referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alena
Pondelok, 27. marca 2023
Počítače a elektronika
Dátum pridania: 06.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: S.B.
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 418
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Elektronické prístroje-počítače, prenosné audioprístroje, kalkulačky, mikrovlnné rúry a digitálne hodinky-nás obklopujú zo všetkých strán a vďaka nim je moderný život pohodlnejší. Všetky tieto zariadenia sú založené na jednom vynáleze-integrovanom obvode, známom aj pod názvom mikročip. Ten vie počítať, spracúvať, odosielať, prijímať a ukladať informácie rýchlejšie, lacnejšie a presnejšie než akýkoľvek iný stroj, ktorý bol dosiaľ skonštruovaný. ČO SÚ MIKROČIPY?
Mikročip je sústava tisícok elektronických prvkov tvoriacich elektronické obvody. Všetky sú nesmierne malé a umiestnené sú na silikónovej doštičke, veľkej približne ako necht na ruke. Informácia do mikročipu vstupuje v podobe pulzov elektrického prúdu. Tie preletia dráhami obvodu, pozbierajú ďalšie informácie, pozmenia ich, spracu jú, niečo uchovajú, niečo zamietnu a na druhom konci prinesú novú sadu informácií.

AKO SA V POČÍTAČOCH UCHOVÁVAJÚ OBRÁZKY?
Počítač vníma obrázok ako akúkoľvek inú informáciu - teda ako zložitý zhluk kódov. Rozkladá obraz na tisíce maličkých štvorčekov zvaných pixely, z ktorých každý má svoju vlastnú farbu a vlastné kódové číslo. Počítač nevie miešať farby ako maliar, preto vytvára vzory z rôznofarebných pixelov. Tie sú také drobné, že ich nerozlíši ani ľudské oko, pre ktoré splývajú do seba navzájom a vytvárajú tak na obrazovke omnoho rozsiahlejšiu škálu farieb.

VÝSTUPY
Počítač má tri hlavné výstupy: môže ukazovať vizuálne informácie na obrazovke, odosielať dokumenty do tlačiarne a komunikovať s internetom prostredníctvom modemu pripojeného na telefónnu linku.

VSTUPY
Počítače môžu prijímať informácie a pokyny z niekoľkých zdrojov. Audiovizuálny materiál sa objavuje v ktoromkoľvek programe, ktorý kombinuje text, obrázky a zvuky. Slová textu píšeme na klávesnici prostredníctvom myši pohybujeme rôznymi predmetmi a skener nám pomáha digitalizovať obrázky. Všetky tieto informácie sa zjednodušia na sekvencie čísel-kódov-vstupujúcich do počítača ako reťazce dlhých a krátkych elektrických impulzov.

UKLADANIE INFORMÁCIÍ
Počítače uchovávajú informácie na rôznych typoch diskov. Pevný disk je vnútri počítača. Disketou môžeme prenášať informácie z jedného počítača na druhý. Počítače s napaľovačkou môžu informácie uchovávať aj na CD.

AKO FUNGUJE POČÍTAČ
Počítače sú digitálne prístroje, to znamená, že všetky informácie-slová, hudbu, obrázky-ukladajú a spracúvajú v podobe dlhých radov číslic a kódov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.