referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Blanka
Nedeľa, 16. júna 2024
Spojené štáty americké
Dátum pridania: 12.11.2007 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: matus200
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 586
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 5
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 8m 20s
Pomalé čítanie: 12m 30s
 
O histórii Spojených štátoch amerických nemá mnoho ľudí bližšiu predstavu. Pre mnohých sa USA spája s objavením Ameriky Krištofom Kolumbom v r. 1492. Niektorí si z filmov pamätajú vojnu Sever proti juhu. A možno si spomenú na deň nezávislosti. Faktom však zostáva, že dejiny USA nie sú také bohaté ako dejiny európskych krajín.

Prvými kolonizátormi boli Španieli, ktorí obsadzovali územie od rieky Mississippi až po Great Canyon. Vytláčali Indinánov. Ku kolonizátorom sa začiatkom 17. storočia pridali Briti. Neuveriteľnou kapitolou v histórii Ameriky bol predaj indiánskej pôdy na Manhattane koloniálnej spoločnosti za 60 guldenov. Manhattan, v tom čase Nový Amsterdam ovládli Holanďania. Francúzi sa usadzovali v severných častiach amerického kontinentu. Po čase sa vycestovanie do Ameriky stalo nádejou pre mnohých prisťahovalcov z Európy. Silné prisťahovalecké vlny zaznamenala Amerika z Nemecka, Írska a ďalších európskych zemí.

Výrazným medzníkom bol boj o nezávislosť. Dôvodom nespokojnosti boli vysoké finančné požiadavky Británie. Reakciou na tvrdé podmienky boli nepokoje v Bostone, kam Británia vyslala svoje vojsko. Napäté ovzdušie nakoniec vyústilo v tzv. Bostonskom pití čaju, keď Američania napadli britské lode s nákladom čaju a všetok ho vysypali do mora. V tom čase mala Amerika iba povstalecké oddiely. Prvá americká armáda vznikla až v roku 1776 na 2. kontinentálnom kongrese. Medzi jej zakladateľov patrili slávne osobnosti ako John Hancock, Thomas Jefferson a Benjamin Franklin. Významným dátumom je 4. júl 1776, ktorý sa dodnes uctieva ako Deň nezávislosti. Prvým prezidentom Spojených štátov amerických bol v r. 1789 George Washington. Nebyť veľkých hospodárskych rozdielov, Amerika by nepoznala vojnu na svojom území. Južné štáty boli zaostalé a prevládalo tu otrokárstvo. Sever bol priemyselne vyspelý a hospodársky silný. Na severe sa objavovali stúpenci zrušenia otrokárstva. V r. 1861 vypukla občianska vojna Sever proti Juhu.

Veľké bitky trvali štyri roky. Vojnu vyhral Sever. Päť dní po skončení vojny bol na prezidenta Abrahama Lincolna spáchaný atentát. Od tohto momentu sa Amerika vyvíjala veľmi rýchlo. Prisťahovalci prichádzali stále vo väčších počtoch. Ekonomika zaznamenala dobré aj krízové roky. Rozmach priemyslu, finančného sektora, technológií však znamenal pre USA víťazstvo v celosvetovom meradle. 

Vzdialenosť hlavného mesta Washington do New Yorku je 387 kilometrov. Vzdialenosť hlavného mesta Washington od Bratislavy je 7183 kilometrov. Bezpečnosť v Spojených štátoch amerických je závislá od miesta pobytu. Vo veľkomestách sú štvrte, v ktorých sa nedá hovoriť o bezpečnosti. Preto je potrebné poznať miesta, ktoré sú problematické. Podobne je vhodné získať informácie o určitých linkách metra a o hodinách, v ktorých je lepšie necestovať. Napriek tomu sa však Spojené štáty vysporiadali s kriminalitou, ktorá počas posledných rokov prudko klesá. Z hľadiska bezpečnosti je potrebné zachovávať dobré zásady uloženia dokladov a primeranej hotovosti v ľadvinkách priamo na tele. Nedoporučuje sa veľká hotovosť, ale ani žiadna hotovosť. V Spojených štátoch amerických je prepracovaný systém sociálneho poistenia. Zdravotnícke služby nie sú bezplatné, preto je vhodné zabezpečiť si zdravotné pripoistenie ešte pred cestou do USA. Spojené štáty ležia na veľmi veľkej ploche. Preto severné časti krajiny majú iné klimatické podmienky ako južné a vnútrozemie. Z tohoto dôvodu je dôležité poznať presne miesto pobytu a preveriť si možnosti pre nás netypických klimatických javov ako sú tornáda, cyklóny a iné živelné pohromy.

Do USA prichádzajú návštevníci často na okružné cesty na východné pobrežie s cieľom navštíviť veľké mestá, alebo na západné pobrežie s cieľom navštíviť mestá známe svojimi kasínami a hazardnými hrami. Veľká časť turistov putuje do nádherných národných parkov a do južných štátov. Po celej krajine je množstvo zaujímavých miest, ktoré sa dajú navštíviť kedykoľvek počas roka. Kde inde na svete ako v Amerike možno nájsť rozvinutejšiu obchodnú sieť. Táto je mimoriadne rozvinutá hlavne na severe krajiny a v turistických centrách. Zmenárne i komerčné banky sú otvorené počas pracovných dní. Zmenárne sú takmer všade. Vystríhajte sa meniť peniaze kdekoľvek. Úradným jazykom je angličtina. V niektorých štvrtiach sa ako tak možno dorozumieť španielsky. Znalosť cudzích jazykov však nie je bežná ani v obchodoch, ani v hoteloch. USA má podnebie zodpovedajúce svojej polohe od studeného severu až po subtropický juh. Na juhu sú letá horúce a zimy spravidla mierne. Na severe sú tuhé zimy a prekvapujúco horúce letá.

New York

Rockefeller Center - komplex mrakodrapov, Channel Gardens - záhrady s fontánami, Rockefeller Plaza - so známou pozlátenou Prométheovou fontánou Empire State Building - leží na Piatej Avenue a 34. ulici. Patrí medzi najznámejšie mrakodrapy sveta. Má 102 poschodí, 1860 schodov. Celková výška vrátane antény je 448 metrov. Piata (Fifth) Avenue - luxusná ulica, obľúbené nákupné centrum Time Square - srdce New Yorku, miesto osláv, divadiel, kín Broadway - zvláštne miesto, ktoré po rekonštrukcii
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Spojené štáty americké SOŠ 2.9190 1047 slov
Spojené štáty Americké 2.9212 515 slov
Spojené štáty americké GYM 2.9303 3063 slov
Spojené štáty americké SOŠ 3.0050 2405 slov
Spojene štáty americké GYM 2.9920 1721 slov
Spojené štáty americké 2.9833 507 slov
Spojené Štáty Americké 2.9895 722 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.