referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Zdravie a počítač
Dátum pridania: 20.09.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: LuckaNR
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 278
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 40s
Pomalé čítanie: 8m 30s
 
Práca s počítačom je z historického hľadiska nová a pre človeka nie celkom prirodzená činnosť. Dlhá a pravidelná práca za počítačom môže mať veľmi rozsiahly a nepriaznivý vplyv na zdravie človeka, či už po psychickej, ale hlavne po fyzickej stránke. Na jednej strane sa najčastejšie realizuje v sediacej polohe a na druhej strane pôsobí na používateľa viacero činiteľov – hlavne elektromagnetický smog a stres. Na prácu s počítačom je tak potrebné vybaviť sa v súlade s ergonomickými pravidlami.

TRPÍ HLAVNE CHRBTICA

Práca za počítačom sa vyznačuje hlavne tým, že pri nej sedíme. Ľudia veľmi často sedia na stoličke nesprávne, čo pri dlhodobejšom horizonte môže mať skutočne deformujúci vplyv na chrbticu. Na stoličke máme sedieť s vystretým chrbtom, nie predklonení nad klávesnicu. Predkláňame sa a hrbíme hlavne z dôvodu, že vzpriamené sedenie je aktívne, a teda zdanlivo namáhavejšie a menej pohodlné ako sedenie v predklone. Sedieť vzpriamene si vyžaduje isté úsilie hlavne na začiatku, ale keď si navyknete na tento spôsob, bude sa vám zdať prirodzený a budete sedieť vzpriamene automaticky. Tento návyk je jeden z najzákladnejších zdravých návykov pri práci za počítačom.

Dôležité je aj vybrať si správnu stoličku. Odporúčaná je stoličku s nastaviteľnou výškou sedadla a uhlom operadla a s opierkami na ruky. Ruky pri písaní na klávesnici či pri práci s myšou majú zvierať v lakťoch 90 stupňový (pravý) uhol.

AKO CHRÁNIŤ RUKY

Dlhodobé zaťažovanie šliach v zápästí môže vyvolať syndróm RSI (Repetitive Strain Injury). Je to choroba, ktorá môže vyvolať opuchy, necitlivosť alebo zápal puzdier šliach v zápästí. Okrem prestávok a častých zmien polohy sa dá tomuto problému vyhýbať aj udržiavaním predlaktia a dlaňových častí ruky pri písaní v priamke a v čo najuvoľnenejšej polohe. Na takéto úlohy sa používajú gélové podložky pre klávesnicu a myš. Gélová podložka pod klávesnicou umožňuje mať dlane rúk pri písaní vyrovnané; platí to aj pri podložke pod myš.

Dlhé písanie na klávesnici nie je prospešné ani pre naše ruky, hlavne, keď nie sú vytvorené optimálne podmienky pre túto prácu. Okrem už spomenutej polohy rúk v pravom uhle je dôležité aj ohnutie zápästí. Tie by mali byť pri písaní neohnuté, teda celé predlaktie by malo tvoriť s rukami pomyselnú priamku. Dosiahnuť túto polohu pomáhajú špeciálne ergonomické klávesnice, ktoré majú klávesy rozmiestnené v tvare písmena A, a tak zabraňujú ohýbaniu zápästí.

Tiež je vhodné počas dňa meniť sklon klávesnice. Ak práve nepíšete, ale čítate na internete, zložte z klávesnice ruky dole a uvoľnite ich. Vhodné sú aj cviky, napríklad po každých dvoch hodinách si precvičiť zápästia typickými krúživými cvikmi. Posilniť ich dokáže aj studená voda.

NEZNIČTE SI ZRAK

Často sa používatelia počítačov sťažujú na bolesti hlavy, napätie v očiach a celkovú únavu. Príčinou tohto problému môže byť aj nevhodné umiestnenie dokumentu, ktorý spracúvate (stále musíte ostriť zrak), výškovo nevhodne umiestnený monitor alebo nízka obnovovacia frekvencia monitora (pod 85 Hz).

Dnešné monitory už nie sú pre zrak také škodlivé, ako boli monitory kedysi, ale oči trpia pri práci na počítači stále. Pre naše oko je neprirodzené stále sa fixovať na rovnakú vzdialenosť (keď pozeráme na monitor dlhý čas bez prerušenia). Preto je dôležité si vyčleniť každú hodinu nejakú tú minútku na očné cvičenie. Pozerať sa striedavo do diaľky a blízko, aby sa očné svaly precvičili. Horný okraj monitora by mal byť pri práci na počítači na úrovni očí.

Monitor si umiestnite tak, aby za ním nebolo okno (prípadne si zastrite žalúzie). Ak máte pracovisko osvietené neónovými svietidlami, vedzte, že toto znásobuje blikanie monitora. Ak je teda vaša kancelária osvetlená neónovými svietidlami, je lepšie používať malú lampu s klasickou žiarovkou. Ak pracujete v noci, osvetlite stenu za monitorom opäť stolnou lampou, zníži to námahu očí.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.