referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Iveta
Piatok, 27. mája 2022
Internet
Dátum pridania: 10.11.2006 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: punkzuzu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 637
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
Informačné technológie prinášajú so sebou zmeny, ktoré menia okolitý svet. Tieto technológie umožňujú vznik nových služieb. Prenikanie nových informačno-komunikačných technológii do ekonomiky a spoločenského života je to, čo mení našu spoločnosť na informačnú spoločnosť.

Internet – slovo, ktoré pred pár rokmi bolo neznáme. Dnes sa s ním stretávame denne a je už nepredstaviteľnou súčasťou nielen v niektorých sférach pracovného života, ale aj v bežnej praxi. Keďže Internet nám ponúka nevyčerpateľný zdroj informácií, siahajú po ňom všetky vekové kategórie. Študenti využívajú Internet nielen ako zdroj zábavy, ale často si vyhľadávajú rôzne informácie vhodné pre ich život. Dospelí, ktorí majú prístup na Internet ho využívajú na doplnenie svojich poznatkov i na oddych.
Nie je ľahké charakterizovať fenomén akým je Internet pár slovami. Dnešný Internet by sa dal nazvať „sieťou sietí“, ktorá spája siete komerčných, nekomerčných, vládnych či armádnych inštitúcii, škôl, akademických organizácií, ba i jednotlivcov. Jednotlivé časti internetu (podsiete) majú svojich vlastníkov, no internet ako celok nevlastní nikto. Internet pôvodne vznikol ako projekt amerického ministerstva obrany. Snahou bolo navrhnúť sieť prepájajúcu viaceré uzly. Sieť dostala názov ARPANET a v roku 1970 spájala 5 inštitúcií. S postupným rozrastaním bolo zrejmé, že pôvodný Arpanet je potrebné inovovať. V roku 1974 vznikol prvý návrh spolu s ním sa prvýkrát objavil i nový pojem – Internet. Internet bol približne do roku 1985 sieťou, ktorá prepájala predovšetkým vedecké, výskumné a akademické organizácie na nekomerčnej báze. Do roku 1990 sa na Internete využívali hlavne služby elektronickej pošty, prenosu súborov.

Veľký boom spôsobil príchod novej služby – WWW. V roku 1989 WWW stránky boli pôvodne čisto textové, bez obrázkov, v roku 1992 začali prvé grafické WWWprehliadače a spolu s nimi prišli i prvé stránky obsahujúce grafiku. V súčasnosti Internet ponúka obrovské množstvo najrôznejších služieb - prenos textu v reálnom čase (CHAT), hlasu, obrazu, televízneho digitálneho vysielania.

Mnohokrát sa môžeme stretnúť s otázkou: „Odkiaľ sa tento dokument, film, obrázok, text či obsah na internete vzal?“ Najmä pre technicky menej zdatných používateľov je pôvod informácií na Internete často záhadou, mnohokrát sa objavujú rôzne iracionálne názory a vysvetlenia, odpoveď je vždy jednoznačná: za informácie dostupné na Internete je vždy zodpovedný človek, ktorý ich na ňom publikoval. Prístup na Internet je voľný a prakticky neobmedzený. Účastníkom sa môže stať ktokoľvek, kto má k dispozícií patričné počítačové vybavenie s modemom, telefónnu linku a zaplatí účastnícky poplatok správcovi uzlu. V dnešnej dobe už človek, aby šiel na Internet nemusí vlastniť nijaký z týchto prostriedkov. Stačí mu zasadnúť do nejakej internetovej kaviarne a zaplatiť len za čistý čas počas ktorého „surfoval“ na Internete. V súčasnosti sa odhaduje počet užívateľov na neuveriteľných 45 miliónov. Vďaka využitiu systému World Wibe Web /WWW/ má dnes každý jeden z využívatelov prístup ku všetkým informačným zdrojom, ktoré sú v ňom prístupné. Čo sa týka informácií, ktoré môžeme na Internete nájsť, je ich nespočetné množstvo. Ak potrebuje človek vyhľadať niečo špecifické, stačí mu ísť na vyhľadávacie programy.
 
Podobné referáty
Internet SOŠ 2.9426 4625 slov
Internet SOŠ 2.9655 915 slov
Internet SOŠ 3.0081 1139 slov
Internet SOŠ 3.0072 623 slov
Internet SOŠ 3.0025 335 slov
Internet SOŠ 3.0061 473 slov
Internet SOŠ 2.9569 5691 slov
Internet SOŠ 2.9362 4031 slov
Internet SOŠ 2.9636 758 slov
Internet SOŠ 2.9627 1275 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.