referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Rudolf
Streda, 17. apríla 2024
VoIP telefónia u nás
Dátum pridania: 01.10.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kamzu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 364
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 11m 40s
Pomalé čítanie: 17m 30s
 

Špecializované koncové zariadenia – IP telefóny
(vnútrofiremné telefonovanie medzi pobočkami, centrálou, medzinárodné hovory)

Aký je teda princíp?

VoIP telefón – je prístroj ktorý mení Váš hlas na dáta, tieto veľmi rýchlo pošle cez internet do miesta, kde má niekto taký istý alebo podobný prístroj, ktorý tieto dáta zase zmení na hlas. Tak isto naopak od neho ku Vám. Na túto službu musíte mať zriadenú k Vášmu pripojeniu verejnú IP adresu

VoIP telefonovanie = Voice over Internet Protocol

- predstavuje alternatívnu hlasovú službu na prenos hovoreného slova prostredníctvom protokolu IP . V praxi môže byt použité VoIP kdekoľvek v prenosovej ceste hlasovej komunikácie.
V určitom prípade môže byť služba VoIP nielen elektronická komunikačná služba, ale aj verejne dostupná telefónna služba, prípadne dokonca univerzálna služba (US) v zmysle zákona o elektronických komunikáciách.
Ak sa služba VoIP poskytuje ako verejná elektronická komunikačná služba,
potom podľa zákona o elektronických komunikáciách podlieha nasledujúcim podmienkam:

povinnosť podniku oznámiť začatie poskytovania služby príslušnému regulačnému orgánu (TÚ SR) (§ 14);
povinnosť podniku prispievať na financovanie univerzálnej služby (§ 13, ods. 2, d; § 54);
povinnosť podniku uzavrieť s účastníkom zmluvu o pripojení (§ 43);
povinnosť podniku zverejniť ukazovatele kvality služby na požiadanie národného regulačného orgánu (TÚ SR) (§ 45);
povinnosť podniku plniť podmienky stanovené individuálnym povolením na používanie čísel (§ 13, ods. 2, b; § 31, ods. 4);
povinnosť podniku zachovávať bezpečnosť komunikácií (§ 13, ods. 2, o; § 57, ods. 1);
povinnosť podniku zabezpečovať ochranu súkromia (§ 13, ods. 2, f; § 55);
a ďalšie...

VoIP funguje inak ako tradičné telefónne siete

Na začiatku tradičného telefónneho hovoru sa vytvorí switch medzi účastníkmi spojenie. To umožní obom volajúcim spolu hovoriť, pričom switch spojenie ukončí, resp. uvoľní linku, len čo jeden z nich položí. Cez linku sa teda prenáša jediný hovor, čo má za následok nevyužitie maximálnej kapacity, pretože počas komunikácie nastávajú stavy, keď jeden volajúci počúva, zatiaľ čo druhý účastník hovorí, a počas hovoru dochádza aj k odmlkám, resp. pauzám.

VoIP funguje na tzv. paketových switchoch – je to podobný proces ako posielanie mailov cez internet. Konverzácia je „rozdrobená“ do balíčkov (paketov) pozostávajúcich z jednotlivých fragmentov rozhovoru. Namiesto toho, aby bolo switchom vytvorené a blokované spojenie iba pre jeden telefonický rozhovor, fragmenty sú zasielané a prijímané podľa aktuálnej potreby, čo umožňuje využiť zvyšnú časť kapacity linky na prenos fragmentov iných rozhovorov, resp. ľubovoľných dátových prenosov. Hneď ako dorazia fragmenty k volanému na druhej strane linky, sú poskladané a prevedené opäť do zvukovej podoby.


Spôsob práce VoIP

V najjednoduchšom móde telefonovania stačí zdvihnúť sluchátko a "vyťukať" IP adresu vzdialenej VoIP stanice. Namiesto bodky sa používa klávesa * . Váš router potom vytvorí spojenie na vzdialený router, a telefón na tomto routri začne zvoniť. Vzdialený užívateľ zdvihne sluchátko a hovor sa môže začať. Môžete použiť telefónny adresár (zoznam).

Telefónny adresár - rýchle vytáčanie
Využitie adresára s 99 položkami je oveľa jednoduchšie pre vytvorenie spojenia ako zakaždým zadávať IP adresu vzdialenej strany. Vytáča sa krátky kód (podobne ako klapka pri vnútrofiremnom volaní). Do adresára namiesto IP adresy možno vložiť dynamickú DNS adresu alebo meno SIP registra. Router automaticky získa od SIP alebo DNS aktuálnu IP adresu volanej strany. Z toho vyplýva, že ten komu voláme nemusí mať pevnú IP adresu, postačuje mu aj dynamická.

-Z hľadiska najzákladnejšej klasifikácie možno VoIP služby rozdeliť do nasledovných dvoch kategórií :
VoIP služby ktoré poskytujú prístup do PSTN (public switched telephone network), čiže verejné telefónne siete (VTS) s prepájaním okruhov. Takéto služby sú všade definované ako verejná telefónna služba a v zmysle zákona č. 610/2003 Z. z. o elektronických komunikáciách v platnom znení (zákon o elektronických komunikáciách), tiež aj elektronická komunikačná služba (EKS).

-VoIP služby, ktoré len poskytujú hlasovú komunikáciu medzi užívateľmi Internetu, bez možnosti prístupu do PSTN, takže sa nejedná ani o verejnú ani o elektronickú komunikačnú službu a teda táto kategória nespadá pod reguláciu.

Toto riešenie je podľa spôsobu použitia vhodné: V panelákoch, v rodinných domoch, vo firme
IP telefónia plne nahrádza bežnú telefóniu navyše poskytuje mnoho výhod : -šetrí náklady na telefonovanie (až o 30%), pretože na prenos hlasu dokáže efektívne využiť dátové pásmo - hlas a dáta sú zjednotené do jednej jedinej siete,
-zjednodušuje správu, sťahovanie a rozširovanie počtu užívateľov, pretože je spravovaná štandardnými sieťovými prostriedkami,
-vysoká miera ochrany v zvýšenom komforte a produktivite práce,
t-iež pomáha získavať poskytovateľom nové zdroje zisku, nových účastníkov a prispieva k posilneniu ich pozíc na vznikajúcom novom trhu, ak je internetové pripojenie môžu sa uskutočňovať IP - IP hovory úplne zadarmo v rámci siete tej ktorej firmy,
k VoIP telefónu sa získava spolu s verejenou IP adresou aj telefónne číslo, na ktoré sa dovolajú z ktorejkoľvek inej mobilnej aj nemobilnej hlasovej siete.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.