referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
TV tuner pre PC
Dátum pridania: 12.12.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: frenky6l
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 827
Referát vhodný pre: Iné (napr. kurzy) Počet A4: 2.3
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 3m 50s
Pomalé čítanie: 5m 45s
 
Televízia pre počítač

Pred nedávnom som sa dozvedel, že medzi horúce novinky nových modelov televíznych prijímačov patrí zabudovaný internetový prehliadač s pripojením na internet. Už menej ľudí ale vie, že existuje aj opačná možnosť, čiže zakúpiť si TV kartu, či TV tuner, alebo ak chcete TV box a pripojiť ho k počítaču. I ja som sa takto rozhodol a zakúpil si TV tuner pripojiteľný cez USB 2.0 port k svojmu notebooku. Vybral som si TV tuner od firmy Avermedia, pretože je koncipovaný ako samostatný TV box a zvláda tak spracovanie digitálneho, ako aj staršieho analógového TV signálu. Ďalšou možnosťou, ktorú tuner poskytuje, je príjem FM rádia. Inštalácia je v pohode, teda bez problémov. Dozvieme sa pri nej okrem iného i fakt, že program potrebuje Microsoft SQL server 2005.

Tv box bol zakúpený cez známy internetový obchod alza.
Ak už píšem o tomto tv boxe, chcel by som zdôrazniť, že ak nechytíte žiadnu TV stanicu cez akýkoľvek Tv box, tak s najväčšou pravdepodobnosťou nie je problém v prístroji, ale v málo kvalitnom, či málo zosilnenom TV signále. Slabý signál pri
nejakom televíznom programe sa prejaví klasicky výpadkom zvuku, či obrazu, prípadne charakteristickým "sekaním" obrazu pri digitálnom signále. K TV boxu bola dodaná i malá anténa a s ňou som chytil signál STV1. Podľa návodu je najlepší uhol medzi dvoma "tykadlami" antény 180 alebo 80°.
Ďalej som pripojil väčšiu anténu so zosilovačom. Cez ňu som v izbe chytil cez digitálny režim päť, či šesť slovenských programov.
Na programe AverTv dodávaného ku karte ma potešilo, že zobrazuje i kvalitu zachyteného digitálneho signálu a to hneď pod veľkým ukazovateľom času.
Po zabudovaní prípojky k analógovej káblovej televízii, som chytil všetkých 19 programov, ktoré poskytovateľ ponúkal cez predplatený program.
Jediný problém bol v tom, že som musel použiť jemnejšie automatické vyhľadávanie cez možnosti setup-Analog TV-advance (pokročilé)-all frequencies scan (scan všetkých frekvencií).
V programe pre pozeranie televízie AverTV som uvítal aj možnosť nahratia videa v užívateľom definovanom čase (funkcia schedulle). Stačí mať len zapnutý počítač a nastavený čas nahrávania a pustenú danú stanicu. Ako výstup je starší formát mpeg2, ktorý
sa však po stiahnutí konvertéra dá prekonvertovať na formát avi. Reklamy potom ešte treba orezať cez nejaký strihový program.
Program AverTV hodnotím ako mierne nadpriemerný, jeho posledná verzia sa občas, napríklad po odobratí USB dátového/napäťového pripojenia správa ešte nie 100% stabilne. Ja osobne mám radšej "kockatejšie programy". Doteraz som nezistil, načo
má USB ešte jeden prídavný konektor. V manuáli sa síce píše, že je to z dôvodu prídavného napájania, ja som však počas testu testoval na dvoch rôznych notebookoch na rôznych operačných systémoch, a vôbec som nepotreboval žiadne prídavné zariadenie.

Ak nepoužívate diaľkový ovládač, môžete službu AVerRemote kludne vypnúť. Program AVerTV má k dispozícii taktiež grafický ekvalizér, ktorý je ukrytý cez pravý klik na panel, cez položku individuálne nastavenia kanálu, čo ocenia najmä majitelia notebookov so slabším výkonom ich reproduktorov. Akurát zvuk potom nenabehne ihneď, program treba najskôr prepnúť, skrátka je to nedoriešená záležitosť, niečo také, ako keď robotníci nechajú pri hotovom dome neporiadok. Proste program sa zatiaľ nedoviedol k finálnej verzii.
Najlepšia verzia programu je k dispozícii na internete a obsahuje i jeden žltý skin (povrch) naviac. Myslím, že popis k nej hovorí, že je to verzia pre Ruský trh, ale funguje i v našich podmienkach. Zmena čísel predvolieb aktuálnych kanálov sa uskutočňuje v menu
nastavenia metódou drag&drop (ťahaj a pusť).

A na záver malý tip. Netreba vôbec kurzorom hľadať číslo zvoleného kanála, stačí ho zadať rovno cez numpad, prípadne ho nastaviť kolesom myšky. Prejsť na daný kanál je možné i diaľkovým ovládačom dodávaným s tunnerom. Taktiež je možné kliknúť na aktívnom mieste displeja pravým tlačidlom myši, alebo použiť klávesy kurzora.

Inak je to skvelá zábava, okrem toho si môžem počas počúvania televízie aj surfovať, či vyhľadávať informácie týkajúce sa vysielania na sieti internet. TV box celkovo hodnotím na 86%.
frenky61

 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.