referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ondrej, Andrej
Štvrtok, 30. novembra 2023
Počítače a ich význam v spoločnosti
Dátum pridania: 03.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cokoladka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 348
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Počítače a ich význam v spoločnosti
(Úvaha)

Keď sa dnes povie slovo počítač, už aj desaťročné dieťa vie, o čom hovoríme. Vývoj postupuje, technológie sú každú chvíľu nové a počítače sa stávajú zdrojom poznania i zábavy skoro každého mladého človeka. V minulosti sa využívali hlavne na riadenie strojov, dopravy a zbraní. Používali ich agenti FBI, šifrovali sa cez ne tajné vojenské správy a obyčajným ľuďom sa mohlo o tomto „plechovom mozgu“ len snívať. Aké čaro sa v nich skrýva? Prečo sú pre spoločnosť dôležité? To sú otázky, na ktoré sa pokúsim zodpovedať vo svojej úvahe.
Dnes už vieme, z čoho sa skladá ich „telo“, ich zovňajšok i vnútro. Niektorí ľudia si myslia, že sú inteligentné a myslia 1000- krát lepšie ako ľudia. Pravdu majú len z časti, sú síce rýchlejšie ako mozog, informácie sa na ich prenášajú neuveriteľnou rýchlosťou, ale mozog nemajú. Všetky inštrukcie im dáva človek, a preto sa čudujem, že on sám sa stáva ich otrokom. Nemalo by to byť naopak? Mnohí ľudia sú na nich závislí, najmä mladí ľudia. Zábavný priemysel, ktorý ponúka na trh mnohé počítačové hry profituje z ľudskej schopnosti podľahnúť niekomu alebo niečomu. Ako každá vec, aj počítače majú svoje klady aj zápory. Keď za zápor považujeme, že nám kradnú čas, zrak a trpezlivosť, za klad týchto úžasných výtvorov ľudstva by som považovala ich schopnosť uľahčiť nám život. Študenti s radosťou využívajú možnosť písať si referáty na počítači, hľadať si nové informácie na internet či učiť sa nové slovíčka pomocou CD-čok. Počítače ovládajú mnohé stroje, výrobné pásy a priemysel. Mladí ľudia, ktorí sú v oblasti počítačov „negramotní“, to budú mať v budúcnosti ťažké. Väčšina firiem vyžaduje od uchádzača o zamestnanie aspoň základné poznatky v oblasti informatiky. Programy ako Word, Excel, Internet, by mal ovládať každí človek, ktorý nechce zaostávať za modernou dobou.
Myslím si, že majú veľký význam v našom rozvoji, či už vedy a techniky alebo v rozvoji našich poznatkov. Veda a pokrok postupujú stále rýchlejšie, a preto by sme mali hľadať nové informácie v oblasti technológie aspoň každého pol roka, pretože inak budeme „out“ a spoločnosť nás v budúcnosti nebude akceptovať.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.