referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radomír
Štvrtok, 29. februára 2024
Grafické formáty
Dátum pridania: 05.03.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nemcekm
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 462
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 

Grafické formáty 

BMP 

Bitová mapa (Windows Bitmap) je najčastejší grafický formát, s ktorým sa pripráci v MS Windows stretneme – je to grafický formát, s ktorým operačný systém MS Windows pracuje najlepšie. Ako jeho názov napovedá, v súbore je uložený rastrový obrázok (bitová mapa). Nevýhodou BMP súborov je, že aj jednoduchý obrázok zaberie na disku veľký priestor.

GIF 

Tento grafický formát bol navrhnutý na prenášanie obrázkov (Graphic Interchange Format). V súbore je uložený rastrový obrázok, ktorý je skomprimovaný. Znamená to, že v obrázku sa rozpoznajú skupiny rovnakých alebo podobných obrazových bodov a do súboru sa o tom píše iba krátka informácia. Potom obrázky, ktoré neobsahujú rozličné komplikované farebné prechody, zaberú nadisku málo miesta. Súbory GIF sa s obľubou využívajú na prenášanie obrázkov po internete, kde sa kladie dôraz na to, aby prenášané súbory boli čo najmenšie. 

Nevýhodou formátu GIF je, že obrázky musia obsahovať najviac 256 rôznych farebných odtieňov. V mnohofarebnom obrázku treba najskôr zredukovať počet farieb na 256, a tak sa pri ukladaní so súboru GIF stratí jeho pôvodná kvalita.

JPG (JPEG) 

Formát JPG  je určený predovšetkým na prenos rastrových obrázkov, ktoré obsahujú veľa farebných prechodov – napríklad fotografie (Joint Photographic Experts Group). Do súboru sa uloží skomprimovaný obrázok, ale v tomto prípade sa komprimuje tzv. stratovou kompresiou. Pri stratovej kompresii sa využíva skutočnosť, že pri porovnaní originálneho a skomprimovaného obrázka človek nevníma rozdiely medzi jemnými farebnými prechodmi. Tak sa do súboru uložia informácie o farebných prechodoch, ktoré nemusia úplne zodpovedať farbám originálneho obrázka, výsledok je však prekvapivo dobrý. Fotografia uložená v súbore JPG zaberie na disku asi desatinu miesta oproti súboru BMP. 

Nevýhodou súborov JPG je, že dobre sa skomprimujú iba tie obrázky, ktoré neobsahujú ostré hrany. V obrázkoch s ostrými hranami zbadáme po chvíli skúmania okolo hrán chyby. Typickým príkladom sú technické výkresy, ktoré obsahujú veľa ostrých hrán, a preto je JPG pre takýto typ obrázkov nevhodný. Naopak, vo fotografiách sa ostré hrany nachádzajú len zriedkavo – pre ne je formát JPG vhodný.

Video formáty           

AVI, MOV, MPG 

Pri práci s videomna PC sa najčastejšie stretneme s takýmito formátmi súborov: .avi, .mov, .mpg, ktoré dovoľujú zaznamenať obraz a zvuk.

 
Podobné referáty
Grafické formáty SOŠ 2.9709 170 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.