referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Zálohovanie
Dátum pridania: 19.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: sunmaster
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 595
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.1
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 10m 10s
Pomalé čítanie: 15m 15s
 
Zálohovanie je vlastne ukladanie dát v prípade ich poškodenia neodbornou manipuláciou prípadne napadnutím vírusom. Dá sa povedať, že je to vytváranie kópií originálov.

Rozhodli sme sa, že chceme zálohovať. Otázka znie: kam?
Odpoveď, samozrejme, závisí od množstva dát, ktoré budeme chcieť zálohovať. Toto množstvo môžeme v prípade potreby znížiť, použitím nejakej bezstratovej kompresie. Ďalej sa musíme prispôsobiť zvolenej stratégii zálohovania, ktorá zodpovedá dôležitosti zálohovaných dát a v neposlednom rade aj našim finančným možnostiam. Preto si alternatívy rozoberieme podľa typov záznamových médií.
Diskety - riešenie pre skromných
Najjednoduchšie riešenie, ktoré sa ponúka, je úložný priestor na klasickej 1,44 MB diskete. Slúži nám prakticky zadarmo (mechaniku má každý „stroj“, disketa stojí pár korún). Veľkým obmedzením diskiet je ich veľmi malá kapacita. Pokiaľ chceme zálohovať len text, bude nám pár diskiet úplne postačovať, ibaže ak sú v dokumentoch aj obrázky, môžeme na diskety rovno zabudnúť. Dôležitý je i fakt, že jednotlivé diskety sa svojou kvalitou líšia doslova kus od kusa, takže istota správne uložených dát nie je pri diskete práve najväčšia. Preto, ak sa rozhodneme zálohovať svoje dáta na diskety, vytvorme si hneď dve kópie – zálohu zálohy.
Pevný disk - málo vhodný
Jednou z hlavných zásad zálohovania je ukladanie kópie na bezpečné miesto, oddelene od originálu, a to, pokiaľ možno, čo najďalej. Zálohovanie dát na ten istý pevný disk do iného adresára je síce možné, ale akosi proti zmyslu tohto úkonu. Kvôli nesprávnemu zásahu do nejakého súboru môže dôjsť k strate jeho obsahu, a tento problém záloha na disku vyrieši. Avšak pri havárii celého pevného disku (mechanické poškodenie, narušenie tabuľky súborového systému, vírový útok…) prídeme o dáta, aj o zálohu. Čiastočným riešením by mohlo byť ukladanie zálohy do inej diskovej oblasti, resp. na druhý fyzický disk v počítači, ale aj tak naša záloha nebude úplne bezpečná. Záver preto znie: zálohovanie na pevnom disku je iba dočasné riešenie v prípade núdze.
CD-R - nejde o zálohu
Veľmi obľúbeným médiom na ukladanie dát je zapisovateľné CD, vzhľadom na jeho nízku cenu, veľkú kapacitu a prenositeľnosť. Takéto zálohovanie je v skutočnosti iba archivovanie – dáta budeme mať relatívne trvalo uložené na médiu, ktoré môžeme niekam odložiť. To je vhodné, pokiaľ sme skončili nejaký väčší projekt na počítači.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Zdroje: www.zive.sk, www.zive.cz
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.