referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marína
Piatok, 8. decembra 2023
Servery
Dátum pridania: 28.05.2008 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: suchyzyps
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 448
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 18.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 31m 10s
Pomalé čítanie: 46m 45s
 

1.  Úvod

Milí študenti!

Tento projekt vznikol čistou náhodou, pretože sme dostali zadania od pána profesora, ktoré máme vypracovať a odovzdať. Ale
ako sa vraví všetko zlé je na niečo dobré síce nič nie je na tom zlé, ale študenti ktorí nikdy nerobili takúto prácu, považujú to za nepríjemný a zbytočne strávený čas. Tento môj projekt ma priblížiť hlavne riadiace počítače čo sú vlastne servery  ich operačné systémy,  prácu s nimi, vysvetliť základné pojmy a rozdelenie. Pri čítaní tohto dokumentu sa dozviete nové poznatky, ale zároveň aj informácie, ktoré už vieme, aby sme si utužili vedomosti, ktoré sme už nadobudli. Prajem prijemné a zaujímavé nadobudnutie vedomosti a informácií z tohto dokumentu.  

2. Požadované vlastnosti serverov po technickej stránke

Rýchly procesor - dvojjadrový 64bitovy alebo 32bitový. Alebo viac procesorov zapojených súčasne s veľkou cache pamäťou.

Disky - Sata, Sata II alebo ešte aj stále používane IDE disky s veľkou kapacitou. Pre dobré pracovanie servera by mali byť zapojené do raid-u, aby pri poškodení alebo výpadku disku nedošlo k výpadku serveru.

Pamäť RAM - V dnešnej dobe 1GB RAM nie je nič takže pri výkonnom servery treba veľkú pamäť, aby nebol server veľmi pomalý.

UPS - Záložný zdroj energie je veľmi potrebný pri výpadku elektrickej energie, aby užívatelia pripojení k serveru ukončili a uložili svoju prácu na disk a korektne sa odhlásili a server sa mohol vypnúť. Ale pri veľkých prevádzkách je nevyhnutné mať oveľa
výkonnejšie UPS alebo dokonca Motor-Generátory.


2.1 Operačné systémy a ich požiadavky na server


Operačný systém je teda programové vybavenie, ktoré sprostredkúva všetkým ostatným programom základné operácie počítača. Operačný systém je prostredníkom medzi programami a Hardware-om počítača, je schopný plniť aj organizačnú funkciu
- rozhoduje, koľko pamäte dostane program pre svoj beh, ktorú časť pamäte obsadí, kedy môže program pracovať s periférnymi zariadeniami, kde môže program niečo zapísať alebo čítať z disku.

Operačný systém (angl. operating system) je teda Software, ktorý ostatným programom umožnuje využitie systémových prostriedkov počítača, ale ktorý zároveň všetky tieto prístupy striktne riadi. Operačný systém má niekoľko „vrstiev“. Najnižšiu – fyzickú tvorí hardware počítača. S ním komunikujú programy označované ako „firmware“ – BIOS (Basic Input Output System), EFI (Extensible Firmware Interface), ktoré sprostredkúvajú komunikáciu medzi hardware-om a Operačným systémom. Nad nimi je postavený samotný operačný systém. Na operačnom systéme sú postavené vyššie „logické vrstvy“ operačného systému - tzv. APLIKÁCIE. Tie majú vytvorené pracovné prostredie - nazývané užívateľské rozhranie (User Interface).

Multiprocessing - súbežné spracovanie viacerých úloh alebo pod úloh. Systému s viacerými procesormi schopnému spracovávať viacero úloh súčasne hovoríme viacprocesorový systém. Vo viacprocesorovom (multiprocessoring) systéme sú bežiace procesy pridelené na spracovanie jednotlivým  procesorom, pričom tie zvyčajne vykonávajú rôzne časti kódu a vymieňajú si s ostatnými procesormi napr. údaje a výsledky svojej činnosti.

Multithreading - paralelné spracovanie viacerých vetví toho istého programu. Operačný systém rozdelí proces na niekoľko taskov - vlákien (threads). Thread je  najmenšia jednotka, ktorá sa v systéme realizuje určitú dobu, po uplynutí ktorej prejde systém na ďalší thread. Pritom môžu byť spracovávané thread-y rôznych procesov. Prostredie pre výkon programov, ktoré je
schopné postupne striedať inštrukcie z viacerých zdrojov (tzv. threads, vlákna). Vlastnosť dnes všeobecne cenená v moderných operačných systémoch či procesoroch ako multitasking, poskytuje veľkú univerzálnosť, odľahčenosť a flexibilitu.  

Multithreading na najjemnejšej úrovni je nutný v prípadoch, keď má bežať viacero procesov, ktoré si všetky vyžadujú prísun inštrukcií či údajov v reálnom čase príkladom môže byť napr. chod počítanej animácie v niekoľkých viditeľných oknách či dokonca
programoch súčasne.

Multitasking - súčasné vykonávanie viacerých aplikácií naraz. V režime multitasking je  výpočtový čas procesoru rozdelený medzi súčasne spustené aplikácie, takže k vzhľadom k rýchlosti procesoru vzniká dojem súčasného spracovania  viacej úloh.

 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.