referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Internet
Dátum pridania: 14.01.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: MAXstredansky
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 113
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 
INTERNET

Autor: Maximilián Stredanský, 6.N
Školský rok: 2005/2006

-Niečo z histórie-

História internetu sa začína písať počiatkom 90. rokov. Prvá sieť sa volala Arpanet (stvorená firmou Advanced Research Project Agency). Vznikla na žiadosť ministerstva obrany USA, ktoré si na základe hrozieb atómového útoku od znepriatelených štátov uvedomilo, že v prípade naplnenia hrozieb, by sa za žiadnych okolností nemali poškodiť a stratiť tajné informácie a komunikačné linky medzi hlavnými inštitúciami USA. Arpanet spájal iba štyri počítače. Roku 1972 bolo k Arpanetu pripojených 50 počítačov výskumných a vojenských centier. Neskôr bol Arpanet rozdelený na dve siete, Arpanet a Milnet (vojenská sieť). Neskôr pribudla ďalšia sieť Bitnet, ktorá spájala americké stredné a vysoké školy. Táto sieť bola natoľko preťažená, že potrebovala inováciu. Aj keď v polovici 80. rokov, bolo už vytvorených mnoho sietí, stále ešte neboli pre verejnosť zaujímavé a to preto, lebo pre ňu neboli prístupné . Ďalšia sieť sa volala NSFNET a mala spájať 5 superpočítačov. Nakoniec sa NSFNET osvedčil na toľko, že bol Arpanet zrušený a nahradený NSFNET-om. Po NSFNET-e prišla na trh sieť, ktorú používame dodnes. Táto sieť sa volá WWW. Ak by sme to chceli rozpísať znelo by to asi takto: World Wibe Web.


-Využitie Internetu-

Internet je obrovským zdrojom dát, ktoré poskytujú užívateľovi nevídané možnosti. Má možnosť zabaviť sa prostredníctvom takzvaných „Flash Hier“. Sú to malé hry, ktoré často potrebujú konkrétny program na ich spustenie, ktorý musí mať užívateľ nainštalovaný v počítači. Typické programy sú napr. Macromedia Flash Player alebo Java. Internet poskytuje stiahnutie: aplikácii, hudby, videí ... na užívateľov počítač. V súčasnosti je sťahovanie hudby spoplatnené. Na Internete je množstvo rôznych stránok na ktorých si užívateľ môže založiť e-mailovú schránku. Toto je veľmi dobrá alternatíva, ak užívateľ nemá pripojenie k Internetu zriadené doma. Najpoužívanejšie domény s e-mailovými schránkami sú napr. zoznam.sk, post.sk, centrum.sk, azet.sk a medzi obľúbené patrí aj doména msn.sk. Veľmi využívané je aj telefonovanie cez internet. Je možné aj videotelefonovanie pomocou webkamery. Pre tieto dve služby sú najobľúbenejšími programami Skype a ICQ. Nanešťastie sa nájdu aj taký ktorý robia ľuďom napriek a snažia sa pomocou programov narušiť ich súkromie a čo najviac im pritom ublížiť. Áno, hovorím o takzvaných hackeroch. Sú to ľudia, ktorý vytvárajú ilegálne programy (vírusy) na vniknutie do virtuálneho súkromia používateľov alebo na ničenie ich dát.


-E-mail a Chat-

E-mail

V doslovnom preklade znamená e-mail elektronická pošta „e“ – elektronická a „mail“ – pošta. V dnešnej dobe ho už používa väčšina svetového obyvateľstva. E-mail (ďalej už len „mail“) si možno zriadiť na portáloch alebo vám ho váš provider (poskytovateľ internetu) pridelí spolu s internetom.

Najpoužívanejšie programy: Outlook Express, Mozilla Thunderbird

portáli: www.post.sk
www.zoznam.sk
www.azet.sk
www.pobox.sk


-Výhody a nevýhody mailu na portáli oproti mailovým softvérom-

Výhody:

- jednoduché použitie odkiaľkoľvek
- služba je zadarmo
- na prezeranie pošty postačuje prehliadač stránok
- jednoduchá adresa vasemeno@server.sk/.cz/.com
- možnosť doplnkových služieb
- niektoré servery vám k mailu priamo pridajú aj priestor pre web
stránku
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Internet SOŠ 2.9426 4625 slov
Internet SOŠ 2.9655 915 slov
Internet SOŠ 3.0081 1139 slov
Internet SOŠ 3.0072 623 slov
Internet SOŠ 3.0025 335 slov
Internet SOŠ 3.0061 473 slov
Internet SOŠ 2.9569 5691 slov
Internet SOŠ 2.9362 4031 slov
Internet SOŠ 2.9636 758 slov
Internet SOŠ 2.9627 1275 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.