referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Magnetické zariadenie
Dátum pridania: 11.05.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jeffo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 912
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 5.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 0s
Pomalé čítanie: 13m 30s
 
Čo vlastne sú magnetické zariadenia? Sú to zariadenia, ktoré nám slúžia na uskladnenie dát v rôznych formách.

Pevné disky: Môžeme si na ne ukladať rôzne dáta. Keď tam niečo uložíme tak to tam aj ostane po vypnutí PC. Súbory tam ostanú kým ich nevymažeme. Môžu sa však stratiť ak sa disk pokazí. Disk obsahuje pevné ploty diskového tvaru, vyrobené z hliníka alebo skla. A preto sa to volá pevný disk.

Činnosť: Ploty nad ktorými sa otáčajú hlavy ukladajú dáta do jednotlivých stôp a sektorov. Hlavy zapisujú dáta do jednotlivých prstencov, ktoré sa delia na segmenty z ktorých je schopný zobrať 512 bytov (skutočná veľkosť je však 571 bytov ale bežný užívateľ to nevyužije preto iba 512 bytov.) Disky majú nad sebou viacej plotov, ktoré sa točia rovnako rýchlo a preto na každú stranu plotu pripadá jedna hlava. Počas prevozu by sa hlavy nemali dotýkať. Keď sa však disk vypne tak pristanú na plotoch.(CSS- contact smart stop). Ak by sa dotkol disku počas chodu tak ho môže poškodiť. Pri nových diskoch sa hlavy po vypnutí presunú na rampu. Aj keď na disku nesmie byť prach a skladajú sa v sterilných prostrediach aj tak sa raz pokazí.

Čo je stopa? Je to prstenec na jednej strane disku, ktorá slúži na ukladanie dát. Je veľká a môžeme uložiť až 100 000bytov tak sa delí na menšie časti SEKTORY. Ich počet určuje typ disku. Čísluju sa od čísla 1,.... a cylindre tie sa od 0,1...... . Hlavičku sektoru tvorí sektor, ktorý obsahuje jeho číslo a koniec určuje trailer. Tieto sektory sa dajú opravovať nízkourovňovým formátovanim a to tak, že každý sektor vyplní nejakou hodnotou (6Fh,..) A ešte pred a za každým sektorom vytvára špeciálna identifikačná oblasť. Sektory sú odelené medzisektorovými medzerami (slúžia pre presúvaní hláv z jednej stopy do druhej. Do týchto medzier sa dáta nedajú ukladať.) Sektory vznikajú formátovaním.

Identifikačné údaje: pole s číslom cylindra, číslo hlavy, sektoru a kontrólny súčet. Na overenie správnosti dát sa používa CRC kód (na zápis používa 2 byty) alebo ECC kód- detekuje chyby a ich opravu. Medzera pre vypnutie zápisu slúži na obnovu CRC alebo ECC- kódu. Medzera= kompenzácia odchyliek v rýchlosti pohonu disku.

Súčasti diskov: plotny, hlavy pre čítanie a zápis, pohon hláv, vzduchový filter, pohony plotny, riadiaca doska s elektronikou, káble a konektory. Plotny: Sú uložené nad sebou a majú rôzne veľkosti: 3 a jedna polovica, 2 a jedna polovica,...3 alebo 2 a jedna polovica sa používajú pre bežné PC. 1“ disk od IBM (micro drive s 1GB) je určený skôr pre foťáky. 1,8“ od TOSHIBY (5GB) je vo forme karty PC card II. Dnešné plotny sa robia zo zliatiny skala a keramiky.

Záznamové média: Slúžia na uchovanie magnetickej informácie. Typy:

a, Oxidové médium
b, Tenký film
c, Médium AFC

a, Obsahuje oxid železa ako aktívnu magnet. zložku. Pri otáčaní disku sa rozteká od stredu ku krajom. Veľkosť hrúbky je okolo 0,00008mm.
b, Je tenší a tvrdší ako oxidové médium. Poúžíva sa pri vysoko kapacitných a kvalitných diskoch. Dnes sa používa skoro u všetkých druhoch. Delí sa na dve časti: plátovaný, striekaný. Plátovaný je nanášaný špeciálnym prístrojom a je hrubý 0,00008mm. Médium je obvikle vyrobené z kobaltovej zliatiny. Striekaný sa nanáša na disk ako zlúčenina fosforu a niklu. Veľkosť od 0,00003 až 0,00005mm.
c, Nové disky sa pri svojich veľkostiach (30GB/in na 2.,....) stávajú nestabilné preto IBM to vyriešila AFC (AntiFeromagnetically Coupled.). Tvoria ju dve vrstvy odelené trpaslíčim prahom=ruthéniom.

Hlavy pre čítanie a zápis: jedna hlava je pre jednu plotnu a je zavesená na závese. Rameno je odpružené a preto sa hlava v kľude pritlačí na povrch média. Pri otáčaní ju tlak vzduchu zdvihne (0,00001 až 0,00008). Dnes sa využívajú magnetorezistentné hlavy MR. Fungujú skôr ako senzory než ako generátory. MR-čítaní a TF- zápis. Novši typ MR je GMR. Funguje rýchlejšie ale oddeľovacia vrstva nesmie byť magnetická.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.