referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Želmíra
Štvrtok, 23. mája 2024
CAD alebo počítačová konštrukcia
Dátum pridania: 26.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: RastoMax
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 040
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 13m 20s
Pomalé čítanie: 20m 0s
 
VO SVETE CAD
Svet CAD je veľmi rozsiahly pojem. Jeho začiatky siahajú do časov vzniku počítača. Už vtedy existovala snaha vytvoriť obrazy súčiastok a konštrukčných uzlov na obrazovke tak, aby sa zjednodušila práca a vznikla možnosť predvolené tvary a nastavenia nepracne meniť. Vznikli pojmy ktoré rozdeľujú svet navrhovania a designu na niekoľko oblastí ako je CAD/CAM/CAE/PDM. Týmito skratkami sa často označujú aj softwarové produkty. CAD je jednou z nich. CAD je skratkou anglického pojmu (Computer aided drafting), čo je v preklade znamená kreslenie pomocou počítača, CAM znamená (computer aided manafacturing) čo je počítačom asistovaná výroba a hlavne tvorba kódov pre stroje CNC a NC, CAE je computer aided engineering software označený touto značkou je schopný pevnostne analyzovať model a následne aj zostavu a PDM je software na ukladanie a sprehľadnenie vytvorených objektov. V tejto časti sa budeme zaoberať časťou CAD.
Každý kto sa stretol s CAD sa pravdepodobne stretol s programom AutoCAD. V rôznych verziách je tento priekopník CAD stále medzi nami. V niektorých firmách na Slovensku ako nosný konštrukčný software a v zahraničí ako čítačka starých výkresov. Vo vyspelých strojárskych podnikoch je AutoCAD len časťou komplexných programov na tvorbu, spracovanie, testovanie a správu dát a návrhov. Autodesk ako tvorca tohto CAD sa zameral na tvorbu 2D výkresov a tým sa AutoCAD stal kresliacim programom a nie priamo konštrukčným. To mnohí kritizujú ako nesprávny smer. Autodesk sa tým že bol medzi prvými stal akýmsi lokálnym monopolom. Aspoň v našich končinách. A tak sa veselo používal so spokojnosťou a pocitom, že asi nič lepšie nie je. Tí ktorí sa vážne o problém CAD zaujímali, hľadali k AutaCADu alternatívu. Zastúpenie iných firiem na trhu bolo minimálne. Objavili sa programy ako Unigraphics,
I-deas. Vznikal ale problém kompatibility a mnohých odrádzali od vybočenia od starého známeho smeru. Veľkým rozdielom v softwarovom programe firiem ako Dassault Systems a Bentley bolo to že, sa k problému konštrukcie pristupovali s opačnej strany. Prvoradým sa pre nich stal 3D svet. Software týchto a im podobných firiem šokoval tvorbou voľných modelov a následným určením ich vlastností ako rozmerov, materiálu, stupňov pevnosti a ich polôh a funkcií v danej zostave.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: net, skusenosti
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.