referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vasil
Piatok, 14. júna 2024
OS Windows
Dátum pridania: 30.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rina
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 929
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Technické diely PC (hardware a software) oživujú programy. Najdôležitejším programom je tzv. operačný systém, ktorý poskytuje prostredie pre beh všetkých ostatných programov, takže si ho môžeme predstaviť ako skupinu programov a mnohých súborov, ktoré umožňujú beh ďalších aplikácií. OS zjednocuje vzhľad a ovládanie rôznych aplikácií, a umožňuje vymieňať údaje medzi aplikáciami.

Operačný systém Windows je samozrejme vo svojej materinskej verzii vytváraný v angličtine, presnejšie povedané v americkej angličtine. Firma Microsoft však vykonáva jeho dôslednú lokalizáciu ( preklad ) do desiatok svetových jazykov, včítane češtiny. Táto lokalizácia sa týka príkazov menu a dialógových panelov, chybových a informačných hlásení, kompletného nápovedného systému Windows a všetkej dokumentácie.

Počas historického vývoja sa zistilo, že veľká väčšina úplne rôznych programov má vlastne veľa príkazov funkcií úplne rovnakých alebo aspoň veľmi podobných. Rovnako platí, že veľká väčšina užívateľov má rovnaké potreby z hľadiska rôznych malých pomôcok, príkazov alebo funkcií počítača. Od týchto úvah je už len krok k tomu, aby si tvorcovia prvého operačného systému pre osobné počítače vo firme Microsoft povedali: vložíme toto všetko do operačného systému, keď to bude v princípe používať alebo využívať každý. Tento zámer sa darí postupne plniť, pričom súčasným vrcholom sú práve Windows XP Professional: operačný systém, ktorý aj ako úplne holý obsahuje desiatky prídavných programov a stovky funkcií.

Názov systému Windows znamená v preklade okno. Tento názov ho dobre charakterizuje, pretože každý vstupný program beží vo svojom okne. Neustále tu pracuje s oknami a všetky nástroje programov sa nachádzajú v ich oknách, vo vetšine programov na rovnakých miestach. Veľkosť okna môžeme zmeniť skokovo i plynule. Môžeme ho tu ľubovoľne zväčšiť a umiestniť ho kamkoľvek na obrazovku. Otvorené okná predstavujú spustené programy, medzi ktorými sa môže prepínať. Jednotlivé prvky okna si môžeme nechať zobraziť alebo skryť a taktiež ich obsah si môžeme prispôsobiť vlastným potrebám.

O Windows sa dá z hľadiska užívateľa povedať, že sa skladá z dvoch častí, ktoré medzi sebou spolupracujú a umožňujú tak maximálnu komunikáciu medzi užívateľom a počítačom. Týmito dvomi časťami sú:

- Vnútorné prostredie – Tvorcovia pri vytváraní nového systému nijak neobmedzovali možnosti nastavenia konfigurácie počítača. Práve naopak- Windows poskytujú toľko možností konfigurácie ako nikdy žiadny operačný systém pre osobné počítače neposkytoval. Nastavenie konfigurácie sa odohráva v príjemných dialógových paneloch, veľa krokov je predvolených a doporučených, existujú možnosti samo konfigurácie a diagnostiky, k dispozícii je nápoveda. Príjemným faktom ale je, že Microsoft, ktorý síce neobsahuje objem týchto možností, sa snaží užívateľa maximálne viesť a čo najviac mu radiť.

- Vstupné a výstupné zariadenia

Tvorcovia nových Windows sa snažili o maximálne zjednodušenie ovládania, Ktoré sa dosiahlo štandardizáciou hlavných prvkov, zrušením oddelenej koncepcie súborov a programov. Zároveň sú však bezproblémovo prístupné nové prvky operačného systému – logická štruktúra Windows je tak jednoduchšia ako pri starších Windows, aj keď počet ich tvoriacich prvkov je stále väčší.

Pracovná plocha má význam predovšetkým v okamžitej dosiahnutelnosti a dostupnosti objektov, ktoré sú na nej umiestnené. Môžeme na ňu umiestniť často používané programy, dokumenty, zložky, alebo iba zástupcov vedúcich k týmto často používaným prvkom. Windows obsahujú štandardnej konfigurácii východiskový stále prítomný prvok, pomocou ktorého máte vždy kompletný prístup ku všetkým programom, dokumentom, funkciám, ktoré W. obsahujú. Tento prístup je skutočne trvalý, bez ohľadu na to, v akom programe práve pracujete, aký dokument máte otvorený, koľko je na obrazovke okien. Tento prvok sa nazýva hlavný panel a nachádza sa obyčajne v spodnej časti obrazovky ako úzky pruh. Hlavný panel je všestranný, umožňuje spúšťať programy, otvárať dokumenty, vyhľadávať súbory a počítače v sieti, spúšťať nápovedu, konfigurovať systém. Je naviac stavovým riadkom, ktorý obsahuje informácie o čase, klávesnici, zvukovej signalizácii v zozname spustených programov.

Zložky sú krabice na súbory. Dátové súbory vytvárame pomocou programov . Pomocou programov môžeme pracovať so súbormi a zložkami ako s celkami. Súbory môžeme vytvárať, mazať, kopírovať, premenovávať, presúvať, atď. Veľkosti súborov sa pohybujú často v 1000-kach bajtov, prípadne kB. Stránku upraveného textu zaberie cca 50 kB. Jeden obrázok zaberá rádové stovky kilobajtov, hudba rádové megabajty a video obsahuje gigabajty dát. Takže stránku textu s niekoľko obrázkami môže mať kľudne niekoľko MB.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.