referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Albín
Piatok, 1. marca 2024
Interaktívna komunikácia a chat
Dátum pridania: 20.06.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nemcekm
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 534
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 

Slovo Interaktívny znamená „s možnosťou okamžitej reakcie“. Pri interaktívnejkomunikácii je náš partner pripojený na Internet v tom istom čase ako my amôžeme s ním bezprostredne komunikovať, buď textovo, alebo hlasom, prípadne samôžeme aj navzájom vidieť. Interaktívnu komunikáciu prostredníctvom Internetuumožňujú špeciálne programy – textovételefóny (prenos textu) alebo videokonferenčné programy (prenos zvuku a obrazu).

Jednoduchý nástroj na interaktívnu textovú komunikáciu – rozhovor cez Internet je Talk. Na nadviazanie rozhovoru trebapoznať internetovú adresu partnera. Pri rozprávaní sa pomocou tejto služby jeobrazovka (okno) rozdelená na dve časti. Do jednej sa zobrazuje to, čo píše nášvzdialený partner, do druhej to, čo píšeme my. Obaja pritom vidíme to isté. Jeto ako textový telefón.

Program,ktorý umožňuje textovo komunikovať súčasne viacerým internetovým používateľom,je IRC (Internet Relay Chat). Na nadviazanie komunikácie potrebujemepoznať adresu IRC servera. Jednotliví diskutujúci používajú prezývky, ktoré sizvolia sami. 

Priinteraktívnej komunikácii potrebujeme vedieť, či je osoba, s ktorou chcemekomunikovať, pripojená na Internet. Ak to náš textový telefón neumožňujezistiť, treba použiť špeciálne na to určený nástroj, napríklad program Finger, v ktorom zadáme internetovúadresu partnera.

Nástrojna interaktívnu komunikáciu prostredníctvom Internetu, ktorý ponúka snáďnajviac funkcií, je program ICQ (I seekyou). Tento program funguje na princípe klient – server. Ten, kto ho chcepoužívať, si musí nainštalovať klientsky program a zaregistrovať sa na ICQserveri. Potom si ho používatelia ICQ, ktorým to dovolí, môžu zaradiť do svojhozoznamu s menami (prezývkami) vybraných používateľov ICQ a on si môže vytvoriťvlastný zoznam. Keď a používateľ prihlási do ICQ, všetkým, ktorí ho majú vosvojom zozname sa znázorní jeho prítomnosť.

Ak sa z ICQ odhlási, zobrazí sa akoneprihlásený. Komukoľvek zo zoznamu môžeme poslať krátku správu. Ak nie jeadresát práve prihlásený, správa ho počká, kým sa prihlási. ICQ umožňujerozhovor podobný Talku. Do rozhovoru sa môžu zapojiť ďalší používatelia,podobne ako v IRC. Používateľ môže prostredníctvom ICQ poslať druhémupoužívateľovi súbor alebo adresu zaujímavej WWW stránky. ICQ je teda niečo viacako iba nástroj na interaktívnu komunikáciu, obsahuje viac klientov –e-poštového, Talk, Finger, FTP (klient na vzdialený prenos súborov).

Textové telefóny sú vhodné, ak sa s niekým potrebujeme rýchlo porozprávať o dôležitýchveciach. Nikdy nemôžu byť náhradou za ozajstný rozhovor, pretože pri textovejkomunikácii nevidíme ako sa náš partner tvári, nepočujeme intonáciu jeho reči.

Naoživenie textových rozhovorov slúžia emotikony.Zvláštne slovo emotikona sa skladá z dvoch slov – emócia a ikona. Sú toikony – malé obrázky na vyjadrenie emócií.

Videokonferencia  je vzdialená interaktívna komunikácia medzidvomi a viacerými účastníkmi, pričom dochádza medzi nimi k prenosu zvukovej aobrazovej informácie (účastníci sa vidia a počujú).

 
Zdroje: stredoškolská literatúra na vúučbu informatiky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.