Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

Počítače

Základná doska

Je základný stavebný prvok počítača. Má sloty, do ktorých sa napájajú ostatné komponenty, ako napríklad pamäť RAM, grafická karta, zvuková karta. Medzi najznámejších výrobcov patria firmy Asus a MSI.

Procesor (CPU)

Je to mozog počítača. Spracovávajú sa v ňom systémové operácie a procesy, ktoré počítač vyhodnocuje. Procesor je ovplyvnený činiteľmi ako frekvencia, ktorá sa udáva v MHz (megaherzoch) a GHz (gigaherzoch) a veľkosť interných pamätí a podobne. Medzi najznámejších výrobcov patria firmy AMD a Intel.

Operačná pamäť - Ram

Počítač v nej uchováva údaje počas ich spracovania. Veľkosť pamäte sa udáva v GB (gigabajt) alebo MB (megabajt). Dnes sa používajú pamäte v rozmedzí 512 MB až 2 GB. Veľkosť tejto pamäte ovplyvňuje plynulosť celého systému.
Pamäť RAM funguje iba vtedy, ak je PC pripojený k zdroju energie. Teda pri výpadku energie dôjde k strate dát, s ktorými PC pracoval. Medzi najznámejších výrobcov patrí firma Gigabyte (?).

Počítač dokáže fungovať bez komponentov ako grafická karta, zvuková karta, optická mechanika alebo USB port. Vlastnosti takéhoto PC sú však obmedzené.


Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk