Tento článok bol vytlačený zo stránky https://referaty.centrum.sk

 

TV tuner pre PC

TV tuner pre PC

Pred nedávnom som sa dozvedel, že medzi horúce novinky nových modelov televíznych prijímačov patrí zabudovaný internetový prehliadač s pripojením na internet. Už menej ľudí ale vie, že existuje aj opačná možnosť, a síce zakúpiť si TV kartu, či TV tuner a pripojiť ho k počítaču. I ja som sa takto rozhodol a zakúpil si TV tuner pripojiteľný cez USB 2.0 port k  svojmu notebooku. Vybral som si TV tuner od firmy Avermedia, pretože je koncipovaný ako zvlášť box, a zvláda tak spracovanie digitálneho ako aj staršieho analógového  TV signálu. Ďalšou možnosťou, ktorú tuner poskytuje je príjem FM rádia.
Tv box bol zakúpený cez známy internetový obchod alza. Ak už píšem o tomto tv boxe, chcel by som zdôrazniť, že ak nechytíte žiadnu TV  stanicu cez nakýkoľvek Tv box, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nie je problém v  prístroji, ale v málo kvalitnom, či málo zosilnenom TV signále. Slabý signál pri nejakom televíznom programe sa prejaví klasicky výpadkom zvuku, či obrazu,  prípadne charakteristickým "sekaním" obrazu.  K TV boxu bola dodaná i malá anténa a s ňou som chytil signál STV1. Podľa návodu je najlepší uhol medzi dvoma "tykadlami" antény 180 alebo 80°. Ďalej som pripojil väčšiu anténu so zosilovačom. Cez ňu som v izbe chytil  cez digitálny režim päť, či šesť slovenských programov. Po zabudovaní prípojky k analógovej káblovej televízii, som chytil všetkých 19 programov, ktoré  poskytovateľ ponúkal cez predplatený program. Jediný problém bol v tom, že som musel použiť jemnejšie automatické vyhľadávanie cez program AverTV cez možnosti setup-Analog TV-advance (pokročilé). V programe na pozeranie televízie AverTV som uvítal aj možnosť nahratia videa v užívateľom definovanom čase. Stačí mať len zapnutý počítač a nastavený čas  nahrávania a pustenú danú stanicu. Ako výstup je starší formát mpeg2, ktorý  sa však po stiahnutí konvertéra dá prekonvertovať na formát avi. Program AverTV hodnotím ako mierne nadpriemerný, jeho posledná verzia sa občas, napríklad po odobratí USB dátového/napäťového pripojenia správa ešte mierne  nestabilne. Ďalej som nezistil načo má USB ešte jeden prídavný konektor.  V manuáli sa síce píše, že je to z dôvodu prídavného napájania, ja som však počas testu na dvoch rôznych notebookoch, vôbec nepotreboval žiadne prídavné zariadenie. Asi ho teda odstrihnem. Na programe AverTv ma potešilo, že zobrazuje i kvalitu zachyteného digitálneho signálu a to  hneď pod veľkým ukazovateľom času.
A na záver malý tip. Netreba vôbec kurzorom hľadať číslo zvoleného kanála, stačí ho zadať rovno cez numpad. Inak je to skvelá zábava, okrem toho si môžem počas počúvania televízie aj surfovať, či vyhľadávať informácie týkajúce sa TV programu na sieti internet.

Koniec vytlačenej stránky z https://referaty.centrum.sk