referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Informatika, počítače, ich systém a využitie
Dátum pridania: 01.07.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Danielb
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 18 395
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 54.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 90m 10s
Pomalé čítanie: 135m 15s
 
Informatika, počítače, ich systém a využitie

Odborná práca


1.
Úvod

Moje rozhodnutie, napísať odbornú prácu na tému „Informatika, počítače, ich systéma využitie“, ovplyvnilo viacero faktorov.

Osobne vlastním počítač už dlhé roky. Začínal som na COMMODOR-e64, poznal som aj Sinclairs a postupne som vlastnil PC od verzie P I až po dnešné P4, ktoré už tiež pomaly nahradia 64-bitové systémy. Zaujímajú ma počítače a počítač som často potreboval aj pri vykonávaní svojej práce, buď ako marketingový pracovník a správca siete, alebo ako pracovník v reklamnej agentúre. Neoddeliteľnou súčasťou dnešných počítačov sú aj rôzne hry a veľa užitočných multimediálnych funkcií.

Ale za najdôležitejší faktor pokladám to, že dnešný svet 21. storočia si svoju existenciu bez počítačovej technológie, informatiky, PC-evidencie, LAN-sietí a internetového spojenia, asi ani nedokážeme predstaviť !

Informovanosť v informačnej spoločnosti v 21. storočí bude podľa mňa takým fenoménom, akým bola technizácia pre nás v 20. storočí. Popri nepretržitom ďalšom vzdelávaní; informovanosť sa stane ďalším rozmerom kooperujúcej spoločnosti. Informovanosť sa stala nevyhnutnou súčasťou tvorivej činnosti, zdrojom ktorej sú produkované informácie v procese ľudskej práce. Produkované informácie sa stávajú informačným zdrojom, ktorý ich môže nepretržite a opakovane sprístupňovať.

Rozvoj informačnej infraštruktúry v celej šírke umožňuje modernými informačnými a telekomunikačnými technológiami prenos informácií najrozmanitejšieho typu. Vyspelé krajiny orientujú mnohé programy a projekty týmto smerom.

Za účelom efektívneho využívania informácií sa v podnikoch už buď používajú, alebo začínajú čoraz viac používať systémy, ktorých úlohou je produkovať kvalitné a relevantné informácie potrebné pre riadiaci proces.


2. Informatika - úvod, základné pojmy a jednotky

Všetko, čo ukladáme do Pc, či už na jeho pevný disk alebo inú vonkajšiu pamäť, všetko zaberá v pamäti nejaké miesto. Každá pamäť PC má obmedzenú kapacitu. 

Kapacitu určitej pamäte PC meriame jednotkami množstva informácií. 

Najmenšou jednotkou je 1 bit = Bi nary digit, čo znamená v preklade

"dvojková číslica" (označenie má 1b). Bit môže nadobúdať iba dve hodnoty: 0 alebo 1.

V PC sú čisto elektronické súčiastky, v ktorých buď je alebo nie je elektrické napätie. Potom hodnota 0 znamená nie je alebo vypnuté a hodnota 1 znamená je alebo zapnuté. Samotný bit nám však ešte veľmi nepomôže ukladať informácie, nato nám slúži až ďalšia vyššia jednotka, a tou je 1 byte (čítaj "bajt"), v preklade znak(označenie má 1 B). Platí vzťah, že: 1B = 8b 

Každý jeden znak, ktorý stlačíme na klávesnici, zaberie v pamäti priestor o veľkosti 1B. 1byte je vlastne kombinácia 8 za sebou idúcich 0 a 1, lebo sa skladá z 8bitov. Keby sme to matematicky prepočítali, tak zistíme, že takto môžme vytvoriť 28 rôznych kombinácií 0 a1, čo je presne 256 rôznych kombinácií. To v praxi znamená, že môžeme na PC napísať len 256 rôznych znakov (lebo 1 znak = 1 byte). Nás ale nemusí vôbec zaujímať, aká je kombinácia pre daný znak. Keď stlačíme napríklad písmeno A, nemusíme vedieť, že pre PC je to takáto kombinácia: 01000001, kódovanie urobí za nás operačný systém počítača. 

Príklad:

Bežná strana textu, ktorá obsahuje 30 riadkov po 60 znakov, čo je teda dohromady 1 800 znakov na stranu, zaberie 1 800 B počítačovej pamäte.

Keďže v praxi píšeme na PC veľmi dlhé texty, alebo ukladáme do PC rôzne obrázky, hudbu, či video, ktoré obsahujú veľmi veľké množstvo dát, na vyjadrovanie ich množstva používame väčšie jednotky: 

1 kilobyte(1 kB) = 1 024 B (stačí si pamätať, že kilo = približne tisíc)
1 megabyte(1 MB) = 1 024 kB = 1 048 576 B (stačí si pamätať, že mega = približne milión)
1 gigabyte(1 GB) = 1 024 MB = 1 073 741 824 B (stačí si pamätať, že giga = približne miliarda) 

Existuje ešte väčšia jednotka a tou je 1 terabyte (1 TB) = približne 1 bilión bytov. 
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.