referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Elena, Helena
Štvrtok, 18. augusta 2022
Siete LAN
Dátum pridania: 28.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: suchyzyps
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 469
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 31m 40s
Pomalé čítanie: 47m 30s
 

Siete LAN

Local area network (LAN) - lokálna sieť je počítačová sieť, spájajúca počítače a ďalšie zariadenia, pokrývajúca menšiu geografickú oblasť (do niekoľko 1000m), ako napríklad domácnosť, kancelárie, alebo skupinu budov. Súčasné LAN bývajú najčastejšie založené na prepínaných ethernetových sieťach, alebo na technológii Wi-Fi.

Lokálne siete bývajú oproti WAN zvyčajne rýchlejšie, menej rozsiahle a nevyžadujú prenájom telekomunikačných liniek. LAN sa skladá z aktívnych a pasívnych prvkov. Aktívne prvky, ako napríklad DHCP server, switch, či router, nejakým spôsobom reagujú
na signál, ktorý cez ne prechádza. Naproti tomu sú pasívne prvky, ako napríklad kabeláž, či hub.

Aj keď je dnes prepínaný ethernet na fyzickej a linkovej vrstve spolu s protokolom TCP/IP najbežnejší, v minulosti bolo využívaných mnoho iných riešení, pričom niektoré sú dodnes obľúbené. Väčšie lokálne siete môžu mať kvôli zvýšeniu odolnosti voči výpadku nadbytočné linky a routery alebo switche prepájajúce jednotlivé časti siete a umožňujúce reakciu na poruchu. Lokálne siete je možné prepájať pomocou aktívnych prvkov medzi sebou navzájom alebo s internetom.


História

V minulosti slúžili siete hlavne na komunikáciu centrálneho počítača s terminálmi cez jednoduché pripojenie s nízkou rýchlosťou.

Prvé lokálne siete vznikli v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, za účelom spojiť viacero centrálnych počítačov do jednej siete. Z rôznych riešení boli najpopulárnejšími ethernet a ARCNET.

Vývoj a následné rozšírenie osobných počítačov malo za následok vznik sietí so stovkami prvkov. Najvýznamnejším dôvodom prečo vytvárať siete bolo hlavne zdieľanie diskového priestoru a tlačiarní, prípadne iných periférii. Tento koncept bol však zmarený vznikom veľkého množstva nekompatibilných implementácii sieťových protokolov a fyzickej vrstvy. Zvyčajne mal každý
výrobca vlastný typ sieťovej karty, kabeláže, protokolov a sieťového operačného systému. Riešenie sa objavilo s Novell NetWare, ktorý poskytoval podporu rôznym typom hardwaru, a zároveň bol oproti svojim konkurentom najviac rozvinutý. NetWare dominoval lokálnym sietiam do roku 1990, kedy Microsoft uviedol Windows NT Advanced Server.

V rovnakom čase pracovné stanice s operačným systémom UNIX využívali siete založené na TCP/IP. Táto technológia mala pokračujúci vplyv na internet a dnes protokol TCP/IP takmer kompletne nahradil IPX, AppleTalk, NETBEUI a ďalšie protokoly využívané pôvodnými LAN.


Normy IEEE

História

IEEE, plným názvom Institute of Electrical and Electronics Engineers (slovensky „Inštitúcia pre elektrotechnické a elektronické inžinierstvo“) je medzinárodná nezisková profesionálna organizácia usilujúca o vzostup technológií súvisiacich s elektrotechnikou. Tento inštitút číta najviac členov technickej profesie vo svete, a to cez 360 000 v 175 krajinách. Sídlo má v USA v štáte New York.

IEEE je zapísané v štáte New York. Bolo vytvorené v roku 1963 zlúčením Institute of Radio Engineers (IRE, založené 1912) a American Institute of Electrical Engineers (AIEE, založené 1884). Hlavnými záujmami AIEE boli drátové komunikácie (telegrafné a telefónne) a elektrické siete. IRE sa týkalo hlavne rádiotechniky a vytvorilo se z dvoch menších organizácií - Society of Wireless and Telegraph Engineers a Wireless Institute. So vzostupom elektroniky v tridsiatych rokoch sa elektroinžinieri zvyčajné stávali členmi IRE, používanie elektróniek sa ale natoľko rozšírilo, že bolo náročné rozpoznať hranice v oblasti techniky rozlišujúce IRE od AIEE.


Po 2. svetovej vojne si tieto dve organizácie stále viac konkurovali, takže sa ich ich vedenie rozhodlo v roku 1961 spojiť. Tieto dve organizácie boli formálne zlúčené v IEEE 1. januára 1963.

Medzi významných predstaviteľov IEEE a jeho zakladajúce organizácie patria:
 

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.