referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomír
Utorok, 16. júla 2024
Laserové technológie
Dátum pridania: 13.12.2001 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 499
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Ak sa vrátime do histórie, tak záznam zvuku začal púť prostredníctvom klasickej vinylovej platne. Mechanicky vytvára stopa a mechanické snímanie malo v tej dobe svoje opodstatnenie, lebo neexistovalo nič lepšie. Druhým systémom bol magnetický záznam magnetofónovú pásku. Značne ohraničené frekvenčné pásmo a vysoký šum boli hlavnými nedostatkami či už kotúčov alebo kaziet.
Skutočným prevratom bolo začiatkom osemdesiatych rokov uvedenie nového záznamového média v podobe strieborného akrylového kotúčika s označeným CD (compact disc). Kapacita predstavuje plných 74 minút hudby, na tú dobu vynikajúca dynamika a kmitočtový rozsah siahajúci až do 22 kHz, čo je ďaleko za rozsahom ľudského ucha. Počiatočná eufória o nezničiteľnosti bila však vystriedaná praktickými poznatkami, ktoré už nevyznievali tak jednoznačne. Kompaktný disk ja aj napriek oveľa vyššej životnosti než kazeta taktiež zraniteľná. Na bližšie pochopenie toho, ako pracuje najčítavanie dát laserom, treba načrieť do teórie.
Základom každého prehrávača je miniatúrny laser a šošovka ( s priemerom niečo cez tri milimetre), ktorej jemný pohyb je ovládaný malými cievkami (zaostrovanie). Priečny posuv zabezpečuje miniatúrny motor a tieto dva pohyby sú neustále korigované, aby laser nestratil stopu. Ak by sme niekoľkonásobne zväčšili plochu CD, videli by sme záznamový riadok s veľkosťou asi jednej desatiny hrúbky ľudského vlasu. Medzera medzi susednými stopami je 1,6 mikrometra(!!!), z čoho je zrejme, akú citlivosť musí mať snímací laser. Ten po roztočení platne začína od strednej časti smerom k vonkajšiemu obvodu.
Na podobnom princípe, ale s ešte menšími rozmermi, pracuje MiniDisc. Jedna strana je optická a je totožná s CD, na druhej je pridaná magnetická vrstva. Vďaka tomu je MD nosič viacnásobne nahravateľný, a to tak, že laser zahreje snímový bod nad teplotu tzv. Curieho bodu a magnetická hladiča z druhej strany mu zmenou poľa odovzdá informáciu zodpovedajúcu logickej nule alebo jednotke. Vďaka systému ATRAC, ktorý v hudbe odbúrava slabé signály prekryté silnejšími, sa na tento vskutku malý kotúčik zmestí takisto 74 minút hudby (aj keď v určitom zmysle ochudobnenej o niektoré menej dôležité a nepočuteľné signály).
Tieto dva systémy boli jedinými s optickým začítavaním, až kým niekto neprišiel na to, že sa dá použiť laser s menšou vlnovou dĺžkou, a dovtedy miniatúrna stopa sa stala ešte miniatúrnejšou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.