referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Unix - Linux
Dátum pridania: 15.03.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mortality
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 159
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Primárna funkcia operačného systému spočíva v tom, že poskytuje podporu pre realizáciu počítačových programov. Preto napríklad môžete používať váš obľúbený editor a vytvárať rôzne dokumenty. Bez podpory operačného systému by editor nemohol pracovať – editor potrebuje ku svojej činnosti interakciu s vaším terminálom, s vašimi súbormi a ďalším technickým vybavením vášho počítača.

Operačný systém (zvyčajne označovaný skratkou „OS“ ) môže byť jednoduchý a minimalizovaný ( napr. Dos ) alebo veľký a zložitý, napríklad OS/2. Operačné systémy typu Unix patria ku stredne veľkým systémom. Poskytujú o niečo viac prostriedkov, než prvé jednoduché operačné systémy, a to v takej forme, aby s ich pomocou bolo možno riešiť prakticky všetky problémy. Povodne bol operačný systém Unix navrhnutý ako zjednodušenie operačného systému Multics. Filozofia operačného systému Unix spočíva v tom, že by sa všetky funkcie mali rozdeliť do malých časti, relatívne malých programov. Nové funkčné vlastnosti môžeme
získať vhodnou kombináciou týchto jednoduchých programov. Samozrejme stále sa objavujú nové a nové obslužné programy, prostredníctvom ktorých môžete váš systém neustále rozširovať. Ak tento dokument čítate na nejakej unixovsej mašine, verte alebo neverte, že v tomto okamihu beží na vašom počítači najmenej 38 programov ( väčšina sa však nachádza v neaktívnom stave, dokiaľ nebudú aktivovane k prevedeniu nejakej úlohy ).

Pri používaní operačného systému Unix budete iste chcieť minimalizovať množstvo práce potrebnej k realizácii každej, bežné prevádzanej úlohy. Operačný systém Unix vám pre tento účel poskytuje veľké množstvo nástrojov. Aby ste ich mohli efektívne využívať, budete musieť pomerne presne vedieť, čo ktorý nastroj robí. Kľúčovou súčasťou operačného systému je – jadro. Vo väčšine operačných systémoch ako je Unix, OS/2, plní jadro systému také funkcie ako je spúšťanie programov, prideľovanie systémových zdrojov, prideľovanie času procesora súčasné bežiacim programom a podobne. Samozrejme platí, že aj jadro systému je program. Ten beží na vašom počítači ako prvý program po jeho naštartovaní, kedy realizuje všetky konfiguračné funkcie, a ako posledný program pred vypnutím počítača, kedy realizuje všetky potrebné funkcie k zastaveniu systému.

História operačného systému Linux

Autorom operačného systému Linux je pán Linus Torvalds. Jeho pôvodná verzia bola v priebehu asi desiatich rokov zdokonaľovaná bezpočtom ľudí na celom svete. Linux predstavuje verziu operačného systému Unix určenú pre procesory Intel, Alpha. Na vývoji operačného systému Linux sa podieľali ľudia na celom svete od Austrálie až po Fínsko, a všetci dúfali, že sa Linux podarí uviesť do podoby schopnej konkurovať ostatným operačným systémom Unix. Vlastný projekt operačného systému Linux, začal výskumom vlastnosti procesoru 386. Systém je navrhnutý tak, aby maximálne využíval všetkých vlastnosti tohto procesora. Operačný systém Linux je šírený pod licenciou GPL. To znamená, ži si môžete účtovať za distribúciu programového vybavenia GNU koľko chcete, ale nesmiete nikomu nariadiť, za aký poplatok ho ma distribuovať ďalej. Operačný systém Linux podporuje väčšinu programového vybavenia, napísaného pre Unix.

Dnešná podoba operačného systému Linux

Operačný systém Linux je v súčasnosti veľkým systémom a obsahuje veľké množstvo chýb, ktoré sa postupne odstraňujú. Pri vývoji novších verzií Linuxu sa postupuje nasledovne:

1.do obehu je vypustená vývojová verzia
2.vo vývojovej verzii je veľmi veľa chýb, ktoré užívatelia postupne odhaľujú a programátori postupne opravujú
3.keď je vývojová verzia dostatočné stabilná ukončí sa jej vývoj
4.následné sa začína vývoj novej vývojovej verzie
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.