referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Utorok, 16. apríla 2024
Pevné disky
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rumcajz
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 8 590
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 32.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 54m 40s
Pomalé čítanie: 82m 0s
 
Úvod

Táto práca sa podrobne venuje problematike pevných diskov z hľadiska fyzickej aj logickej štruktúry. V súčasnej dobe, keď sa hardvér rýchlo rozvíja a osobný počítač sa používa takmer v každej oblasti života je nutné poznať aspoň základné princípy fungovania týchto zariadení. Chce poukázať aj na rozdiely medzi jednotlivými prvkami pevných diskov aby sa používateľ mohol rozhodnúť pre ten správny a jemu vyhovujúci.

Samotný hardvér bez programového vybavenia fungovať nebude a tak sa v práci nachádzajú aj popisy jednotlivých programov operačného systému ako aj komerčných produktov, ktoré s pevnými diskmi a ich výkonom súvisia.

Práca je teda rozdelená do troch kapitol. V prvej sa čitateľ oboznamuje s fyzickou štruktúrou pevných diskov, v druhej s logickou a tretia kapitola je zameraná na optimalizáciu výkonu disku (vzťah disk – operačný systém). V závere je uvedená prehľadná tabuľka posledných modelov pevných diskov od rôznych výrobcov s podrobnými parametrami a nameranými hodnotami vo vykonaných testoch.

Práca sa nesústreďuje na konkrétne modely pevných diskov ale skôr na všeobecné rysy určujúce vlastnosti, kvalitu a použiteľnosť.

Dúfam, že poskytne čitateľovi podrobný a zrozumiteľný pohľad do oblasti pevných diskov, pomôže mu rozhodnúť sa pri kúpe.Pevný disk

Väčšina PC má dve diskové pamäte: pevný disk a disketovú mechaniku. Vypnutie počítača nespôsobí stratu dát na diskových pamätiach. Ich hlavnou úlohou je uschovanie dát, s ktorými mikroprocesor momentálne nepracuje, ale ktoré si v prípade potreby načíta.
Obidve pamäte pracujú na magnetickom princípe a majú niekoľko častí:
· médium, na ktorom sú uložené dáta
· magnetické hlavy pre zápis a čítanie dát
· mechaniku pohybujúcu hlavami
· motorček točiaci diskom
· radič – elektronický obvod, ktorý riadi prácu disku

Dátové médium pevného disku je zložené z tuhých kotúčov (používa sa aj výraz platňa) umiestnených v niekoľkých poschodiach nad sebou. Dáta sa zapisujú do magnetickej vrstvy nanesenej na každý kotúč.

S magnetickým povrchom diskov pracujú magnetické čítacie/zapisovacie hlavy. Hlavy sa pri pevných diskoch nepohybujú po povrchu disku, ale vznášajú sa nad ním. Vznášanie hláv zaisťuje aerodynamický vztlak vznikajúci nad roztočeným diskom. Pretože sa hlavy vznášajú nad diskom, nedochádza ku treniu medzi hlavou a diskom. To zabezpečuje vysokú trvanlivosť a spoľahlivosť pevných diskov. Vzdialenosť vznášajúcich sa hláv nad diskom je niekoľko mikrometrov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Pevné disky SOŠ 2.9767 1423 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.