Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Hard disc

Pevný disk je tá časť počítača, ktorá je určená pre vysokokapacitné ukladanie dát. Na rozdiel od ostatných zálohovacích médií umožňuje veľmy rýchly prístup k požadovaným dátam. Dáta možno ľubovoľne ukládat, premiestňovať a mazať. Pevný disk je neodmyslitelnou soúčasťou PC, načíta sa z nej operačný systém a bez softwaru, který je na ňom uložený by zbytok komponentov nikdy neožil. Je to zdroj „potravy“ pre celé PC. Ďalej uvádzam pojmy, které sú s HDD ( hard disc drive ) spojený .

Kapacita

Kapacita je údaj, ktorý udáva maximálnu veľkosť všetkých dát, ktoré možno na HDD naraz uložit. Prvý HDD mal kapacitu 5MB. Dnes sú bežné kapacity od 10 GB do 80 GB a samozrejme i hodnoty vyššie, ale tie bežný užívateľ nevyužije. Údaj, ktorý s kapacitou súvysí je hustota zápisu na štvorcový palec ( 1 palec =2.54 cm ), čím vyššia hustota – tým rýchlejšie je sekvenčné čítanie a zápis na disk.

Prístupový čas

Je čas, za ktorý je disk schopný dodať požadované dáta PC, tj. od obdržania príkazu po načítanie dát. Pohybuje sa od 9.5 ms smerom k 6.0 ms. Čím je menšiahodnota, tím je prýstup k požadovaným dátam rýchlejší.

Rozhranie

Disky pre domácnosť, kancelárske PC a pre pracovné stanice majú rozhranie Ultra ATA/33 alebo dnes nejrozšírenejší Ultra ATA/66, ktoré umožňujú teoretickú prenosovú rychlosť 33MB/s resp. 66MB/s.

Otáčky

Sú ďalším sledovaným parametrem, ktorý ale nevypovedá o rýchlosti pevného disku, ako by se zdalo. Veľmi dôležitá je už zmienená hustota záznamu. V testoch sa objavyli disky s otáčkami 5400 ot./min a vyššou hustotou záznamu – ich výkon bol porovnateľný s diskmi 7200 ot./min a menšou hustou záznamu. Ideálna kombinácia teda je – vysoká hustota záznamu a vysoké otáčky.

Vyrovnávacia paměť (Cache)

Je integrována u každého HDD, disk do tejto pamäte s časovým předstihom načíta data, ktoré sú pamäti a procesoru rýchlejšie k dispozíci. Táto paměť sa výrazne prejevuje na výkone HDD.

Areal densidy 

Plošná hustota záznamu na diskovom médiu (MB/in2 – MB na štvorcový palec).

Zone recording

Vzhľadom k rôznej dĺžke stôp na disku ( menšie u stedu, večšie u vnútorného okraja ) sa používa rôzny počet sektorou na stopu. Oblasť z rovnakým počtom sektorov sa nazýva zóna.

Podstatné zmeny

Jednou z mála súčastí, ktorou možno cenu počítača o trochu znížiť, je pevný disk. Zďaleka nie všetci užívatelia chcú pevné disky s maximálnou kapacitou.   Vetšina zákazníkou preferuje nízke ceny. Z tohoto dôvodu sa na trhu začali objavovať okrem veľkokapacitních HDD i „ malé výkonné “ disky o kapacite 4 – 6 GB. Mezi výrobcami pevných diskou zúrí čím ďalej urputnejší
konkurenční boj, projevujúcí sa v neustálom vylepšování technológií a zvetšování kapacit. Intenzita nahrazovania „starých“ modelov novými sa už pomaly vyrovnáva búrlivému vývoju na trhu s procesormi a grafickými kartami. Ceny ovšem nikdy neboly tak nízke ako dnes.

Maximum pre zákazníka

Minulý rok sa dalo rovnako zaznamenať niekoľko technických novinek, ktoré by mali pomôcť výrobcom i zákazníkom vyťažiť maximum z trhu. Standardem sa v stolních PC skoro stanú pevné disky z 7200 ot./min a podporou rozhrania Ultra ATA/100. Toto nové IDE diskové rozhranie je priamym pokračovateľom už zavedeného štandartu Ultra ATA/66. I tu je pre prenos použitý 80žilový kábel. U bežných aplikácií s otáčkami 5400 ot./min toto nové rozhranie poznatelný nárast výkonu neprinesie.

Chvály významných výrobcov

IBM udáva tón celému spektru výrobcov diskov IDE i SCSI. Svoje zkúsenosti „ Velká modrá “ využíva i na trhu s mikrodiskmi. IBM je tiež jedinou firmou, ktorá v súčastnosti na českom trhu ponúka HDD s podporou Ultra ATA/100 ( označovanej tiez ako : Ultra AT/66+ ).


Vnútorná elektronika všetkých diskov ponúkaných IBM je vybavená S.M.A.R.T. technológiou tj. systémom kontroly a analýzy zabezpečujúcím a zlepšujúcím doterajší zpôsob ochrany dát pred nežiadúcím. Vie tiež sledovať teplotu a automaticky ju udržovať v pracovnom rozsahu.

Western Digital ohlásil ústup z trhu s SCSI diskmi a každé úsilie zameril na segment s low-end modelmy IDE pre stolné počítače. Western Digital se vrátil u svojich diskov IDE k osvedčenému názvu Caviar. Prenos dát zaisťuje tzv. tretia generácia magnetorezistivních hláv. Vďaka vylepšenej technológii SoundLogic 2 sú nové Westerny tichšie. V porovnaní s konkurenčními modelmi napr. firmy Quantum sú velmi tiché. Disky se pomerne často zahrievajú a nedoporučuje sa ich umiestňovanie do zle chladených prenosných rámčekov.

Seagate Technology uviedla nedávno na trh novú radu HDD U séria 5. Sú určené nielen do sériovej výroby pre PC, ale i do zariadení spotrebnej elektroniky. Quantum síce drží krok s konkurentmy v dodávaní nových technológií do svých výrobkov, ale jejich označovanie a diferencovanie je chaotická. Na českom trhu ponúka svoju štandartnú radu Fireball lct QML.

Malé varovanie

V prostredí, kde máte počítač s pevným diskom, by nemalo býť príliš prašno a tiež by tu nemalo dochádzať k otrasom. Hlavičky pevného disku, ktoré zaisťujú zápis a čítanie dat, sú umiestnené v malej výške nad povrchom magnetickej vrstvy. Keď sa teda pevný disk otrasie, môže hlavička zavadiť o magnetickú  vrstvu a poškodiť ju. Problém tiež môže zpôsobit  maličké zrnko prachu, které by vniklo do disku.


Linky:
Hard disc - wikipedia.org

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk