referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Digitálne organizéry do dlane (handheldy, PDA, palmtopy, osobní digitálni asistenti, organizéri)
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: mondeo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 002
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Úvod:
Prvoradou charakteristikou handheldov, či už ich nazývame PDA, palmtopy, osobní digitálni asistenti alebo organizéry, je ich mobilita. Súčasný trh ponúka nepreberné množstvo produktov tohoto druhu. Líšia sa jednak spôsobom ovládania, ktoré sa uskutočňuje perom alebo klávesnicou, a jednak svojou veľkosťou. Tá je determinovaná možnosťami, ktoré daný výrobok ponúka. Samozrejmosťou je jednoduchosť ich pripojenia a synchronizácie s PC a často i Internetom. Nesmieme zabúdať ani na stále sa rozširujúcu sa ponuku produktov (software i hardware) umožňujúcich ich upgrade a využitie pre mnohé ďalšie aplikácie, nielen plánovanie vášho času.

História:
História osobných digitálnych asistentov (PDA) siaha pomerne hlboko. Snaha o miniaturizáciu má koniec koncov počiatky už u prvých vreckových kalkulačiek zo 70. rokov. Prvými naozajstnými organizérmi pre plánovanie času a správu osobných dát sa stali výrobky spoločnosti Psion, ktoré sa objavili v roku 1984. S handheldmi ovládanými elektronickým perom ste sa mohli po prvýkrát stretnúť zhruba o necelých desať rokov neskôr, kedy s nimi prišla spoločnosť Apple. Jednalo sa už o prvé organizéry schopné čítať ručne písané texty. Ich širšia obľúbenosť bola však dosť výrazne obmezená neveľkou rýchlosťou a zložitosťou.

PDA dnes:
Revolúciou v tom pravom zmysle slova sa stali "piloti" firmy Palm Computing (teraz spadajú pod spoločnosť 3Com). Hlavnú úlohu tu zohrala osoba Jeffa Hawkinsa, ktorý následne v roku 1998 svoju "rodnú hrudu" opúšťa, aby si založil vlastnú firmu. Tá dnes operuje pod názvom Handspring a jej výrobky sú priamymy konkurentmi Palmov - konštrukčne ako by im z oka vypadli, a čo čert nechcel, využívajú nachlp rovnaký operačný systém. Ale na to má Jeff koniec koncov bez najmenších pochýb plné právo. Situáciu na rýchlo sa rozvíjajúcom trhu nemohol ignorovať ani Microsoft, preto od roku 1996 konkuruje svojím operačným systémom Windows CE. Ten sa dnes môže pochváliť najširšou ponukou ako čo do počtu výrobcov, ktorí ho vo svojich produktoch podporujú, tak čo do pestrosti a počtu druhov týchto výrobkov. Podľa štatistík IDC možno konštatovať nasledujúce: Najlepšie sú na tom handheldy s Palm OS, ktorých sa do konca minulého roku predalo približne 5,5 miliónov (od roku 1996). Naproti tomu PDA s Windows CE od toho istého roku (to znamená od úplného debutu) dnes vlastní cca 3 milióny zákazníkov. Tretí hráč, Psion, si svoje miesto taktiež naďalej nachádza, jeho aplikácie sú totiž dotiahnuté takmer do dokonalosti.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.