referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milan
Nedeľa, 27. novembra 2022
Operačné systémy
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 652
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Operačný systém (angl. operating system) je v podstate softvérové vybavenie počítača, ktoré vykonáva základné riadenie všetkých zdrojov počítača a komunikáciu s užívateľom. Je to nenahraditeľné rozhranie pri komunikácii hardvéru a softwéru. Bez operačného systému nie je možné počítač používať, pretože všetky príkazy užívateľa musí najprv spracovať OS. Takisto používajú OS aj všetky programy.

OS je prítomný na pevnom disku počítača a načíta sa do pamäte pri štarte počítača - tomuto procesu sa hovorí bootovanie. Na osobných počítačoch triedy PC je takmer výhradne používaný OS MS DOS , Windows xx alebo OS/2. NA pracovných staniciach sa najčastejšie používajú rôzne varianty operačných systémov UNIX, na počítčoch Apple Macintosh je najčastejšie používaný OS System7.Druhy OS:

MS DOS (Microsoft Disk Operation system)

Operačný systém vyvinutý firmou Microsoft pre počítače kompaktibilné so štandardom IBM PC. Výhodou je dobrá funkčnosť a rýchlosť aj na nevýkonných strojoch, jednoduchosť a predovšetkým obrovské rozšírenie. Neýhody:je textovo orientovaný, čo je pri dnešných vzrastajúcich nárokoch na grafické užívateľské rozhrania už zastaralým riešením. Ďaľšou nevýhodou je nemožnosť prevádzkovania vicerých programov súčasne (multitasking) a to, že nedokáže efektívne pracovať s pamäťou nad 640kB. MS DOS je tvorený jadrom (súbory MSDOS. SYS a IO.SYS) a súborom COMMAND.COM.

Windows 3.x

Nadstavba OS MS-DOS, určená pre komfortnejšie a univerzálnejšie ovládania počítača a aplikácií. Ovládanie Windows je založené na grafickom užívateľskom prostredí (GUI – Graphical User Interface), ovládanom prevažne myšou. Toto je najväčší rozdiel oproti predchádzajúcim verziám OS MS DOS, ktorý vyžadoval zadávanie všetkých povelov z príkazového riadku. Medzi ďaľšie cýhody patrí schopnosť mať spustených viacej aplikácií zároveň, univezálnym ovládaním periférií a využitím maximálneho rozlíšenia a farebnosti, ktoré poskytuje grafická karta a monitor.

Windows 95

Operačný systém firmy Microsoft, nástupca Windows 3.x. Je stále ako jeho predchodcovia MS DOS a Windows 3.x interne 16bitový, ale s možnosťou rýchleho chodu 32bitových programov. Býva na počítačoch nainštalovaný spolu so systémom MS DOS.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Operačné systémy SOŠ 2.9331 2115 slov
Operačné systémy SOŠ 2.9799 931 slov
Operačné systémy GYM 2.9674 4424 slov
Operačné systémy SOŠ 3.0114 4315 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.