referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bernard
Pondelok, 20. mája 2024
Ako sa ľudia dohovárajú telefónom z opačnej strany zemegule
Dátum pridania: 06.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: NeLica
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 420
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Na svete sa dnes používa viac ako 500 mil. telefónnych prístrojov. Za vyše 100rokov od chvíle, keď si roku 1876 škótsky vynálezca Alexander Graham Bell dal patentovať prvý telefón, zmenil jeho prístroj od základu spôsob komunikácie vo svete. Dnes prenášajú telefónne siete nielen zvuk, ale aj obraz a písané informácie pomocou káblov – alebo aj bez nich pomocou mikrovĺn.

Ako funguje telefón

Telefónne slúchadlo obsahuje vysielač (tradične uhlíkový mikrofón) v dolnej a prijímač v hornej časti. Slúchadlo leží na kolísavom spínači spojenom s ústredňou. Keď slúchadlo zdvihnete, uhlíkovými zrnami alebo elektromagnetmi v mikrofóne začne prechádzať elektrický prúd. V moderných telefónnych prístrojoch sa už uhlíkové zrná nepoužívajú, ale princíp zostáva podobný.

Voľba čísla – prečo sa niekedy nedovoláme

Ak zdvihnete slúchadlo, uzavriete tak okruh do ústredne a vykrútením čísla pošlete po linke sériu elektrických impulzov. Staršie telefónne ústredne majú automatický elektromechanický spínací mechanizmus, pomenovaný po Američanovi Almonovi Strowgerovi. Mechanizmus obsahuje vedľa seba zapojené série pevných kontaktov, každý v polkruhu okolo pohyblivého ramena s kruhovým voličom. Číslo vyšle rameno k zodpovedajúcim kruhovým voličom. Číslo sa volí krok sa krokom. Prvé číslo vyšle rameno k zodpovedajúcej sérií. Rameno sa potom krúti, kým nenájde voľný kontakt, ktorý ho spojí s ďalšou sériou pripravenou na ďalšie vykrúcané číslo. Ak nie je voľný nijaký kontakt, ozve sa obsadzovací tón, ak sa kontakt uskutoční ďalšie selektorové rameno hľadá druhú číslicu atď.

Telefonovanie z vozidla

Mobilné telefóny používané v autách sú v skutočnosti vysielačky pripojené na bežný telefónny systém. Rádiotelefónna sieť pracuje ako celulárny systém – územie je rozdelené na malé oblasti či bunky s priemerom asi 5 kilometrov. Každá bunka ma vlastný vysielač s nízkym výkonom spojeným s telefónnou sieťou. Niekoľko buniek vytvára skupinu a každá bunka v skupine pracuje na inej frekvencii. Bukové vysielače sú káblom spojene s centrálnym počítačom, ktorý odovzdáva údaje o mieste, kde sa auto nachádza z jednej bunky do druhej podľa toho, ako sa pozícia auta mení.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.