referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ela
Piatok, 24. mája 2024
MIDI systémy - výučba hudby počítačom
Dátum pridania: 18.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sangria
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 967
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Výučba hudby počítačom

Použitie technológií v súčasnej hudbe je neprehliadnuteľné. Hociktorá hudobná skladba, ktorú počujeme, prechádza technologickým procesom. K tomu dochádza vtedy, keď je skladba vytváraná, hraná alebo reprodukovaná. Vďaka využitiu technológie hudobná informácia a komunikácia v posledných desaťročiach zaznamenala pozoruhodný rozmach.
Výučba hudby sa nemusí vyhýbať novým spôsobom, ktorými súčasná spoločnosť tvorí a počúva hudbu. Naopak, tieto nové zdroje pomáhajú študentom učiť sa počúvať hudbu a taktiež sa naučiť, ako je hudba vytváraná, a preto prinášajú vnímavejší a kritickejší postoj voči hudbe.
Použitie technologických zdrojov v výučbe hudby nielen povzbudzuje záujem študentov v učení, ale pripravuje ich aj na začlenenie do rozširujúcej sa technologickej spoločnosti, v ktorej žijú.
Úlohou hudobnej výchovy na základných a stredných školách je vychovať budúcich hudobných poslucháčov a pozdvihnúť ocenenie hudby. V priebehu svojho vzdelávania by sa študent mal učiť počúvať hudbu (rozvíjať hudobnú pozornosť počúvaním a analyzovaním hudby) a tvoriť hudbu (vyjadrovať sa hraním a komponovaním hudby).

MIDI systémy

Skratka MIDI označuje digitálne rozhranie hudobnej elektroniky (Musical Instruments Digital Interface). Je to medzinárodný štandard na prepojovanie elektronických hudobných nástrojov, počítačov a iných prístrojov, štandard pri komunikácii medzi systémami (porty, káble, komunikačné protokoly) a zahŕňa v sebe „reč“, ktorá umožňuje výmenu dát medzi systémami. Je dôležité zdôrazniť, že MIDI neprenáša zvuk; prenáša len informáciu, ako reprodukovať istú časť skladby. MIDI je počítačovým ekvivalentom notového zápisu. Oficiálne sa za rok zrodu MIDI považuje rok 1983, kedy boli prvý krát na hudobnom veľtrhu vo Frankfurte prezentované syntetizátory používajúce MIDI.
Základné MIDI systémy dovoľujú zaznamenať hudobné sekvencie a reprodukovať ich na syntetizátoroch. Na to potrebujeme počítač s programom, ktorý má úlohu sekvencera, kde možno zaznamenať sekvencie (MIDI dáta) a poslať ich na syntetizátor (zvukový generátor) pripojený k zosilňovaču.
Jadrom každého MIDI systému je syntetizátor (často je ním počítač), ktorý prijíma správy (MIDI inštrukcie) a generuje na ich základe hudbu. Výhodou súborov s MIDI inštrukciami je veľká úspora miesta, pričom kvalita výsledného zvuku nezávisí od inštrukcií, ale len od kvality koncového MIDI syntetizátora.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.