referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Hilda
Pondelok, 11. decembra 2023
Poňatie informatiky, informácie a informačnej spoločnosti.
Dátum pridania: 26.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jkosova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 528
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 19
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 31m 40s
Pomalé čítanie: 47m 30s
 
I.I. Úvod
Naša doba je okrem iného charakterizovaná informačnou explóziou. Množstvo poznatkov, ktoré má ľudstvo k dispozícií, rastie obrovskou rýchlosťou. Čo samozrejme znamená, že čím viac informácií má ľudstvo k dispozícii, tým dôležitejšie je vedieť tieto informácie triediť, spracovávať a odovzdávať iným ľuďom. Bez telefónu, telegrafu, komunikačných družíc, modemov a počítačových sietí, teda strojov na prenos informácií, by zostal svet rozdelený, ako bol po mnohé tisícročia. Naučil sa pracovať s informáciami znamená predovšetkým vedieť, kde nájsť presne tie, ktoré človek potrebuje. Informácie sú dnes veľmi cenným zbožím, bez ktorého nie je možné odborne riadiť a rozhodovať. Diaľkové spojenie zmenilo možnosti styku medzi ľuďmi I medzi národmi. Okrem iného, je na schopnosti dorozumieť sa, založený vývoj človeka a jeho schopnosť žiť v zložito organizovaných komunitách na vysokom stupni spoločenskej deľby práce. Vzhľadom k tomu, že sa stále zväčšuje vplyv technických prostriedkov na oblasť informatiky, je hlavný dôraz kladený na všadeprítomnú oblasť spracovania informácií pomocou výpočtovej techniky, pomocou počítačov. Teda je nutné sa zaoberať obormi ako informatika, výpočtová technika a pod. Oblasť bádania v týchto oboroch je dnes veľmi široký a neustále sa neuveriteľne rýchlo rozvíja. Rovnako rýchlo napreduje obchodná oblasť, t. j. počet hardwarových a softwarových firiem a ich produktov slúžiacich k akejkoľvek práci s informáciami.

I.II. Informácie a informatika
To, čo ľudia odovzdávajú iným ľuďom, nazývame všeobecne informácie. Informácie znamenajú všeobecný abstraktný pojem, ktorý označuje obsah resp. význam odovzdania (sprostredkovania) inak povedané dokumentu alebo slovného spojenia. Je to to, čo znižuje neurčitosť a čo naopak zvyšuje pravdepodobnosť, že dokážeme presne predvídať alebo presne poznať výsledky určitej udalosti. Informácie sú údaje, znaky, čísla, povely, inštrukcie, príkazy, správy a pod. Informácie sú jedným zo základných pojmov kybernetiky, vedy o riadení v organizmoch. Má nehmotný charakter, ale je vždy spojená s nejakým fyzický pochodom, ktorý ju nesie.
Nositeľom informácie je signál. Signál je určitá veľkosť napätia alebo prúdu, svetelný lúč, určitá veľkosť tlaku plynu alebo tekutiny, otvor v papieri, určitá polarizácia magnetického dipólu a pod. Je to časovo premenená fyzikálna veličina, ktorou sú zobrazené údaje.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Informácie, informatika
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.