referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Radúz
Sobota, 10. decembra 2022
Prídavné zariadenia
Dátum pridania: 17.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Nea
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 014
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 6m 50s
Pomalé čítanie: 10m 15s
 
Prídavné zariadenia umožňujú ďalšie činnosti počítača. Tieto zariadenia môžeme zakúpiť aj dodatočne.

Zvuková karta

Počítač bez zvukovej karty vydáva len zvuky obmedzenej úrovne. V súčasnosti vybavenie počítača zvukovou kartou (umožňuje zvukový výstup z počítača na kvalitnej úrovni) a CD ROM mechanikou je samozrejmosťou. Takto vybavené počítače sa nazývajú multimediálne. Niektoré základné dosky sú vybavené aj zvukovou kartou. Zvukovú kartu môžeme zakúpiť i dodatočne a zasunúť do slotu na základnej doske. Potrebné sú aj reproduktory. Môžeme používať aj slúchadlá a mikrofón, ktoré pripájame na zvukovú kartu.

Sieťová karta

Sieťová karta slúži na pripojenie počítača do počítačovej siete. Karty sú rôzneho typu, v závislosti od typu siete. Najpoužívanejšia sieť je Ethernet, s prenosovou rýchlosťou 10 MB/s alebo Fast Ethernet 100 MB/s.

Modem

Modem je zariadenie, ktoré umožňuje počítaču komunikovať cez analógovú telefónnu linku. Modem mení údaje z digitálneho tvaru počítačového signálu (jednotky a nuly) na analógové signály, ktoré umožňuje preniesť telefónna linka. Analógové signály sú prijímacím modemom v druhom počítači prevedené na digitálne údaje. Modemy umožňujú komunikáciu počítača s iným počítačom na veľké vzdialenosti pomocou telefónnej linky, rozvodov káblovej televízie a pod. Najčastejšie sa používajú na pripojenie počítačov na Internet, ktoré zabezpečuje poskytovateľ pripojenia na Internet. Podľa toho rozdeľujeme modemy:

˙ Modemy umožňujúce komunikáciu bežnou telefónnou linkou. Rýchlosť pripojenia je 33,6 KB/s, novšie modemy umožňujú prenosovú rýchlosť 56 KB/s.
˙ ISDN zariadenia umožňujú digitálne pripojenie na Internet. Sú rýchlejšie a kvalitnejšie (64 KB/s alebo 128 KB/s).
˙ Modemy umožňujúce pripojenie prostredníctvom pevnej linky.
˙ Modemy umožňujúce pripojenie prostredníctvom káblovej televízie.

Scanner

Scanner sa používa na snímanie obrázkov, fotografií alebo textu najčastejšie z papierovej predlohy. Používajú sa scannery:

˙ Ručné – sú lacnejšie, menej presné, ich obsluha je náročná. Používajú sa minimálne.
˙ Stolné (plošné) – sú drahšie, snímanie je automatické, majú vyššiu rozlišovaciu schopnosť. Rozlíšenie optické do 1200 dpi, softvérové 9600 dpi, farebná hĺbka až do 36 bitov.

DPI (Dots Per Inch – bodov na palec) určuje rozlišovaciu schopnosť zariadenia, t.j. koľko bodov je použitých na šírku palca.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Prídavné zariadenia SOŠ 2.9668 3609 slov
Prídavné zariadenia GYM 2.9546 1362 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.