referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Pondelok, 15. apríla 2024
Spoločnosti zaoberajúce sa dodávaním zdravotníckeho softvéru
Dátum pridania: 26.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: rajzini
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 488
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 10.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 17m 30s
Pomalé čítanie: 26m 15s
 
Úvod

V 21. storočí, v ktorom žijeme, sa výpočtová technika využíva v každej oblasti na ktorú si spomenieme. Výpočtovou technikou sú riadené a kontrolované obrovské priemyselné kolosy, ale aj malé, zdanlivo jednoduché procesy. Počítače odštartovali technologickú revolúciu, ktorá výrazne ovplyvnila všetky odvetvia ľudskej činnosti. Umožňujú komplexný, rozsiahlý a operatívny proces informácií, ktoré predtým nebolo možné tak rýchlo spracovať. Počítač sa stal neoddeliteľnou súčasťou nielen pracovného procesu, ale aj čoraz viac domácností. Sama este vlastný počítač nemám, nakoľko s ním však pracujem už vyše 10 rokov určite si ho v najbližšej budúcnosti zadovážim.

Keďže nepracujem v oblasti zdravotníctva a nemám nijaké konkrétne znalosti o využití výpočtovej techniky a informačných technológí v tomto odvetví, pokúsim sa v dostupnej literatúre a prostredníctvom internetu vyhľadať informácie o najnovších vývojových trendoch v zdravotníckom prostredí.

Informačné technológie a počítač

Informačné technológie (IT) sú, jednoducho povedané, rôzne technické aj iné prostriedky a zariadenia, pomocou ktorých môže človek zbierať, spracovávať, ukladať a využívať informácie rôzneho druhu a určenia. Typickým prvkom a predstaviteľom IT je počítačový systém, alebo jednoducho počítač, ktorý sa skladá z hardvéru a softvéru.
Hardvér tvoria všetky vnútorné aj vonkajšie fyzické časti počítača, t.j. tie ktoré vidíme alebo sa ich môžeme dotknúť.
Softvér je programové vybavenie (skrátene program), ktorý hovorí hardvéru, čo má kedy urobiť. Softvér je vlastne algoritmus - postup riešenia, ktorý musí byť vyjadrený v takej podobe, ktorej hardvér rozumie.
Bez operačného systému sa s počítačom nedá pracovať.
Počítače môžu pracovať samostatne, alebo byť navzájom prepojené a vytvárať tzv. počítačové siete. Tieto počítačové siete môžu byť lokálne (napr. počítačová sieť školy,nemocnice) alebo globálne (napr. Internet).

Využitie informačných technológií a počítačov

Počítače už len málokedy počítajú. Sú dobrým pomocníkom pri najjednoduchšej činnosti, ako je písanie textov, no sú nenahraditeľné pri uchovávaní veľkého množstva údajov, ich analýz, štatistickom spracovávaní a prezentácii výsledkov pomocou tabuliek a grafov. Pre tieto možnosti sa stávajú naším pomocníkom a každodenným pracovným i mimopra-covným partnerom. Počítače postupne prenikli do všetkých oblastí nášho života. Využívajú sa v bankách, v leteckých spoločnostiach, zdravotníckych zariadeniach, obchode,či výrobných podnikoch, vo všetkých odvetviach priemyslu a hospodárstva.. Technické vybavenie je takmer rovnaké, líši sa predovšetkým programovým vybavením. V dnešnej dobe existuje nespočetné množstvo spoločností, ktoré sa zaoberajú vývojom a dodávaním riešení vhodného softvéru na vysokej odbornej úrovni, realizované priamo na kľúč, od analýzy a potrieb, cez realizáciu, odovzdanie diela s príslušnými certifikátmi až po garantovaný servis.

Spoločnosti zaoberajúce sa vývojom a dodaním softvéru do zdravotníckych zariadení

Niekoľko takýchto spoločností som aj vďaka informačnej technológii – Internetu našla aj ja.
Jednou z najväčších a najznámejších je spoločnosť Hawlett Packard (HP), ktorá práve v tomto období transformuje nemocnice na používanie IT pre skvalitnenie zdravotníctva a záchranu životov. Preto v nemocniciach po celej Európe prebieha digitálna transformácia.V nemocnici budúcnosti možno nebudú ľudské životy zachraňovať najnovšie lieky, ale počítačový systém.
Infraštruktúra digitálnej nemocnice spoločnosti HP je ukážkou budúcnosti IT v zdravotníctve, budúcnosti, v ktorej elektronické zdravotné záznamy prispievajú k zlepšeniu starostlivosti a zefektívneniu práce zdravotných pracovníkov.

Digitálne obrázky nahradia drahé a ťažko zdieľateľné snímky (napríklad röntgenové), ktoré sa navyše môžu ľahko stratiť. Rukou písané poznámky a iné papierové dokumenty sa nahradia sieťovým softvérom, ktorý presne registruje a rýchlo odosiela záznamy pacientov.
Lekári a zdravotné sestry sa po niekoľkých kliknutiach okamžite dostanú k digitálnym obrázkom s vysokým rozlíšením, výsledkom laboratórnych testov a k záznamom o predchádzajúcich chorobách a liečbe pacienta. Ak lekári budú mať okamžitý prístup k zdravotným záznamom, budú môcť prijímať fundovanejšie rozhodnutia o diagnóze a liečbe. Ušetrí sa tým čas, peniaze a najmä ľudské životy.
„Môžeme pomôcť nemocniciam využiť potenciál, ktorý prinášajú informačné technológie, a vstúpiť tak do 21. storočia,“
(povedal Ingo Juraske, viceprezident spoločnosti HP a riaditeľ pre verejný sektor v regióne Európy, Blízkeho Východu a Afriky (HP EMEA).

Spoločnosť HP pomocou sieťových zariadení od spoločnosti Cisco Systems a middleware od spoločnosti Cardiac buduje vysoko distribuované siete využívajúce najnovšie mobilné a bezdrôtové technológie. Reorganizácia infraštruktúry IT v nemocnici sv. Olafa v nórskom Trondheime je základom pre vytvorenie jednej z technologicky najrozvinutejších a najinovačnejších nemocníc v Európe.
Čo to znamená v praxi? V nemocnici sv. Olafa bude počítač iPAQ Pocket PC spoločnosti HP viac než len „osobný digitálny asistent“, bude slúžiť ako „zdravotný digitálny asistent“, ktorý nahradí mobilné telefóny a pagery.
Lekári sa budú pohybovať po nemocnici a zároveň prijímať nové údaje o svojich pacientoch. Všetky úrazové volania, poplachy a bežné správy bude z bezdrôtovej siete IP prijímať jediné zariadenie handheld.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Prof. Ing. Július Alexy, CSc. A kolektív; Manažment – Vybrané state; Trenčín 1999, , , , ,
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.