referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vavrinec
Streda, 10. augusta 2022
Štátna dotácia na internet
Dátum pridania: 13.06.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: vivien1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 813
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.8
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 13m 0s
Pomalé čítanie: 19m 30s
 

Štátna dotácia na internet

S cieľom zvýšenia penetrácie vysokorýchlostného prístupu na internet a zvyšovania informačnej gramotnosti formou štátneho príspevku bol podpredsedom vlády SR a ministrom financií SR Ivanom Miklošom, ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR Pavlom Prokopovičom a splnomocnencom vlády SR pre informatizáciu spoločnosti Miroslavom Kukučkom odprezentovaný projekt Internet pre vzdelanie.

Na Slovensku sa rozbieha veľmi sľubný projekt – Internet pre vzdelanie. Je to projekt dotovaný štátom, ktorý má zvýšiť penetrácie vysokorýchlostného internetu a internetu ako takého ľuďmi a študentmi. Žiadatelia musia mať vek od 15 do 25 rokov a nesmú mať prístup k internetu, respektíve rýchlosť pripojenia nesmie presahovať 512/128 kbit/s. Podmienkou je tiež, že celková cenníková suma pripojenia musí byť v rozmedzí 260 SK až 734 SK s DPH. Celková dotácia na osobu je 6 016 SK. V tejto sume je zahrnutý jednorazový príspevok 400 SK na vzdelanie a mesačne vyplácaná dotácia 234 SK na zníženie celkovej ceny internetového pripojenia

Provideri majú výhrady proti projektu

Ministerstvo dopravy koncom minulého roka avizovalo, že chce informatizáciu spoločnosti podporiť dotáciami na vysokorýchlostný internet. Podľa projektu Internet pre vzdelanie by približne 40-tisíc mladých ľudí malo dostať dotácie, ak sa na rýchly internet rozhodnú pripojiť u slovenského poskytovateľa a budú jeho služby využívať dva roky. Predkladatelia z ministerstva dopravy už začiatkom februára vyzvali poskytovateľov internetu, aby potvrdili, že o tento projekt majú záujem. Vypracovali návrh zmluvy, ktorú ministerstvo predložilo internetovým firmám ochotným dotácie využiť pri ponuke svojich služieb.
Nielen malí lokálni, ale aj väčší slovenskí poskytovatelia internetu si myslia, že podmienky, za ktorých chcelo ministerstvo dopravy poskytovať dotácie na vysokorýchlostný internet mladým ľuďom, majú viacero nedostatkov.


Malí sú von z hry

Veľkým problémom sa znenie zmluvy o podpore vysokorýchlostného internetu z dielne ministerstva dopravy stalo pre malých lokálnych poskytovateľov internetu. Podmienkou na pridelenie dotácií bolo zloženie zábezpeky vo výške minimálne jeden a maximálne troch miliónov korún. Niektorí malí poskytovatelia však takúto hotovosť nemajú, a tak sa ani do projektu nezapojili.
Nemohli by si dovoliť milión korún dva roky, počas ktorých má byť pripojenie dotované, viazať na bankovom účte. V otvorenom liste uverejnenom na internete tvrdia, že ich ministerstvo poškodilo, pretože podmienky vopred predrokovalo s väčšími hráčmi. Zároveň žiadajú, aby príspevok na pripojenie platil pre každého bez rozdielu, a nielen pre mládež od 15 do 25 rokov, pretože projekt s rozpočtom asi 240 miliónov korún "je dotovaný z daní všetkých občanov". V návrhoch zmlúv, ktoré koncom februára zapojené internetové firmy dostali, napokon zmienka o miliónovej zábezpeke nie je. Po novom stačí, ak provider na dôkaz svojej finančnej dôveryhodnosti zloží na svoj účet sumu, ktorá sa rovná celkovému súčtu príspevkov poskytnutým koncovým užívateľom. Bez toho firme ministerstvo neposkytne dotácie. Lenže poskytovatelia argumentujú: Ako môžeme vedieť, koľko klientov sa nám takto podarí získať?


Výhoda pre T-COM

"Globálne podmienky návrhu zmluvy s providermi zvýhodňujú veľké firmy,". Naráža na jeden z bodov dokumentu, podľa ktorého je v prípade pripojenia technológiou ADSL provider oprávnený uzatvoriť zmluvu i s osobou, ktorá je užívateľom verejnej telefónnej služby. Pevné linky doteraz viaže na internetové služby T-COM. V tom prípade môže dotáciu na širokopásmové pripojenie dostať ktokoľvek, kto má pevnú linku a internet od T-COM, a nielen mladý človek od 15 do 25 rokov.

Ak si chcete zriadiť rýchly internet technológiou ADSL, tak musíte zmluvu napísať na vlastníka linky, čo sú takmer vždy rodičia. Chceli sme rešpektovať túto podmienku. Žiadateľom však musí byť mladý človek. Podľa zástupcu providerov, ktorý nechce byť menovaný, je to však diskriminácia v prospech slovenského fixného telekomunikačného lídra. Je to spôsob, ako si môže T-COM zabezpečiť prechod zákazníkov z dial-up na širokopásmové DSL. Napríklad, spoločnosť GTS Nextra však napriek výhradám plánuje na podmienky ministerstva kvôli lepším vyhliadkam na rozšírenie klientskej základne pristúpiť.

Ďalší z popredných slovenských poskytovateľov rýchleho internetu GTS Nextra uznáva, že dotácia zlepší vyhliadky firmy získať nových zákazníkov. Spoločnosť má však výhrady voči príliš veľkej zodpovednosti, ktorú providerom zmluva ukladá. Poskytovatelia internetu budú môcť uzavrieť zmluvu s klientom s tým, že za mesiac pripojenia zaplatí o 234 korún menej. Za dva roky to predstavuje zhruba šesťtisíc korún.

Tieto peniaze firmám preplatí priamo ministerstvo dopravy. V prípade, že klient nedodrží podmienky, nás bude pokutovať ministerstvo a zároveň budeme povinní vymáhať na vlastné náklady kompenzácie od zákazníka. Podľa neho tiež nie je isté, ako sa bude dať zistiť, či klient už širokopásmový internet doma má.

 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.