referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Digitálne knižnice - Chilias
Dátum pridania: 30.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Alana
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 984
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 13m 40s
Pomalé čítanie: 20m 30s
 
Digitálne knižnice

Dokumentácia týkajúca sa digitálnych knižníc obsahuje početné a často rozdielne definície digitálnej knižnice ako elektronického ukladania alebo komplexu digitálnych objektov a končia pri všeobecnejších definíciách, ktoré pokladajú digitálnu knižnicu za akési predĺženie tradičnej knižnice, za knižnicu, ktorá plní klasické funkcie knižnice, ako sú zhromažďovanie, uchovávanie a sprístupňovanie dokumentov pri progresívnom integrovaní digitálnych nosičov a digitálnych knižničných služieb prístupných na diaľku. Pre knihovníkov je táto druhá definícia realistickejšia. Digitálne knižnice sú knižnice s rovnakými cieľmi a funkciami, ako majú knižnice tradičné. Predovšetkým zbierky a služby digitálnych knižnic dopĺňajú tradičné zbierky a služby knižníc. Preto je potrebný integrovaný prístup s cieľom vytvoriť a využívať informačné zdroje. „Infraštruktúra digitálnej knižnice“ zahrňuje softvér, zariadenie a telekomunikácie, ktoré sú potrebné na podporu aplikácií digitálnych knižníc. Jednou z týchto digitálnych knižníc je aj projekt CHILIAS.

1. Čo je to CHILIAS
CHILIAS - Európska virutálna knižnica pre deti na internete – projekt European Commission Telematics for Libraries, 1994-1998, dokončený v októbri 1998. Jeho výsledkom je The Infoplanet (Web-fórum pre deti o knihách, médiách a knižnici) .
Za spolupráci Štuttgartskej Mestskej Knižne, Nemecko, CHILIAS vytvoril multimediálnu simuláciu detstkej knižnice na Webe/Internete. CHILIAS sa vyvíjal medzi rokmi 1996 až 1998 v spolupráci s partnermi z Fínska, Veľkej Británie, Grécka, Portugalska a Španielska. Podoba Domovskej stránky Chiliasu je uvedená v prílohe 1. 1. 1 Domovská stránka Chiliasu v Štuttgarte
CHILIAS je skratkou: Children’s – Library – information – animation – skills (Detská knižnica-informácie-animácia-zručnosti). CHILIAS predstavil nový servis pre detské a školské knižnice založený na báze Internetu/WWW pre deti vo veku 9-12 rokov. Hlavnou výzvou meniacej sa informačnej spoločnosti a médií nie je prístup k informáciam, ale spracovávanie informácií do využiteľných poznatkov a inšpirujúcich znalostí. Knižnice majú povinnosť umožniť nájsť spôsob, ako prejsť komplexom nových informácií a podporiť ich v učení založenom na nových technológiach. Je veľa spôsobov, ako výjsť v ústrety budúcnosti a prispôsobovať sa meniacim sa potrebám svojich používateľov.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1. Journey to the Unknown Electronic Library. http://www.stuttgart.de/chilias/ (18-03-2002). 2. IST Helsinki. http://www.ist99.fi/playing/chilias.html (24-03-2002). 3. 64th IFLA General Conference. http://www.ifla.org/IV/ifla64/043-113e.htm (15-03-2002)
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.