referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ambróz
Štvrtok, 7. decembra 2023
Počítače
Dátum pridania: 27.10.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: valdo235
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 442
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
Počítač za sekundu vykoná nesmierne veľa výpočtov. Funguje podľa súboru inštrukcií zvaných program. ,,Srdcom“ počítača je základná doska jej komponenty a jednotka pevného disku, umiestnené v skrinke. Tam sa nachádza aj procesor, ktorý riadi všetky operácie počítača. Súčasti skrinky, monitor, klávesnica a ďalšie pripojené zariadenia sa nazývajú hardvér. Programy, ktoré umožňujú hardvéru fungovať a vykonávať stanovené úlohy, sa nazýva softvér.

Základná doska
Základná doska je rozsiahly systém plošných spojov. K tejto doske sú pripojené hlavné elektronické komponenty počítača, ktoré sú na jej spodnej časti poprepájané kovovými pásikmi, nazývané zbernice. K základnej doske sú pripojené aj rozhrania, ktoré spájajú počítač s periférnymi zariadeniami, ako aj tzv. rozširujúce otvory (sloty), do ktorých sa môžu pridať ďalšie plošné spoje pre zvýšenie výkonnosti počítača.

Hlavné súčiastky prechod počítača:
ROM – v jej čipoch sú zaznamenané programy potrebné na fungovanie počítača, napríklad operačný systém. Jej obsah nemožno meniť.
RAM – v jej čipoch sa ukladajú údaje prichádzajúce do počítača z diskových jednotiek alebo z klávesnice. S týmito údajmi možno pracovať a meniť ich.
Procesor (centrálna procesorová jednotka, CPU) – CPU je súčiastka s množstvom elektronických obvodov. Prijíma údaje z pamätí a z klávesnice. Spracované údaje posiela do pamäte RAM a do výstupných zariadení, napríklad do monitora.
Operačný systém – V každom počítači je nainštalovaný operačný systém, čiže program ktorý zabezpečuje jeho základné funkcie. Operačný systém stále beží, aj keď sú spustené programy. Súčasťou operačného systému je často grafické rozhranie.
Počítačové disky – Programy a údaje sa zaznamenávajú na disky. Disky poznáme prenosné a pevné. Pevné sú v skrinke a prenosné sa dávajú do diskových mechaník. Prenosné disky sa dajú jednoducho prenášať a dajú sa použiť skoro vo všetkých počítačoch.

Typy počítačov – priemyselné (riadiace, informačné, komunikačné)
osobné
stolné
prenosné
hracie konzoly
vreckové
sieťové (servery, terminálna sieť, internetové servery)
špecializované superpočítače

História:
1983 – Spoločnosť Apple zaviedla počítačovú myš.
1985 – Objavili sa počítačové CD
80.roky – Prudko rástol predaj PC
1990 – Počítač spoločnosti IBM Pentium vykonal 112 miliónov operácií za sekundu.
 
Podobné referáty
Počítače SOŠ 2.9501 2152 slov
Počitače SOŠ 2.9515 619 slov
Počítače 2.9812 441 slov
Počítače 2.9704 213 slov
Počítače 2.9806 212 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.