referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Elektronické publikovanie
Dátum pridania: 10.03.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bestrafer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 268
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 50s
Pomalé čítanie: 11m 45s
 
7. Elektronické publikovanie

Elektronické publikovanie nabralo na význame hlavne po rozšírení celosvetovej siete internet a nadobudlo podobu elektronických dokumentov. K elektronickému publikovaniu by sme vlastne mohli zaradiť všetko, čo sa týka siete internet. Napríklad software, knihy, dokumenty, poštu, internet banking a podobne. Základom všetkých internetových prezentácii je práve programovací jazyk HTML, v ktorom je väčšina dokumentov napísaná. Neskôr pri potrebe vyššej bezpečnosti vznikli jazyky ako napríklad php, asp a cgi. Rozdielom medzi klasickým dokumentom a napríklad php skriptom je, že klasická HTML prezentácia má pevnú podobu zdrojového HTML kódu, ktorý si môže užívateľ prezerať a pri skripte php sa pri zadaní názvu dokumentu do okna prehliadača automaticky vygeneruje kód HTML, ktorý si užívateľ môže prezerať. Tak je zabezpečená ochrana celého dokumentu a nieje možné si prezerať kód php skriptu.
Uvedený spôsob ochrany je dôležitý najmä pre služby internet bankingu, rôznych e-mailových a iných spoločností.

Možnosti

Pomocou elektronického publikovania sa dnes prostredníctvom internetu šíria prakticky všetky veci týkajúce sa počítačov. Je možné sťahovať hudbu, elektronické knihy, software, čítať si elektronickú verziu novín, pozrieť si program televízie, informovať sa o počasí, zapojiť sa do súťaží, spravovať svoje konto v banke, hľadať si prácu, obnoviť si kredit mobilného telefónu, posielať krátke správy SMS, počúvať rádio, pozerať televíziu, pomocou živej kamery vidieť, čo sa práve deje v rôznych častiach sveta a napríklad si aj objednať večeru. Svoju prácu, postoje, názory a projekty nám umožňujú rôzne spoločnosti prezentovať pomocou siete Internet.

Protokoly

Na zobrazovanie stránok písaných v html a iných prezentácii sa používa protokol http (píše sa na začiatku adresy) – Hyper Text Transfer Protocol. Ďalej poznáme Protokol ftp – File Transfer Protocol, ktorý sa používa hlavne na prenos súborov. Poznáme ešte bezpečnostné protokoly https a iné, ktoré sú dôležité napríklad pri spravovaní obchodu.

Výhody http a elektronického publikovania

Už samotný názov http (význam) hovorí, že sa jedná o nejaký hypertextový protokol, čo znamená, že nieje statický, ale pomocou prepojených objektov (obrázkov a textu) sa môžeme dostať len pomocou kliknutia myši na úplne inú lokalitu na internete, ktorú nám tvorca stránky odporúča.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.