referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Pamäťové zariadenia
Dátum pridania: 30.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 801
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Charakteristika diskových zariadení : Na disky sú ukladané údaje z operačnej pamäte. Disky majú väčšiu kapacitu ako operačná pamäť a po vypnutí počítača sa údaje, ktoré boli uložené na disk nestrácajú. Pomocou diskiet je možné prenášať údaje medzi počítačmi. Na diskety tiež možno archivovať údaje a uložiť ich na bezpečnom mieste. Údaje sa na disky ukladajú do sústredených stôp, ktoré sú rozdelené na sektory. Pri pevnom disku je ako keby uložených viac platní nad sebou a rovnaké stopy tvoria valec.

Pevný disk (Hard disk) : je tvorený zväzkom magnetických diskov
a záznamov hlavičiek, ktoré sú kvôli citlivosti na prach umiestnené spolu s pohonným motorčekom do hermeticky uzavretého obalu.
Najdôležitejším údajom charakterizujúcim pevný disk, ale aj ostatné pamäťové
médiá je kapacita disku. Prvé modely mali kapacitu len 10 MB. Dnes už nie sú
výnimkou disky s kapacitou 20, 40, 60 alebo až 80 GB. Na svete je už aj
pevný disk s kapacitou až 180 GB. Okrem kapacity disku je ďalším dôležitým
údajom čas, za ktorý sa vyhľadávajú dáta na disku a čas, za ktorý sa dáta
z disku prečítajú. Prvá veličina udáva dobu prístupu, druhá rýchlosť prenosu dát.
Vývoj diskov ide veľmi rýchlo dopredu. Vo vývojárskych týmoch spoločností vyrábajúcich pevné disky vidieť veľkú snahu. Podľa môjho názoru magnetické pevné disky ostanú ešte dlho súčasťami počítačov ale aj iných zariadení, kde je potrebné dostupne a prepisovateľne ukladať dáta. Zásady práce s pevným diskom :
- chrániť ho pred otrasmi (hlavy sa pohybujú nad povrchom disku len niekoľko mikrometrov vysoko). Moderné disky však dosahujú vysokú odolnosť voči otrasom (v činnosti 30-65 G/2 ms, v pokoji 250-350 G). - povrch disku sa najviac opotrebúva pri zapínaní a vypínaní počítača, kedy hlavy štartujú alebo pristávajú na povrchu disku. Je to jediný okamžik, kedy dochádza k fyzickému kontaktu medzi hlavou a diskom. Preto sa nedoporučuje vypínať počítač na krátku dobu. - pevný disk môže poškodiť aj prudká zmena teploty. Po transporte musíte počítač „aklimatizovať“ v novom prostredí (nechať ho niekoľko hodín stáť nezapnutý). - aj keď je pevný disk veľmi spoľahlivým, je nutné údaje na ňom uložené pravidelne zálohovať. Zabránite tak strate údajov pri poruche pevného disku alebo pri jeho napadnutí vírusom. Pružný disk (Disketa) : spolu s disketovou jednotkou tvoria ďalší, neodmysliteľný
druh pamäte počítača. Nespornou výhodou pružných diskov je možnosť jednoduchého prenosu programov a dát medzi počítačmi.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.