referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Barbora
Pondelok, 4. decembra 2023
Linux ako fax server
Dátum pridania: 30.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: nuxill
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 349
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 6m 30s
Pomalé čítanie: 9m 45s
 

V dnešnej zmodernizovanej dobe sa rutinné potreby stávajú samozrejmosťou a na rad prichádzajú technické potreby a riešenia v oblasti informačných technológií, telekomunikačných technológií. Súčasné rozvíjajúce sa firmy potrebujú čoraz viac pre svoju činnosť komplexné riešenia uchovávania údajov, databáz, zjednodušovania práce, a vo veľkej miere dnes vyvstávajú potreby pre komplexné zabezpečenie sieťovej prevádzky, presieťovania (internetworking) firiem, koncernov a pobočiek, bánk, a rôznych inštitúcií. Dôraz sa kladie hlavne na bezpečnosť a centralizovanosť. V tomto článku sa budem venovať malej časti týchto potrieb –centralizovanie firemných faxov (odosielaných aj prijímaných) na firemnom serveri za predpokladu spoľahlivého operačného sieťového systému – Linux.

Na úvod o Linuxe ako serveri: Operačný systém Linux ponúka možnosť nainštalovania viacerých profesionálnych sieťových serverových aplikácií. Ich služby dokážu spolu vytvoriť úplný multitaskingový server postačujúci prakticky na čokoľvek. Pre príklad môžeme spomenúť e-mailový server (MTA), web server, proxy sever, ftp server, súborový server a mnoho ďaľších ako aj faxový server.

Faxový server sa zdá byť možno nie veľmi potrebným keďže dnes už existujú mnohé iné a dokonca kvalitnejšie spôsoby prenášania údajov, textov, obrázkov informácií, ale v skutočnosti je ešte mnoho spoločností, ktoré sú doslova závislé na faxovaní, alebo sa nechystajú túto technológiu odstrániť. Faxový server ako taký slúži hlavne v oblasti centralizovanosti. Býva dosť obtiažne zbierať faxy, ktoré prichádzajú na rôzne faxové zariadenia (ak má spoločnost širšie pôsobenie a viac priestorov/pobočiek) a tieto faxy evidovať a ukladať prípadne na jedno alebo viac miest, kde musia zostávať aj niekoľko rokov, keďže to zvykne vyžadovať zákon ako evidenciu. Takéto faxy sú vystavené mnohým rizikám odcudzenia ako aj príp. požiarom a pod. V prípade vytvárania záloh týchto faxov je to viac práce s duplikovaním a znova s úschovou na bezpečné miesto. Práve v takýchto situaciách prichádza na rad „digitálne“ prijímanie a uschovávanie faxov. Dá sa povedať, že to dokáže aj obyčajný program vo „windowse“ pokiaľ máme pripojený faxmodem. Áno, dá  sa, ale čo ak máte väčšiu sieť, viac faxových čísel, chodí vám denne desiatky až stovky faxov a k tomu všetkému, chcete aby hocikto z hociktorého počítača mohol poslať kedykoľvek fax jedným kliknutím bez toho aby musel dokument tlačiť a potom ho posielať z faxového zariadenia alebo bez toho, že aby mal každý svoj faxmodem a posielal a prijímal faxy, a celková kontrola a evidencia by bola prakticky nulová alebo len ťažko realizovateľná. Na druhej strane, centrálny faxový server je neustále zapnutý, pohotový prijímať a odosielať faxy aj počas veľkého zaťaženia a uchovávať ich v bezpečných priečinkoch na serveri, ktoré sú pravidelne zálohované. Takáto ponuka znie oveľa lepšie, poďme ju teda rozobrať konkrétnejšie.

V minulosti viaceré firmy riešili posielanie a prijímanie faxov cez centrálny počítač pomocou porgramu Microsoft Fax, ale keďže sa táto podpora vytratila s príchodom OS Windows 98, snažili sa riešiť server pomocou drahých unixových faxových produktov, ktoré dokázali tieto služby poskytovať za vysoké ceny, ale neboli dokonalé.

Hylafax

Až v roku 1991 prišlo to čo naplnilo aktuálne potreby: Open source projekt Hylafax dokázal nahradiť a dokonca predčiť svojich predchodcov a v čom ich úplne potopil – Hylafax je voľne dostupný pod licenciou GNU GPL pričom nemá žiadne obmedzenia. Je dizajnovaný na architektúre client-server a v súčasnosti najpoužívanejšie komerčné riešenie. Je vysoko stabilný, podporujúci vysoké zaťaženie, konverziu do formátov TIFF/F, PDF, PS, obmedzenie prístupu z IP adries a klientov, obmedzenie faxovania na ľubovoľné čísla, podporujúci takisto množstvo starších aj novších faxmodemov triedy 1, 2 a 2.0.

Princíp činnosti:

Hylafax sa inštaluje na Linux rôznymi spôsobmi - podľa typu distribúcie. Po nainštalovaní a spustení konfigurácie nám ponúka množstvo globálnych nastavení ako miestne, štátne a medzištátne predvoľby, súbor s pravidlami vytáčania pre daný kontinent/oblasť a iné. Konkrétna konfigurácia nastáva pri pridávaní faxmodemu. Pokiaľ ho máme pripojený na sériový port stačí spustiť skript na pridanie nového modemu na porte ttyS0 a jeho nastavenia ako telefónne číslo, taktiež predvoľby, zvuk modemu, špec. príkazy modemu, zobrazované meno, trieda modemu a jeho rýchlosť a pod. Potom stačí iba zaviesť proces, ktorý bude „počúvať“ na danom sériovom porte a pokiaľ zaznamená od modemu aktivitu (znamenie prichádzajúcého hovoru) proces odpovie príkazom modemu aby „zdvihol“, modem po zdvihnutí vyšle faxový signál odosielateľovi, či už je to človek alebo zariadenie. Zariadenia overia všetky potrebné údaje a pokiaľ všetko sedí, faxový prenos sa začne. Počas prijímania proces, ktorý obsluhuje modem na sériovom porte, preberá údaje (samotný fax) a podáva ho hylafaxu, ktorý spúšťa príslušné skripty na prevod formátu, príp. priamu tlač na tlačiareň alebo poslanie prijatého faxu na email a prijatý fax uloží do určeného priečinka na serveri. Celý záznam o prenose je zapísaný v adresári log, pre každý prenos v osobitnom súbore. To je stručný popis procesu prijímania.

Klientské programy Hylafax

Hylafax dokáže takisto odosielať, buď priamo zo servera, ale čo je skôr využiteľné, dokáže posielať faxy prijaté od klientov v sieti. To znamená, že pokiaľ sú porty hylafaxu voči sieti otvorené, môžeme nastaviť ktorí užívatelia, z ktorých IP adries budú mať  prístup na hylafax a budú môcť vytvárať spojenia pre odosielanie faxov priamo pohodlne z ich počítačov. Stačí im na to tzv. hylafax klient čo je jednoduchý program ktorý vie odoslať daný postscriptový súbor na hylafax server kde je už následne spracovaný a pomocou faxmodemu preposlaný na požadované číslo. Hylafax a takisto aj jeho klientské programy podporujú telefónny zoznam na uľahčenie práce pri posielaní na tie isté čísla. Medzi klientom a serverom hylafax sa pri prihlásení z klienta pomocou mena a hesla vytvorí ftp pasívne spojenie a je dôležité aby ho firewall podporoval, inak nám spojenie nebude fungovať (ak teda firewall používame čo je dnes už štandard). Každý užívateľ sa prihlasuje pomocou svojho mena a hesla, takže nie je možné aby neprivilegovaní používatelia mohli posielať faxy z firemného čísla.

Dané adresáre na serveri, v ktorých sú uložené prijaté a odoslané faxy a záznamy o spojeniach a prenosoch môžeme akokoľvek sprístupniť pre kohokoľvek v sieti najlepšie pomocou systému zdieľania serveru Samba. Na serverový počítač s Hylafaxom môžeme nainštalovať viac modemov a takto používať viacero firemných faxových čísel na jednom mieste. Takto máme všetky faxy centralizované, zabezpečené proti neoprávnenému prístupu a zničeniu a môžeme ich bezpečne zálohovať elektronickou formou. Tento silný nástroj ponúka stabilitu hlavne kvôli jeho linuxovému platformovvému založeniu a pokiaľ je dobre nakonfigurovaný, nesklame ani v tých najzaťaženejších prevádzkach. Všetko už záleží len od faxových prístrojov a bezpečnostnej politiky...

 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.