referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Kazimír
Pondelok, 4. marca 2024
Štruktúra PC
Dátum pridania: 06.02.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: labronkala
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 318
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 10m 40s
Pomalé čítanie: 16m 0s
 
Počítač sa skladá z troch základných častí: vstupnej, základnej a výstupnej. Vstupná časť sa ako jediná skladá z dvoch častí – klávesnice a myši, ktoré slúžia na odovzdávanie informácií, resp. pokynov, od užívateľa smerom k počítaču. Základná časť počítača je „krabica“, ktorá obsahuje podstatné časti počítača – pamäť a procesor. Tu sú uložené programy a všetky dáta, ktoré sme v počítači vytvorili prípadne do neho uložili. Je to najdôležitejšia a najdrahšia časť počítača a po správnej inštalácií nás takmer prestane zaujímať. Je to monitor počítača a kým beží, nestaráme sa o neho. Výstupná časť je monitor a prípadne reproduktory. Tie zase podávajú informácie od počítača smerom k užívateľovi a neslúžia na nič iné.

Krabica
Je dôležité vedieť, že zatiaľ čo myš, klávesnica a monitor sú hotové („nedeliteľné“) prvky, je krabica počítača vlastne stavebnicovou skladačkou. Ak by ste ju rozložili (radšej to nerobte), videli by ste, obsahuje akési montážne pozície – voľné miesta, na ktoré sa dajú priskrutkovať ďalšie rôzne prvky. A aby sme pokročili aj k počítačovej terminológií, uvedieme si, že tieto miesta sa nazývajú „sloty“.

Predná strana počítača je otočená k užívateľovi a obsahuje najčastejšie tieto prvky:
1. Tlačidlo na zapnutie a vypnutie. Je to vlastne vypínač, ktorým môžete zapnúť a vypnúť PC, pričom hlavne vypínanie sa robí najčastejšie ukončením Windows, keď sa automaticky vypne aj celý počítač. Na tomto mieste treba upozorniť, že keď budete vypínať PC v ľubovoľnej chvíli, napríklad pri rozrobenej práci na ktorú nemámte v danej chvíli chuť alebo čas, môžete zničiť údaje a programy.
2. Tlačidlo RESET. Týmto tlačidlom je možné v ktorejkoľvek chvíli vykonať reštart PC.
3. Disketová mechanika
4. Mechanika CD-ROM alebo DVD-ROM
5. Kontrolné svetielka

Okrem týchto prvkov, ktoré nájdete prakticky na všetkých PC, môžu byť v PC nainštalované:
 Disketová mechanika ZIP – na rozdiel od klasickej diskety, na ktorú je možné uložiť len 1,44 MB dát, je možné na disketu ZIP uložiť 100 MB, alebo 250 MB dát.
 Napaľovačka diskov – umožnuje napáliť t.j. nahrať bez možnosti zmeny a vymazania, prípadne prepísať dáta na disk CD-ROM.
 Mechanika DVD-ROM – umožňuje prehrávať disky DVD
 Výmenné zásuvky na pevné disky – vyberateľná zásuvka, v ktorej je uložený pevný disk, umožňuje preniesť veľké množstvo dát (obsah celého pevného disky) do iného počítača, kde je tiež takáto zásuvka.
 Konektor USB – umožňuje pripojiť zariadenia so štandardom pripojenia USB
 Čítačka pamäťových kariet – umožňuje vložiť pamäť. Karty, ktoré sa používajú v digitálnych fotoaparátoch, kamerách a podobných zariadeniach.

Zadná časť počítača je určená výhradne na pripojenie zariadení, patriacich do základnej výbavy počítača, t.j. monitor, myš, klávesnica, alebo ďalších ako sú reproduktory, tlačiareň, scaner, mikrofón atď...

Jednotlivé zásuvky a porty na zadnej strane počítača:
 Miesto na pripojenie sieťového kábla – má typický tvar trojkolíkovej zástrčky, pripájame do nej kábel, ktorý je súčasťou počítača
 Miesto na pripojenie napájania monitora. Tiež trojkolíková, ale tento krát zásuvka – sú tam tri dierky na tri kolíky. Monitor sa môže pripojiť na napájanie aj samostatne. V niektorých počítačoch táto zásuvka nie je. Závisí to od typu zdroja.
 Zásuvka na pripojenie signálového kábla monitora
 PS / 2 zásuvka na pripojenie klávesnice.
 PS / 2 zásuvka na pripojenie myši.
 Zásuvky na pripojenie zariadení so štandardom pripojenie USB – USB zjednodušuje zapájanie rôznych zariadení k počítaču, keď sa používa len jeden druh konektora.
 Konektor na pripojenie počítačovej siete.
 Zásuvka paralelného portu LPT – slúži na pripojenie tlačiarní a scanerou.
 Zásuvky sériových portov COM1 a COM2 – používajú sa na pripojenie myší a iných komunikačných zariadení, najčastejšie modemov.
 Multimediálne konektory – konektor na pripojenie reproduktorov, mikrofónov, na audio vstup, Game port (na pripojenie hracích zariadení ako joystick, volant…(

Čo je vo vnútri počítača a čo z toho potrebujeme vedieť

Vo vnútri počítača je veľa rôznych súčastí, ale užívateľovi stačí poznať len niekoľko. Tri najdôležitejšie sú:
a. Typ procesora a jeho rýchlosť
b. Veľkosť a typ pamäte
c. Veľkosť, resp. kapacita pevného disku

Medzi menej podstatné ale tiež dôležité patria:
a. Typ čipovej sady na základnej doske počítača
b. Typ grafického procesora a veľkosť pamäte grafickej karty
c. Typ zvukovej karty
d. Typ modemu a jeho parametre
e. Typ pevného disku

Procesor počítača
Je najdôležitejším prvkom, ktorý určuje výkonnostnú triedu PC. Obyčajne platí, že ostatná výbava sa vytvára práve podľa procesora – t.j. ak je procesor výkonnejší, pridáva sa viac pamäti, väčší a rýchlejší disk, lepšia grafická karta atď... V súčasnosti sa do počítačov montujú najčastejšie procesory Intel Pentium a ADM. Každý výrobca ponúka procesory v niekoľkých výkonnostných triedach:
Intel procesory Caleron, Pentium 4, Pentium XEON.

ADM procesory Duron, Athlon, Athlon XP.Základným parametrom je takt procesora, ktorý však nie je presným výkonnostným parametrom. Dá sa tiež povedať, že výkonnosť

Počítača rastie lineárne s výkonnosťou procesora. Treba povedať, že na bežnú kancelársku prácu sú všetky súčasné počítače úplne postačujúce. Rýchly procesor sa uplatní hlavne pri spracovaní grafiky, trojrozmernom modelovaní a podobne. Pretože moderné počítačové hry obsahujú náročnú grafiku, vyžadujú herné počítače o triedu výkonnejší procesor ako kancelárske .

Pamäť počítača
Ide o operačnú pamäť RAM, teda vlastne pracovnú pamäť PC. Ak budeme hovoriť o pamäti počítača, budeme mať na mysli práve tento typ pamäte – laici často nesprávne označujú pamäťou aj pevný disk. Počítač potrebuje na svoju činnosť, na činnosť programov a pre údaje s ktorými pracujeme, určité množstvo pamäťového priestoru. Táto veľkosť však nie je jednoznačne určená a závisí od typu operačného systému, od aplikácií, ktoré na počítači spúšťame a od množstva dát, ktoré spracovávame. V prípade, že počítač má nedostatok pamäti, začne používať priestor na pevnom disku PC, čo však chod počítača výrazne spomalí. Preto aj veľkosť pamäte dokáže ovplyvniť celkový výkon PC. V nedávnej minulosti počítače s pamäťou 64 MB patrili medzi špičku. Dnes je samozrejmým štandardom 256 MB a čoraz častejšie sa objavujú počítače s pamäťou 512 MB. Treba spomenúť aj PC určene na náročné vedecko-technické výpočty, prípadne servery, ktoré majú aj 1000 MB. Na trhu existuje niekoľko typov pamätí, ktoré sa odlišujú konštrukciou a technickým princípom, pričom vývoj ide neustále dopredu. Typ pamäte ktorú používame závisí od typu a možností základnej dosky.

PEVNÝ DISK
Je to vlastne pamäť počítača. Elektrický obvod, ktorý má milióny komôrok, ktoré sú nabité alebo nenabité, a tým sa vytvára základná jednotka informácie 1b-bit. Čítanie a zápis v pamäti počítača sú veľmi rýchle, ale má to zásadnú nevýhodu – všetky údaje sa stratia pri vypnutí počítača, alebo pri výpadku elektrického prúdu. Preto sú všetky informácie uložené na trvalom záznamovom médiu – pevnom disku – a počítač ich podľa potreby vyberie.
Pevný disk je magnetické záznamové médium, ktorého základnou časťou je kotúč, resp. kotúče, ktoré rotujú rýchlosťou (5400, 7200, alebo 10 000 otáčok za minútu) a z ktorých hlavičky čítajú, zapisujú údaje. Elektronika disku riadi chod tak, aby sa čítali vždy správne údaje. Disk je vždy súčasťou základnej výbavy počítača. Hlavný parameter je kapacita a hovorí o tom, koľko údajov môžeme naň uložiť. Operačný systém Windows XP zaberie na disku viac ako 1GB, ďalších 100 MB potrebuje na svoju prácu. Kancelársky systém Office požaduje na inštaláciu asi 200 MB. Počítačové hry, ktoré sú plné grafiky, sú najväčší požierači diskového priestoru. Potrebujú stovky MB a niektoré aj viac ako GB. Rozumné veľkosti pevných diskov sa pohybujú v desiatkach gigabajtov, pričom cenové rozdiely diskov s dvojnásobnou kapacitou sú zlomkom hodnoty kapacity nového disku.

Grafická karta
Stará sa o zobrazovanie, je na ňu napojený monitor. Komunikuje s procesorom po samostatnej zbernici označovanej AGP. Rozlišujú sa podľa rýchlosti akou dokážu prenášať údaje. V súčasnosti je najvýkonnejšia AGP PRO. Graf. karty sa vyberajú hlavne podľa typu grafického čipu a veľkosti pamäte, ktorou sú osadené. Z veľkosti pamäte potom vyplýva rozlišovacia schopnosť a veľkosť obnovovacej frekvencie. Dôležitá je hlavne obnovovacia frekvencia, ktorá by mala byť menšia ako 72 Hz, pretože pod touto hranicou začína oko vnímať blikanie obrazovky monitora. Súčasným štandardom sú 64 a 128 MB graf. karty.

Na grafickej karte môže byť viac konektorov:
 Štandardný 9 pinový konektor na pripojenie štandardného monitora.
 DVI konektor slúži na pripojenie LCD monitorov s digitálnym vstupom.
 TV výstup – konektor na ktorý sa dá pripojiť TV prímač a obraz z počítača sledovať na televízore.
 SVHS konektor na pripojenia videa alebo televízora

Zvuková karta
Každý počítač dokáže vydávať zvuky, ale len formou pípania - čo slúži na výstrahu. Súčasné PC sú už všetky vybavené zvukovou kartou, ktorá umožňuje reprodukciu zvukov na vysokej úrovni. Umožňujú nielen reprodukciu zvukov, ale aj ich nahrávanie. Majú vstup aj pre mikrofón a aj iný zdroj signálu, napr. z HI-FI veže.
Súčasťou zvuk. Karty býva aj GAME – port.

Monitor
Monitor (nazývaný aj obrazovka) je časť počítačovej zostavy, prostredníctvom ktoré počítač s vami komunikuje. Je to najdôležitejšia časť počítača, ktorá priamo ovplyvňuje vaše zdravie, preto venujte výberu monitora maximálnu pozornosť. Klasické obrazovkové monitory CRT (cathode - ray tube, katódová trudica). Sú to monitory s vákuovou obrazovkou. Sú najrozšírenejším typom. Novým typom (aj keď sa už ponúkajú niekoľko rokov) sú LCD monitory. (Liquid Crystal Display – Displej s tekutými kryštálmi). Obraz vytvárajú pomocou matice tekutých ktyštálov. Ich nespornými výhodami sú menšie rozmery, menšia hmotnosť, menšia energetická náročnosť.  Základným parametrom, podľa ktorého rozdeľujeme monitory, je veľkosť obrazovky. Dôležitým parametrom je aj jeho rozlíšenie – hovorí o počte bodov, ktoré je schopný zobraziť v horizontálnom a vertikálnom smere. V 15´´ monitore je rozlíšenie 1024 x 768 bodov., V 17´´ je 2048 x 1536. Ďalším parametrom je obnovovacia frekvencia. Udáva koľkokrát za sekundu monitor obnoví obraz. Táto hodnota je pre každé rozlíšenie iná. Čím väčšie rozlíšenie, tým menšia obnovovacia frekvencia. Čím väčšia hodnota obnovovacej frekvencie, tým lepšie zobrazovanie.

Klávesnica
Je najkomplikovanejší prvok počítača. Ani ten, ktorý zvládol písanie na stroji, si veľmi nepomôže, pretože zrazu vidí desiatky nových kláves, ktoré nepozná. Veľmi rýchly vývoj v oblasti počítačovej techniky sa samozrejme nezastavil ani pri klávesniciach. Bežnými sa stali multimediálne klávesnice. Majú okrem štandardných kláves ešte niekoľko špecializovaných tlačidiel. Napr. na ovládanie CD-ROM mechaniky, reguláciu hlasitosti, tlačidlo, ktoré otvorí zložku moje dokumenty atď...

Myš
Počítačová myš patrí medzi základné zariadenia. Je to najlacnejší komplet počítača. Ich cena sa pohybuje už od sto Sk, ale sú aj desaťkrát drahšie. Jej zlé fungovanie dokáže prácu viac obmedziť ako pomalý procesor. Existujú dva princípy na základe ktorých môže pracovať myš:
1.Gulička na spodnej strane myši, ktorá odvaľovaním sa po podložke sníma pohyb. Podložka pod myšou musí byť drsná lebo inak sa gulička netočí a teda kurzor stojí. Najväčším problémom je ich postupné zašpinenie, ktoré spôsobuje nefunkčnosť myši.
2.Optický princíp je založený na optickom snímaní zmeny podkladu. Na spodnej strane svieti svetielko na podložku a citlivý optický snímač vyhodnocuje zmenu podkladu. Podložka nie je potrebná. Jediný problém má optická myš pri položení na lesklú podložku, keď prakticky nefunguje.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.