referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edmund
Štvrtok, 1. decembra 2022
Počítač ako prostriedok spracovania informácií
Dátum pridania: 11.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Broono
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 532
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 3m 20s
Pomalé čítanie: 5m 0s
 
Informácie sa stali strategickým tovarom. Kde ich nájsť, ako ich vytriediť, vyhodnotiť a ako ich spracovať? Ako z nich vytvoriť zrozumiteľnú a pútavú prezentáciu? Aké technické prostriedky k tomu budú potrebné a ktoré programy sú pre tieto úlohy k dispozícii?
Zatiaľ čo dnes sú tieto skúsenosti považované za niečo naviac, v najbližšej dobe sa nepochybne stane časť z nich nepostrádateľnou pre každodenný život...
Všetko čo k spracovaniu informácií potrebujeme je počítačový hardware a software bez ktorého je nám počítač zbytočný. Veď práve programy sú tím, čo náš počítač oživia a učinia ho našim neoceniteľným pomocníkom. Žiadny počítač nemôže pracovať bez programového vybavenia. Nepochybne najviac ale bude záležať na nás, na užívateľovi. Programy môžeme rozdeliť do troch základných skupín:
1.Operačné systémy sú programy sprostredkujúce komunikáciu medzi počítačom a užívateľom.
2.Aplikačný software zahrňuje programy na písanie textu, spracovanie tabuliek, tvorbu obrázkov, ale i tvorbu filmových trikov a pod.
3.Programovacie jazyky sú vlastne pre tvorbu ďalších programov.

Operačné systémy a ich nadstavby:
Operačný systém je prvé programové vybavenie, s ktorým sa stretnete pri spustení počítača. Bez neho totiž počítač nemôže pracovať a i preto sa spravidla predáva už nainštalovaný na pevnom disku. O chod operačného systému sa nemusíte starať – do počítača sa zavádza automaticky po každom zapnutí.

Operačný systém má dve základné úlohy:
1.Je prostredníkom medzi užívateľom a počítačom.
2.Tvorí jednotné prostredie pre aplikácie, ktoré boli pre váš operačný systém vytvorené. Môžete si ho predstaviť ako program, ktorý umožňuje ostatným [textovým alebo tabuľkovým procesorom, grafickým editorom, hrám atd.] využívať technické vybavenie [hardware] počítača. Inak by každý program musel bežné úlohy, ako je napríklad čítanie z disku, zápis na disk atd., riešiť sám. Preto boli tieto činnosti vyčlenené do jedného programu spoločného pre všetky – do operačného systému. Čím dokonalejší je operačný systém, tým menej činností si musia programy riešiť samy.

Kancelárske balíky:
Kancelárske balíky dnes patria jednoznačne k najpredávanejšiemu softwaru. Ponúkajú totiž v jednom balíku všetko, čo môže užívateľ potrebovať pre svoju prácu v kancelárii. Využitie nie je samozrejme obmedzené na kanceláriu, ako napovedá názov.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.