referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
HTML
Dátum pridania: 02.04.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cervo12
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 409
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 

Jazyk HTML  (HyperText Markup Language)

O masové rozšírenie Internetu sa zaslúžila predovšetkým služba Word-Wide Web a samotné WWW stránky. Pre WWW stránky je typické, že obsahuje odkazy na ďalšie stránky, prípadne aj na iné zdroje  v Internete. Z toho vznikol názov World-Wide Web – web je po anglicky pavučina a word-wide sa môže preložiť ako celosvetový. Odkazy vytvárajú zložitú štruktúru, spájajú stránky na celom svete nitkami odkazov. WWW spája text, grafiku, animáciu, zvuk, atď.

Celý Internet, podobne ako aj Web je postavený na štandardoch (normách), ktoré popisujú spôsob komunikácie v Internete a ktoré sa neviažu na konkrétne vlastnosti žiadneho operačného systému.

Prvú definíciu jazyka HTML vytvoril v roku 1991 Tim Berners-Lee ako súčasť projektu WWW, ktorý mal umožniť vzájomnú komunikáciu a odovzdávania výsledkov výskumu vedcom po celom svete. Web pôvodne podporoval len anglický jazyk, a tak aj dnes vytváranie stránok napríklad v slovenskom jazyku prináša často problémy. Jazyk HTML sa však stále rýchlo vyvíja, požiadavky užívateľov na WWW vzrastali, a tak producenti rôznych prehliadačov obohacovali HTML o niektoré nové prvky.

Editorom rozumieme program umožňujúci tvrobu HTML stránok. Skutočne dobré editory prakticky nevyžadujú od užívateľa znalosť jazyka HTML. Užívateľova činnosť spočíva v umiestňovaní textov a obrázkov v editačnom okne. Zdrojový kód výslednej stránky vytvorí editor sám. Na druhej strane, pri drvivej väčšine editorov, je nutné mať aspoň základnú predstavu o štruktúre a
príkazoch jazyka. Ani výkonnejšie editory nedávajú možnosť tvorby lepších WWW stránok, ale len uľahčujú ich tvorbu. Aj vzhľadom k rýchlemu vývoju jazyka HTML nám tieto programy málokedy umožnia využiť všetky jeho aktuálne možnosti.

Zdrojový kód dokumentu písaného v jazyku HTML je prostý text písaný v ASCII formáte, ktorý môžete prehliadať a upravovať v ľubovoľnom textovm editore. Jazyk HTML je jazykom typografickým, čo znamená, že výsledný dokument len popisuje, ale jeho interpretácia je prenechaná až na cieľový browser (čítaj brouzr = prehliadač HTML dokumentov - napr. Netscape Navigator, Internet Explorer alebo Mosaic).

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.