referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milica
Streda, 17. augusta 2022
Zpojité zdroje
Dátum pridania: 29.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: suchyzyps
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 560
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 

Druhy zdrojov pre IKT

Čo sú to vlastne zdroje? Sú to zdroje čerpajúce energiu z bežnej elektrickej distribučnej siete. Vstupom je preto striedavé napätie frekvencie 50 - 60 Hz v rozsahu 110 - 240 V. Je preto potrebné pri ich konštrukcii aj výrobe dodržiavať príslušné elektrotechnické a bezpečnostné normy. Sieťové zdroje sa konštruujú buď s bežným transformátorom a následným usmerňovačom a lineárnym stabilizátorom, alebo ako spínané zdroje s transformátorom. Menšie sieťové zdroje sa často nazývajú adaptér.

Druhy zdrojov:

1. Stabilizované zdroje so spojitou reguláciou

Princíp činnosti
Striedavé sieťové napätie sa transformátorom TR upraví na požadovanú veľkosť, usmerňovačom U sa usmerní, vyhladzovacím filtrom F sa vyhľadí a stabilizátorom S sa stabilizuje. Nevýhodou stabilizovaných zdrojov so spojitou reguláciou je ich nízka účinnosť.

2. Spínané stabilizované zdroje

Princíp činnosti
Striedavé sieťové napätie sa po prechode cez odrušovací filter usmerní usmerňovačom a filtrom sa vyhľadí. Spínačom sa premení napätie 50Hz na striedavé napätie vyššej frekvencie napr. 22kHz, transformátorom TR upraví na požadovanú veľkosť, usmerňovačom sa usmerní, vyhladzovacím filtrom sa vyhľadí. Výstupné napätie sa stabilizuje ovplyvňovaním funkcie spínača veľkosťou výstupného napätia cez obvod spätnej väzby ZV v impulznej forme. Spínané zdroje sa niekedy označujú aj ako impulzovo regulované zdroje. Výhodou spínaných stabilizovaných zdrojov so spojitou reguláciou je ich vysoká účinnosť. Nevýhoda - pri ich činnosti vznikajú silné rušivé signály.

3. UPS

UPS (anglicky Uninterruptible Power Supply Source – „neprerušiteľný zdroj energie“) je zariadenie alebo systém, ktorý zabezpečuje plynulú dodávku elektriny pre zariadenia, ktoré nesmú byť neočakávane vypnuté. V praxi sa pre pomenovanie používajú aj výrazy náhradný zdroj, zálohovací zdroj, neprerušiteľný zdroj, ale hlavne slovenský preklad samotného výrazu "UPS" - zdroj nepretržitého napájania.

Princíp činnosti
UPS je obvykle zapojený medzi primárny zdroj napätia (elektrického prúdu) a zálohovaný vstup napájania chráneného zariadenia. Medzi najčastejšie chránené systémy patria obyčajne telekomunikačné zariadenia, počitačové systémy, systémy zabezpečujúce chod letísk, nemocničné prístroje a ďalšie.

UPS funguje na princípe akumulátora. Pokiaľ nie je dodávka elektrického prúdu z primárneho zdroje prerušená, je UPS udržiavaný v nabitom stave. Zároveň slúži ako ochrana proti podpätiu alebo prepätiu v sieti. V okamihu prerušenia dodávky elektriny zabezpečuje napájanie zariadenia až do svojho vybitia alebo obnovenia dodávky. Obdobie, počas ktorého UPS udrží zariadenie v behu, je dané kapacitou akumulátorov a ďalšími parametrami, pohybuje se od niekoľko minút po niekoľko hodín.

S istým zjednodušením je možné povedať, že na trhu sú dostupné 3 hlavné modely fungovania UPS, ktoré si jednotliví výrobcovia prispôsobujú a produkujú výrobky s podobným vyhotovením a dizajnom.

Hlavné delenie UPS podľa prístupu

  1. vyhotovenie "Off-Line"
  2. vyhotovenie "Line-Interactive"
  3. vyhotovenie "On-Line"

 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.