referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Problematika tlače
Dátum pridania: 29.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: suchyzyps
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 281
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 

3.2.5 Farebná tlač

Farebná atramentová tlačiareň používa štyri farby atramentu. Farby odpovedajú modelu CMYK. Ide o modrozelenú, purpurovú, žltú a čiernu farbu. Niektoré lacné atramentové tlačiarne používajú iba jeden 3-farebný kartrige. Vynechaná je čierna farba, ktorá sa vytvára zmiešaním základných troch farieb. Kvalita tlače u týchto tlačiarní je ale horšia ako pri použití samostatného čierneho kartrigu. Rôzne farebné odtiene sú potom vytvárané skladaním základných farieb. Farba, ktorú chceme vytlačiť je rozložená na jednotlivé zložky a tlačiareň potom nanesie na papier bodky základných farieb. Tieto sú tak blízko seba, že sa prekrývajú a tým vytvárajú výsledný farebný odtieň. Nevýhoda tejto metódy spočíva v tom, že tlačiareň nemá také veľké rozlíšenie, aby jednotlivé zložky (bodky) neboli viditeľné. Z určitej vzdialenosti je výsledná farba vnímaná ako jedna, pri približovaní sa však dajú rozoznať jej zložky. Túto nevýhodu odstránila firma Hewlett-Packart technológiou PhotoRet, firma Canon technológiou vytvárania kvapiek atramentu rôznej veľkosti a firma Tektronix technológiou tuhého atramentu. Ďalšie zlepšenie kvality tlače sa snažia firmy dosiahnuť zmenšením objemu kvapiek atramentu. Ten sa dnes pohybuje okolo 5 pikolitrov (v minulosti to bolo až okolo 10 pikolitrov).

3.3 Princíp činnosti laserových tlačiarní

3.3.1 Princíp tlače

Laserové tlačiarne používajú systém prenosu toneru, je to v podstate uhlíkový prášok, na papier. Hoci sa aj na slovenskom trhu začínajú postupne presadzovať farebné laserové tlačiarne, väčšina laserových tlačiarní v kanceláriách je stále monochromatická. Znamená to, že vytlačený obraz je čiernobiely s odtieňmi sivej farby. K základným častiam patria vstupný zásobník, tlačový optický valec (niekedy označovaný aj ako OPC - Optical Photoconductor), zásobník na toner, pohonný mechanizmus, riadiaca jednotka, ovládací panel a výstupný zásobník. Pri tlači prechádza papier zo zásobníka na optický valec, na ktorom je nanesená tonerová kresba, resp. text, postupuje do fixačnej jednotky a končí vo výstupnom zásobníku.

Tieto tlačiarne majú vlastnú pamäť a procesor, ktorý sa stará o spracovanie príslušných tlačových jazykov. Tlačené dáta sa prevádzajú na videodáta, ktoré riadia  polovodičový laser. Ten vysiela prerušovaný lúč podľa prichádzajúcich dát, ktorý je odrážaný sústavou rotujúcich zrkadiel tak, aby dopadal na selénový valec, ktorý je nabitý statickou elektrinou na potenciál rádovo 1000 V. Na týchto miestach sa vybije a prilepí sa na ňom farbiaci prášok (toner). Ten sa otlačí na prechádzajúci papier, ktorý je nabitý statickou elektrinou s opačnou polaritou ako valec, a zažehlí sa pri teplote približne 200°C (pôsobením tlaku a vysokej teploty). Nakoniec sa papier zbaví elektrostatického náboja a umiestni na výstup. Selénový valec sa po otlačení na papier očistí od prebytočného toneru a odstráni sa elektrostatický náboj.

Farebná tlač sa docieli použitím rôznofarebných tonerov. Používa sa buď opakovanie prechodu papiera pre každú farbu alebo nákladnejšie riešenie s niekoľkými valcami za sebou. Cena je však niekoľkonásobne vyššia. Celý princíp tlače je znázornený na nasledovnom obrázku.

3.2.3 Piezoelektrická atramentová tlač

Vo vnútri trysiek sa nachádzajú drobné piezoelektrické kryštáliky. Tieto za pomoci elektrického náboja menia svoj tvar a tým vytláčajú atrament z trysky von. Základná výhoda tejto metódy spočíva v tom, že s atramentom nie je potrebné meniť aj trysky. Taktiež nie je kladený taký nárok na kvalitu atramentu, ako u tepelnej tlače, keďže tento nie je potrebné zohrievať. Túto technológiu vyvinula firma Epson a používa ju aj firma Lexmark.

3.2.4 Používanie tuhého atramentu

Namiesto tuhého atramentu používajú tlačiarne s týmto druhom tlače tlačový vosk. Tento je pred tlačou roztavený teplotou 70o C a je nastrekovaný na valec. Z valca sa atrament prenáša priamo na papier (podobne ako u laserových tlačiarní). Výhoda tohto druhu tlače je v tom, že pri nanášaní roztaveného vosku na valec sa tento môže prirodzene zmiešavať a tak vytvárať rôzne farebné odtiene. Z toho dôvodu je kvalita takejto tlače vyššia ako u tekutého atramentu. (Podobný spôsob zmiešavania farieb u tekutého atramentu používa firma HP - ide o technológiu PhotoRet). Ďalšia výhoda tuhého atramentu je vyššia rýchlosť tlače. Kvalita tlače nie je tak závislá od druhu papiera. Túto technológiu vyvinula firma Tektonix a dnes ju používa firma Xerox.

3.2 Atramentové tlačiarne

Pod pojmom atramentová tlačiareň sa skrýva trochu viac, ako by sa mohlo zdať. Nie každá atramentová tlačiareň pracuje na rovnakom princípe. Dá sa povedať, že skoro každá firma zaoberajúca sa výbavou atramentových tlačiarní používa inú technológiu tlače, aj keď výsledok je na prvý pohľad skoro rovnaký.

 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Problematika tlače SOŠ 2.9678 1557 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.