referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Slavomír
Pondelok, 22. apríla 2024
Online komunikácia
Dátum pridania: 12.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: bukajko
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 705
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
On-line komunikácia

On-line komunikácia je komunikácia v reálnom čase, ako napr. klasické telefonovanie, časový posun je minimálny. On-line komunikácia cez web vznikla v období 70-tych a 80-tych rokov. Toto obdobie prinieslo Unix Talk a rôzne BBS chat systémy, ktoré poskytovali možnosť komunikovať písaným slovom medzi používateľmi počítačov. Tieto služby využívala obmedzená skupina používateľov prevažne z akademického prostredia a radov fanúšikov BBS systémov. Najstarší spôsob je e-mail, ten - zdá sa - prežije ešte pekných pár rokov. Potom sú rôzne formy písomnej komunikácie v reálnom čase, napríklad ICQ. Na použitie formátu ICQ je však často výhodnejšie siahnuť po programoch, Miranda, či Trillian.
V súčasnosti však už prichádzajú "do hry" aj komunikačné technológie, pri ktorých sa prenáša zvuk, alebo dokonca aj obraz... Napríklad Skype . To je telefón, ktorým sa dá telefonovať cez internet zadarmo. Medzi najznámejšie On-line komunikačné software patria tieto:

ICQ je komunikačný program a protokol peer-to-peer, ktorý bol vytvorený štyrmi izraelskými študentmi v roku 1996. Jair Goldfinger, Arik Vardi, Sefi Vigister a Amnon Amir si v júli 1996 založili firmu Mirabilis Ltd s úmyslom zmeniť smerovanie internetovej komunikácie.

Skype je komunikačný peer-to-peer program od spoločnosti Skype Technologies S. A., umožňujúci prevádzkovať internetovú telefóniu. Umožňuje hlasovú komunikáciu medzi jeho užívateľmi podobne ako cez telefón, ako aj iné služby, napríklad komunikáciu prostredníctvom posielania krátkych správ, t.j. chat.

IRC (skratka Internet relay chat) je forma okamžitej komunikácie cez internet. Je určený hlavne na komunikáciu skupín (viacerý - viacerým) v diskusných fórach zvaných channels (kanály), ale tiež umožňuje komunikáciu jedného s jedným.
IRC vytvoril Jarrko Oikarinen (nickname "WiZ") neskoro v auguste 1988 ako náhradu za program zvaný MUT (MultiUser Talk - MultiUžívateľský Hovor) na Fínskom BBC zvanom OuluBox. Oikarinen sa inšpiroval Bitnet Realy Chaton na Bitnet network.
IRC získal význam, keď bol použitý na podanie správy o pokuse o prevrat v Sovietskom zväze v roku 1991 v priebehu utíchnutia masmédii. Neskôr bol použitý v podobnej situácii v Kuvajte počas Irackej invázie.

MSN, YAHOO!
Ďalšie spoločnosti nenechali dlho čakať verejnosť na svoje komunikačné systémy. Postupne na trhu pribúdajú nové systémy ako Yahoo Messenger, či MSN. Vzniká skutočne atraktívny trhový segment. I keď sú služby zväčša k dispozícii zadarmo (lepšie povedané čiastočne financované reklamou), nastáva konkurenčný boj. Medzi jednotlivými systémami nie je možné vzájomne komunikovať. Čiastočným riešením sa stávajú klienti, ktorí podporujú súčasnú prácu vo viacerých systémoch.
Komunikácia prostredníctvom IM začína byť omnoho zaujímavejšia ako telefón. Aj e-mail začína ustupovať do pozadia hlavne pre nastupujúcu mladú generáciu. S neustálym rozširovaním internetu pomaly prichádza potreba byť neustále on-line. Mnohé prieskumy dokonca poukazujú na skutočnosť, že komunikáciu prostredníctvom IM uprednostňujú vo viac ako 50 percentách užívatelia pred inými formami komunikácie.

Chat
Ďalšou veľmi obľúbenou formou online komunikácie je tzv. chatovanie (anglické chat môžeme preložiť ako „rozhovor“). Na rozdiel od komunikácie cez messenger (ako je ICQ) si nemusíte na svoj počítač inštalovať nijaký špeciálny program. Stačí si vybrať portál, na ktorom chcete chatovať, zaregistrovať sa, zvoliť si nejaký „nick“ a môžete začať debatovať, s kýmkoľvek o čomkoľvek.
Chat je priestor, kde spoznáte množstvo nových ľudí. Miesto, kde vznikajú virtuálne priateľstvá. Tie majú obvykle iba krátku životnosť. Ak sa vám ich však podarí preniesť do reálneho života, môžete získať pár skutočných (a nielen virtuálnych) priateľov navyše.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.