referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zuzana
Štvrtok, 11. augusta 2022
Technológia Bluetooth a jej využitie
Dátum pridania: 30.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Marios
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 974
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 10m 0s
Pomalé čítanie: 15m 0s
 

História bezdrôtovej technológie BLUETOOTH

Bezdrôtová technológia BLUETOOTH je celosvetová štandardná forma bezdrôtovej komunikácie, čo znamená, že elektronika vybavená bluetoothom môže navzájom komunikovať v dosahu 10 metrov. Naskytuje možnosť prenášať dáta, hudbu, alebo obrázky bez akéhokoľvek fyzického kontaktu. „Bluetooth" je pomenovaný po vikingskom kráľovi Haroldovi Bluetoothovi, ktorý zjednotil Dánsko a Nórsko. Technológia Bluetooth (Modrozub - názov podľa Vikingského kráľa) sa začala vyvíjať už v roku 1994, keď mala nahradiť infračervený prenos dát, v dosahu pokrývajúcom minimálne jednu celú miestnosť tak, že komunikujúce zariadenia nemusia na seba "vidieť". Prvé prototypy zariadení s Bluetooth prišli na trh v roku 1998, skutočný masový nástup tejto technológie možno považovať až rok 2002. Aj technológia Bluetooth zjednocuje rôzne typy elektrického zariadenia do súdržnej formy. Dnes už technológiu bluetooth nájdete v mnohých druhoch elektronických zariadení napr. mobilné telefóny, mobilné headsety, PC, klávesnice, myši, tlačiarne, navigačné jednotky GPS, videokamery, slúchadlá, reproduktory, autorádia a vreckové počítače. Nové produkty pribúdajú každým dňom..

Bluetooth je otvorený svetový štandard na bezdrôtovú výmenu údajov medzi dvoma alebo viacerými zariadeniami. Dôvodom vývoja tejto technológie bolo úsilie vyvinúť bezdrôtovú komunikačnú technológiu, ktorá by sa vyznačovala nízkou cenou, nízkou spotrebou elektrickej energie, malými rozmermi a globálnou dostupnosťou. Na synchronizáciu údajov medzi počítačmi a zariadeniami (aj inteligentným telefónom) ím totiž postačuje dostať sa do dosahu komunikačného zariadenia a aktivovať prenos údajov. Technológia Bluetooth sa dá s výhodou využiť na bezdrôtovú tlač, výmenu údajov medzi viacerými počítačmi (stolnými, vreckovými notebookmi), na odosielanie faxov či spracovanie elektronických správ na mobilnom zariadení, na pripojenie tlačiarne, skenera k počítaču, pri hands-free telefónoch, pri digitálnych fotoaparátoch a multimediálnych projektoroch a pod.. I keď donedávna bol Bluetooth dostupný len pre majiteľov drahých modelov telefónov, dnes majú Bluetooth vo výbave aj lacnejšie telefóny strednej triedy a túto technológiu si môžu užiť aj tí, ktorí si v ponuke operátorov zaobstarajú mobil za korunu. Ak od telefónu očakávate viac, ako hovory a esemeskovanie a vyberáte nový telefón, Bluetooth by v ňom rozhodne nemal chýbať.
ukážka prepojení pomocou bluetooth

Každé z komunikujúcich zariadení musí mať zabudovanú podporu pre Bluetooth. Bluetooth využíva rovnaké frekvenčné pásmo v Európe, Ázii či Amerike - nie je potreba si obstarávať špeciálne zariadenia pre konkrétny región, ako je to napr. pri technológii telefónov GSM

Ako Bluetooth funguje? Telefón, ktorý má vo výbave Bluetooth, musí byť označený štylizovaným logom „B“ v modrom ovále. Táto technológia umožňuje bezdrôtovo komunikovať s inými zariadeniami – vo verzii 1.1 do vzdialenosti 10 metrov, vo verzii 2.0 do vzdialenosti až 100 metrov. Zariadenia komunikujú bez problémov aj vo vnútri budovy, steny im nevadia, no v tomto prípade sa znižuje dosah zariadenia. V praxi sa však môžete so spusteným Bluetooth pohybovať z miestnosti do miestnosti bez toho, aby ste stratili spojenie. Spojiť sa navzájom môžu len dve Bluetooth zariadenia. Ak teda chcete spojiť telefón s počítačom, počítač musí myť buď zabudovaný Bluetooth, alebo k nemu musíte pripojiť špeciálny Bluetooth kľúč cez konektor USB. Po krátkom hľadaní sa na displeji telefónu zobrazí zoznam zariadení, ktoré majú zapnutý Bluetooth. Stačí kliknúť na vybrané zariadenie v zozname a mobil vyšle žiadosť o spojenie. Používateľ na druhej strane musí so spojením súhlasiť a potvrdiť ho, inak je neúspešné. Pri spojení sa vždy vyžaduje štvormiestny číselný kód, ktorý musí súhlasiť na oboch stranách. Chráni tak používateľov pred tým, aby sa na ich zariadenie pripojil niekto neželaný. Ak spojíte dva telefóny cez Bluetooth, môžete medzi si medzi nimi posielať obrázky, fotografie, zvonenia, alebo ľubovoľné súbory. Ak spojíte telefón s počítačom, môžete si nielen vymieňať súbory, ale napríklad aj nakopírovať do telefónu skladby v MP3. Prostredníctvom nainštalovaného softvéru v telefóne možno cez Bluetooth aj kopírovať a synchronizovať kontakty, pripomienky, či poznámky.

S novými modelmi mobilov možno dokonca cez Bluetooth priamo tlačiť fotografie na kompatibilnej tlačiarni. Vyrába ich napríklad Hewlett-Packard, ale aj Canon a Epson.

S Bluetooth môžete k telefónu pripojiť sluchadlo Ďalšou praktickou možnosťou je pripojenie príslušenstva k telefónu cez Bluetooth. Na trhu je skutočne veľké množstvo slúchadiel, ktoré umožňujú telefonovanie bez zavadzajúcich drôtov. Telefón sa so slúchadlom spojí a ak sa kedykoľvek v budúcnosti bude slúchadlo nachádzať v dosahu, spojenie sa vykoná automaticky. Ak potom používateľovi niekto zavolá, v slúchadle sa ozve vyzváňanie. Telefón netreba hľadať po vreckách, hovor možno prijať i ukončiť priamo vyhradeným tlačidlom na slúchadle. Bluetooth slúchadlá majú vlastnú batériu, preto ich treba pravidelne nabíjať. Batéria slúchadla vydrží podľa typu na jedno nabitie približne týždeň, pri častých hovoroch sa však jej výdrž znižuje.
Novinka: hudba cez Bluetooth Technológia Bluetooth sa postupne vyvíja a poslednou novinkou, ktorú začali výrobcovia mobilných telefónov masívne používať je možnosť bezdrôtového prehrávania hudby. Vďačia za to novému profilu A2DP, ktorý dokáže hudbu dostať z telefónu do slúchadiel alebo reproduktorov v stereo kvalite. Telefón tak možno využiť ako plnohodnotný MP3 prehrávač a pritom stále bez drôtov, ktoré by viedli k slúchadlám. Prostredníctvom hudobnej centrály možno tiež telefón pripojiť k domácemu stereu, alebo naopak hudbu z domáceho sterea dostať do bezdrôtových Bluetooth slúchadiel. Poslednou novinkou je aj možnosť pripojiť telefón k autosade a počúvať MP3 skladby z mobilu priamo v reproduktoroch auta.

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.