referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Tadeáš
Utorok, 25. júna 2024
TCP/IP Protokol
Dátum pridania: 27.07.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: C1B0
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 039
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Protokol je vo všeobecnosti sada pravidiel a štandardov, ktoré popisujú nejakú akciu. Takisto aj komunikácia medzi počítačmi sa musí riadiť nejakými pravidlami, a tieto pravidlá sú súčasťou protokolu TCP/IP(transmisson control protocol/internet protocol).

TCP/IP sa skladá zo 4 vrstiev:

4. aplikačná vrstva
3. transportná vrstva
2. sieťová vrstva
1. fyzická vrstva

Pričom na najvyššom stupni stojí aplikačný software a platí, že dáta postupujú myslene od najvyššej vrstve po poradí až na najnižšiu a u príjemcu prechádzajú od najnižšej po najvyššiu k aplikačnému softwaru.

4.)aplikačná vrstva

Koncoví užívatelia využívajú počítačové siete prostredníctvom najrôznejších sieťových aplikácií – elektronická pošta, prenos súborov, vzdialené prihlasovanie... Začleňovať tieto rôznorodé aplikácie celé do aplikačnej vrstvy by bolo nemožné, preto sa do aplikačnej vrstvy zahrňujú len tie časti týchto aplikácií, ktoré realizujú spoločné, resp. obecne použiteľné mechanizmy. Ako príklad si zvoľme elektronickú poštu – tá jej časť, ktorá zabezpečuje vlastné predávanie správ v sieti je obsahom aplikačnej vrstvy a je na každom počítači rovnaká. Avšak už užívateľské rozhranie, cez ktoré píšeme alebo čítame správy sa už nepovažuje za súčasť aplikačnej vrstvy. Pri e-mailoch teda do aplikačnej vrstvy patria len napr. protokol SMTP, POP3, IMAP apod. ktoré sú všade a vždy rovnaké.
Na tejto vrstve sa ešte nachádzajú protokoly ako HTTTP, FTP, TELNET, SSL, DNS a mnoho ďalších.

3.)transportná vrstva

V tejto vrstve sa nachádzajú dva protokoly, a to TCP a UDP(User Datagram Protocol).

UDP je omnoho jednoduchší ako TCP a sieťovú vrstvu prakticky rozširuje len o porty. Porty sú predstavované číslami a vyjadrujú typ protokolu z aplikačnej vrstvy pre ktorý je packet učený na spracovanie. Porty majú rozah od 0 do 65535. Medzi najznámejšie patrí napr.:
22 - ssh23 – telnet25 - smtp80 - http110 – pop3…..

Avšak napriek svojej jednoduchosti je niekedy UDP vhodnejší ako TCP, TCP poskytuje značne viac možností pre aplikácie ako je UDP. Medzi hlavné rozdiely patrí:

1.)spoľahlivosť

TCP je na rozdiel od UDP spoľahlivý. To znamená, že ak počas komunikácie boli nejaké dáta stratené, prijímateľ to vie zistiť a stratené dáta si vyžiadať späť. Okrem toho, že TCP si vie vyžiadať chýbajúce časti dát, vie aj odhaliť že nejaká časť bola poslaná duplikovane a v tom prípade dané dáta zahodí

2.)kontrola nad tokom dát

Niekedy môže nastať taký prípad, že odosielané dáta k príjemcovi neprídu v správnom poradí. V tom prípade vie TCP zaobstarať aby dáta boli spracované v správnom poradí.

3.)čiastočná náprava chýb

Vďaka istým mechanizmom je TCP schopný vo väčšine prípadoch zaznamenať chyby vzniknuté počas komunikácii a navyše ich dokáže čiastočne opravovať.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.