referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mojmír
Nedeľa, 14. augusta 2022
Riešenie polynómu
Dátum pridania: 13.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: super.feto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 100
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.3
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 0m 30s
Pomalé čítanie: 0m 45s
 
Text zadania

Je daná rovnica x3 -4x2 +2x +3 = 0. Zistite, či táto rovnica má celočíselné riešenie na intervale . Ak áno, vypíšte ho. V opačnom prípade vypíšte správu o neúspechu.
(Úloha č.: 6)


Formulácia problému

Program by mal zistiť riešenie polynómu x3 -4x2 +2x +3 = 0, ak mu na začiatku zadáme interval, na ktorom má hľadať toto riešenie. Bude vlastne dosadzovať za x celočíselné hodnoty z tohto intervalu a súčasne zisťovaž, či má celočíselné riešenie, alebo nemá. Na konci programu ma vypísať toto riešenie, prípadne správu o neúspechu.Špecifikácia úlohy


Vstupné premenné: a, b
Vstupné podmienky: a, b Î Z
Výstupné premenné: k
Výstupné podmienky: a <= k <= b


Návrh algoritmu

· Prirodzený jazyk

Program musí na začiatku načítať vstupné premenné a, b. V tomto príklade bude asi najvýhodnejšie použiť cyklus so známym počtom opakovaní for, preto ze poznáme hranice intervalu, ktoré sme na začiatku na začiatku načítali.
V tele cyklu sa bude premenná cyklu dosadzovať za neznáme premenné do polynómu a výsledok po tomto dosadení priradí ďalšej – pomocnej premennej. Táto premenná sa potom ďalej porovnáva s nulou, aby sme zistili, či má polynóm v dosadenej premennej riešenie. Ak áno, tak túto dosadenú premennú výpíše ako správne riešenie. V ďalšom kroku som si zaviedol ešte počítadlo správnych riešení, ktoré využijeme, keď sa cyklus ukončí.
Po ukončení cyklu sa ešte porovnáva premenná, do ktorej sme ukladali počet správnych riešení a ten som porovnal s nulou.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.