referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
História MS DOS
Dátum pridania: 20.08.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: werak
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 693
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 4.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 8m 10s
Pomalé čítanie: 12m 15s
 

Operačný systém je balík (skupina) programov a ďalších pomocných súborov, ktorý umožňuje efektívne využitie technického a programového vybavenia počítača. Operačný systém je v činnosti od spustenia počítača do jeho vypnutia. Bez operačného systému by sme na počítači nespustili ani jeden program. Operačný systém je vlastne niekoľko desiatok súborov. Väčšinu súborov, ktoré patria k operačnému systému MS DOS, nájdeme v adresári DOS, OS, MSDOS alebo v podobne nazvanom adresári.

Charakteristika OS MS DOS

MS DOS je jedno užívateľský a jednofunkčný, čím výrazne zaostáva za konkurenciou. Má hierarchickú (vrstevnú) štruktúru. Vrstva na najnižšej úrovni zaisťuje priamy styk s technickými prostriedkami (hardvér) osobného počítača. Táto vrstva sa nazýva BIOS (Basic Input Output Systém = základný vstupno/výstupný systém).

Nazačiatku šesťdesiatych rokov operačné systémy ako také neexistovali. V šesťdesiatych rokoch sa objavujú prvé operačné systémy založené na disketách a diskoch - DOS pre IBM série 360. Napríklad starý PC DOS (MS DOS), ktorý miestami prežíva ešte aj dnes sa objavil v roku 1981. DOS bol dodávaný pre počítače firmy IBM, ktorá si ho nechala vyvinúť Microsoftom. Microsoft tento produkt nevyvinul sám, ale odkúpil licenciu na pôvodnú implementáciu zvanú QDOS (Quick-and-Dirty Operating System).

Pôvodný autor operačného systému, z ktorého vzišli všetky DOS-ovske verzie ma meno Tim Paterson. Keď v roku 1980 požadovalo IBM pre svoje 16-bitove počítače operačný systém, drobná začínajúca firma Microsoft sa podujala, že takýto OS naprogramuje. V skutočnosti však našla človeka, ktorý už mal takýto OS naprogramovaný, kúpila od neho pravá a tie následné licencovala svojmu "tajnému" klientovi, IBM. Takto sa začala slávna éra Microsoftu.

Tim Paterson

Skratka DOS je odvodená od anglických slov Disk Operating Systém a v preklade znamená Diskový Operačný Systém. Toto pomenovanie zahŕňa viacero operačných systémov ako napr. QDOS, 86-DOS, IBM Personal Computer DOS (DOS pre osobne počítače od IBM) a MS-DOS (Microsoft DOS). V súčasnosti sa pre označenie operačných systémov používa skratka OS.
Týmto krokom začína dlhé obdobie OS DOS a neskôr Windows založených na mikroprocesoroch firmy Intel.

DOS 1.0

 • 1981, pre IBM-PC, prvá verzia, podpora 16 kB RAM, jednostranné 5,25" 160 kB floppy

DOS 1.1

 • opravených mnoho chýb z predchádzajúcej verzie a podpora pre obojstranné 320 kB diskety

DOS 2.0

 • 1983, IBM XT, pridané nové príkazy, podpora malých pevných diskov (5 MB)

DOS 2.1

 • pridané drobné vylepšenia

DOS 3.0

 • podpora pre nový hardvér (IBM-AT), prvé pokusy o podporu siete (LAN)

DOS 3.1

 • rozvoj podpory pre sieť

DOS 3.2

 • pridaná podpora 3,5" diskiet (720 kB)

DOS 3.3

 • pridaná podpora IBM PS/2, 1,44 MB diskety, medzinárodná podpora (17 krajín)

DOS 4.0

 • pridaný DOS Shell, odstránené chyby

DOS 5.0

 • 1991, zlepšená práca s pamäťou, zdokonalenie Shellu

DOS 6.x

 • podpora pre Microsoft Windows, defragmentácia, kompresia diskov atď
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Petr Drlík, Informatika a výpočtová technika 1. diel, Enigma, Nitra 1998, 67-69s., Černík A., Počítače včera, dnes a zajtra 1, Iris, Bratislava 1997, 291s., Kořínek M., MS-DOS 6.0- snadno a rychle, Grada Praha 1993, 520s.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.