referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Július
Nedeľa, 11. apríla 2021
MP3 alebo "na veľkosti záleží"
Dátum pridania: 13.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: kexik
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 302
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 
Vznik a princíp:

Skratka MP3 je odvodená od skraty MPEG ktorá sa používa na kompresiu videa. Princíp tejto kompresie je založený na nedokonalosti ľudského sluchu, ktorý nevie zachytiť celú škálu „nepočutelných tónov“. Kvalita tejto kompresie však nebola vždy takáto. Súbory museli prejsť cez fázy MP1 (ktorý sa takmer nepoužíval), MP2 a nakoniec MP3. MP3 dnes (kvalita):

Popularita MP3jek spočíva v nízkej veľkosti súborov a hlavne kvalite prislúchajucej tejto veľkosti. Napríklad pri nahrávaní hudby z CD do formátu *.WAW pesnička trvajúca 4 minúty má vo formáte *.WAW má cca. 40 MB a pri mp3 kompresii má cca. 4 MB a kvalita je len veľmi ťažko rozoznateľná (128 kbit/s).

Avšak kvalitu MP3 si môžeme prispôsobiť naším potrebám (8-256 kb/s prip. Mono/stereo).

Používanie MP3:

Na získanie súboru MP3 máme dva spôsoby. Môžeme si súbor vytvoriť pomocou rôznych programov (grabberov) priamo z Cdčka (napr.Cdex), alebo si stiahnuť súbor z internetu ( POZOR !!!!!!!!! TOTO NIEJE LEGÁLNE). V minulosti fungovali viaceré služby pre sťahovanie MP3jek z internetu (Napster, Gnutela, Audiogalaxy), ktoré fungovali na princípe výmeny súborov medzi jednotlivými užívateľmi všetky tieto zlužby však zanikly pod vplyvom hudobných vydavateľstiev.
Dnes existuje už len program KAZZAA, ktorý sa zatiaľ drží aj keď je na rovnakom princípe. Pre prehrávanie MP3jek sa používajú MP3 prehrávače s ktorých sú najpopulárnejšie Sonique a Winamp.

Až v posledných dvoch rokoch na trhu objavili aj MP3 prehrávače do „vrecka“ tieto prehrávače sa dajú rozdeliť na dve skupiny. Prvá z nich vyzerá ako klasický DISCMAN, ale z Cdecka prečíta a prehrá aj súbory MP3 z čoho nám vznikne možnosť mať na jednom CD aj 200 pesničiek. Druhým typom sú prehráče na ktoré nahrávame pesničky priamo z počítača. Počet pesničiek ktoré sme schopný vopchať do takého zariadenia záleží od veľkosti jeho disku, od 64 MB (USB key players) do 20 GB (I-POD a pod.) to znamená od 16 pesničiek po 5000 pesničiek.
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.