referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Pondelok, 29. mája 2023
História počítačov - automatizácia
Dátum pridania: 10.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: fetamin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 111
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.5
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 7m 30s
Pomalé čítanie: 11m 15s
 
Referát "Úvod do automatizácie"

Cieľom referátu by malo byť nadobudnutie prehľadu o vývoji automatizácie na Slovensku. Vzhľadom na odporúčané zdroje, teda časopis Automatizácia teória a prax, ročník 1996, som si urobil prehľad o spomínanom vývoji automatizácie od 50tych rokov, až po dnešok.
Vzhľadom na možnosti povojnovej éry a na novoobjavené fyzikálne zákony, ktoré sa podarilo uviesť do praxe, začali sa relatívne rýchlym tempom vyvíjať smery, ktoré boli do tohoto obdobia neznáme. Medzi ne patrila aj kybernetika a automatizácia. Hoci ich počiatky začínajú v oblasti chemického priemyslu, vyvinuli sa do samostatného odboru, a to aj za podpory SAV. Veľké skoky, ktorými sa tento vývoj v priebehu desaťročí uberal, by som sa teraz pokúsil zrekapitulovať, a samotné začiatky popísať o niečo podrobnejšie. Keď preskočím celý vývoj automatizácie na Slovensku, až do roku 1968, dokedy bola automatizácia na našom území braná hlavne ako laboratórna veda a s praktickým nasadením sa ešte veľmi nedalo počítať, zameral by som sa predovšetkým na obdobie vzniku prvého slovenského počítača, RPP16. Po toto obdobie sa udiali výrazné kroky predošetkým v oblasti analógových počítacích strojov, ktoré vo veľkej miere začali nahradzovať bežné spôsoby zložitých výpočtov. Logické obvody prišli až neskôr, a tak sa používali hlavne klasické RLC obvody, ktoré zabezpečovali správny chod analógového počítača.
Analógové počítače boli obvykle stavané ako veľké celokovové skrine, v ktorých boli umiestnené počítacie jednotky, napájacie zdroje, a všetky ovládacie, riadiace a pomocné jednotky. V najjednoduchšom prípade mala každá počítacia jednotka vyvedené na prednom paneli vstupné a výstupné zdierky, ktoré sa spájali so zdierkami ostatných jednotiek prepájacími káblami, skratovacími zástrčkami, a pod. Rôzne koeficienty a počiatočné podmienky sa pri samotnom zadávaní úloh nastavovali pomocou potenciometrov. Postup analógového výpočtu sa riadil prepínaním pracovných režimov počítača. Každý analógový počítač mal tri základné režimy, označované ako príprava, riešenie a zastavenie. Informáciu o výsledku riešenia úlohy zadával analógový počítač v tvare napätí. Na prevod tohto tvaru do zrozumiteľnej podoby sa používali výstupné zariadenia pripojené na jeho výstup. Výstup mohol byť analógový alebo číslicový. Presnosť výpočtov pri riešení úloh sa pohybovala od 3% do 8%.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: I. I.Brodňan – Stroje na spracovanie informácií (1975), II. J. Makóni – počítače a základy programovania (1973), III. Automatizácia teória a prax, III. ročník, 1996, IV. Internet
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.