referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Digitálna fotografia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tondword
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 105
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Digitálne fotografovanie nie je nič iného, ako zachytenie obrazu pomocou digitálneho fotoaparátu vo forme súboru číslicových dát. Nie je teda potreba negatívny film. Výsledný súbor dát je potom možné spracovávať na počítači, zverejňovať na internete, zasielať elektronickou poštou, archivovať na obvyklých nosičoch dát (disk, disketa, CD, atď.), tlačiť na papier na pripojenej tlačiarni alebo z nej vyrobiť klasickú fotografiu v fotolaboratóriu.

Digitálny fotoaparát sa svojou konštrukciou od klasického fotoaparátu príliš nelíši. Rozdiel je ukrytý v útrobách prístroja. Základným rozdielom je, že neobsahuje film, ale miesto neho má špeciálnu doštičku, ktorá vie prevádzať svetlo na elektrický signál. Technológia, ktorá sa pre tento senzor používa, je dnes v drvivej väčšine prístrojov založená na CCD (Coupled Charged Device). Ako veľmi nádejná sa javí podstatne lacnejšia technológia CMOS (Complementary Metal Oxid Semiconductor). Svetlo, ktoré do aparátu vstupuje, prechádza sústavou optických šošoviek (obyčajne šiestimi či siedmimi), ktoré ho usmerňujú, a dopadá na optický snímač. Ten v určitom konečnom čase prevedie svetlo na elektrický signál, ktorý je spracovaný a potom odvedený do pamäti prístroja. Z neho sa môže preniesť do počítača a ďalej spracovať, zobraziť v televízii, zmazať a.p.


Načo je to vôbec dobré ?

Digitálna fotografia má oproti fotografii klasickej rad nesporných výhod. U klasickej fotografie sa exponovaním jedného políčka negatívu stáva táto plocha filmu k ďalšiemu fotografovaniu už nepoužiteľná, film je treba posunúť o ďalšie políčko vpred a nakoniec vymeniť za nový. Digitálny fotoaparát však ukladá exponované obrázky do elektronickej pamäti, z ktorej ich môžeme kedykoľvek "vysypať" do počítača či fotolaboratória a fotografovať do uvoľneného priestoru pamäti znovu. V pamätiach dnešných fotoaparátov je možné (podľa nastaveného rozlíšenia) uchovávať stovky až tisíce snímok, bez toho, aby sme boli nútení stále behať k počítaču. Naviac je možné si po každej expozícii okamžite výsledný obrázok prehliadnuť na displeji fotoaparátu a ak sa nám nepáči, hneď ho priamo z pamäte fotoaparátu vymazať.


Digitálne fotoaparáty sú oproti klasickým mechanickým jednoduchšie. Odpadá totiž nutnosť motorového prevíjania filmu a jeho zakladania cez otvárateľnú zadnú stenu. To sa prejavuje priaznivým znížením rozmerov, a nižšou hmotnosťou objektívu.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Digitálna fotografia GYM 2.9705 1006 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.