referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Počítač do dlane
Dátum pridania: 11.04.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kika_skis
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 824
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Prvoradou charakteristikou handheldov, či už ich nazývame PDA, palmtopy, osobní digitálny asistenti, alebo organizéri, je ich mobilita. Súčastný trh nám ponúka nepreberné množstvo produktov tohoto výrobku. Líšia sa spôsobom ovládania, ktoré sa uskutočňuje perom, alebo klávesnicou a jednak svojou veľkosťou. Tá má veľa možností, ktoré daný výrobok ponúka. Samozrejmosťou je jednoduchosť ich pripojenia a synchronizácie s PC a často i s internetom. Nesmieme zabúdať ani na stále sa rozširujúcu ponuku produktov.

História: história osobných digitálnych asistentov siaha pomerne hlboko. Snaha o miniaturizáciu má počiatky už u prvých vreckových kalkulačkách, zo 70ich rokov. Prvými naozajstnými organizérmi pre plánovanie času a správ osobných dát sa stali výrobky spoločnosti PSION, ktoré sa objavili v roku 1984. S handheldmi ovládanými elektrickým perom sme sa mohli po prvý krát stretnúť zhruba o necelých desať rokov neskôr, keď s nimi prišla spoločnosť Apple. Jednalo sa o prvé organizéry schopné čítať ručne písané správy, alebo texty.

PDA delíme na 2 typy:-OVLÁDANÉ PEROM, DOTYKOVÝM DISPLEJOM-do tejto kategórie zaraďujeme tie najvýznamnejšie, najmenšie, najjednoduchšie a najpopulárnejšie prístroje veľkosti dlane. Ovládanie je uskutočňované perom (malým plastovým), ktorým poklepkávate alebo ručne  píšete na dotykový displej. Svojou veľkosťou a ovládaním sú určené pre jednoduché aplikácie- organizácia času, alebo tvorba poznámok. Na druhej strane nieje praktické ich pomocou vytvárať napr. rozsiahlejšie dokumenty. Preto k ich základným softwarovým aplikáciam patrí kalendár, zoznam úloh, adresár a poznámkový blok.

KLÁVESOVÉ PDA: Táto trieda výrobkov má 2 významné znaky. Prvým je častá kombinácia ovládaná pomocou klávesnice a dotykového displeja. Druhým je existencia produktov líšiacich sa čo do veľkosti. Nájdete tu PDA, ktoré sa pohodlne hodia do vrecka, tak i organizéry, ktoré sa veľkosťou i možnosťami využitia blížia k malým notebookom. Klávesnica menších handheldov väčšinou nieje pohodlná, ale keď sa snažíme  napísať dlhší dokument, poskytuje rozhodne väčší komfort ako pero. U týchto digitálnych asistentov je zrejmá nutnosť väčšieho objemu pamäti, výkonu procesoru a displeja, samozrejme s väčším rozlíšením. 

Notebooky sa ľahko rozkladajú a udržujú v rámci akéhokoľvek prostredia a ponúkajú ideálny spôsob znižovania nákladov. Prinášajú najvyššiu hodnotu a najvyššiu technológiu. Notebooky sú osobné počítače veľkosti knihy, alebo menšia verzia príručného počítača vo vyššom vývoji v prenosnom balení. Ponúkajú flexibilitu a bezdrôtové spojenie v kancelárií a v teréne. V jeho 3 kg si tak užívatelia nosia nielen samotný počítač, ale aj LCD monitor a klávesnicu. Displej je zhruba formátu A4, je čiernobiely, alebo farebný. Uhlopriečka má obvykle 9 palcov. Notebook je vybavený pevným diskom s veľkosťou 40-300MB s pamäťou rozšíriteľnou i na desiatky MB. Špičkové notebooky sa výkonnosťou nelíšia od špičkových stolných počítačov PC a sú určené pre grafické aplikácie. Z tohoto dôvodu bývajú vybavené trachballom. 

Tvar notebookov: Zaoblené sú teraz v móde, hrany ale nestrácajú svoje prvenstvo. Rohy majú tendenciu predierať tašky a oblé tvary robia notebook menším.

Farba notebooku:Firma Apple zmenili pohľad na notebooky ako na nudnú šedú škatuľu, ktorá pôsobí na človeka fádne a pripomína obyčajný kufor.(od tejto firmy môžte vidiet notebooky s rôznymi farbami a krivkami) Lenže predstaviť si manažéra, ako príde na schôdzku s červeným, alebo rúžovým notebookom nieje tiež nič moc a preto čierna a odtiene šedej s prímesou striebornej budú naďalej dominovať.

Displej, príklop displeja: príliš tlstý príklop notebooku siaha technologicky viac do minulosti. V modernom svete mávajú príklopy displeja okolo 5 milimetrov. Čo sa týka materiálu, magnéziový či titanový vystúžený príklop zabezpečuje prežitie notebooku v prípade pádu, či malých úrazoch bežného dňa. Bežný plastový príklop však pri troške opatrnosti zabezpečuje tú istú službu, s viditeľne nižšou cenou. Oproti magnéziovému sa viac ohýba, je citlivejší na nárazy a keď máte plnú tašku, ľahko sa otlačia klávesy na obrazovku. To treba napokon očistiť handričkou.


 
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.